Pończochy a zdrowie. Czy mogą szkodzić?

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Pończochy uciskowe stosuje się w profilaktyce, a także leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Wzmacniają one zastawki żylne i poprawiają ukrwienie. O tym jak pończochy wpływają na zdrowie i czy mogą one szkodzić opowiada prof. dr hab. n. med. Tomasz Zubilewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Pończochy a zdrowie: istnieje IV klasy ucisku

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Pończochy uciskowe są prostym, bezpiecznym i nieinwazyjnym sposobem postępowania w przewlekłej niewydolności żylnej. Po co się je zakłada i jakie jest ich działanie?

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Zubilewicz: Należy zacząć od tego, że istnieje kilka rodzajów pończoch uciskowych w zależności od stopnia ucisku. Wyróżniamy 4 klasy ucisku o wzrastającej sile kompresji. Pończochy klasy I zalecane służą przede wszystkim w profilaktyce przewlekłej niewydolności żylnej, a także w przypadku obecności niewielkich żylaków oraz po chirurgicznym usunięciu żylaków. Klasa II jest przeznaczona dla pacjentów z żylakami. Produkty tej klasy mogą być stosowane w przypadku dużych żylaków w czasie ciąży, po operacjach na żylakach, jak również przy występowaniu obrzęków i zagojonych owrzodzeń. Pończochy III i IV klasy ucisku służą leczeniu wyraźnie zaznaczonej niewydolności żylnej.

Warto też zaznaczyć, że dopasowanie stopnia ucisku ma bardzo duże znaczenie. A więc najlepiej stosować produkty uciskowe dopiero po konsultacji z lekarzem.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Kompresjoterapia powoduje zwiększenie prędkości przepływu krwi w żyłach oraz poprawę wydolności zastawek. Dzięki temu zmniejsza cofanie się i zalegania krwi w żyłach powierzchownych. Zmniejszenie ciśnienia krwi żylnej wpływa na poprawę stanu mikrokrążenia i zmniejszenie obrzęku.

Oprócz pończoch stosuje się również podkolanówki, rajstopy i skarpety uciskowe.

Pończochy: produkty uciskowe są nieskuteczne w zapobieganiu powstawaniu zakrzepów?

Czy pończochy i podkolanówki uciskowe redukują ryzyko powstawania zakrzepów?

Rzeczywiście, w 2019 roku okazały się 2 badania, które pokazały, że pończochy uciskowe nie są skuteczne w zapobieganiu powstawaniu zakrzepów u osób z ryzykiem udaru. Jednakże to jedynie 2 badania. Inne zaś udawadniają, jak znaczące efekty mają produkty uciskowe. Pończochy są bardzo pomocne w zakrzepicy żylnej zarówno w początkowym okresie choroby, jak i w zapobieganiu rozwojowi zespołu pozakrzepowego w przyszłości. Najczęstszym stanem sprzyjającym powstawaniu zakrzepicy jest długotrwałe unieruchomienie. Pończochy wywierają kompresję na żyły powierzchowne w nogach. Dzięki temu krew może szybciej płynąć z powrotem do serca przez żyły o mniejszej średnicy. To skutecznie uniemożliwia gromadzenie się krwi w żyłach i zapobiega powstawaniu niebezpiecznych skrzepów krwi.



Rajstopy i pończochy, kojarzą się bardziej z kobietami. Czy mężczyźni też noszą pończochy uciskowe?

Jak najbardziej. Bielizna uciskowa jest kierowana do obu płci, bo z chorobami układu żylnego może borykać się każdy człowiek. Jednak u mężczyzn najczęściej stosujemy podkolanówki. Mają one odpowiedni wygląd i kolor. Te produkty kompresyjne produkowane są tak, by w dyskretny sposób łagodziły zmęczenie nóg u panów, którzy długotrwale wykonują swoje obowiązki w pozycji stojącej lub siedzącej, jak również pomagali przy niewydolności żylnej.

Pończochy powinny być zakładane przed wstaniem z łóżka

Na efekty kompresjoterapii wpływa prawidłowość noszenia produktów uciskowych. Jak zakładać pończochy uciskowe?

Pończochy powinny być zakładane rano, przed wstaniem z łóżka, ponieważ nogi nie są wówczas jeszcze opuchnięte. Jeśli np. wstaniemy do toalety czy zjeść śniadanie, to przed założeniem produktów uciskowych musimy położyć się na 15-20 minut. Najlepiej z uniesionymi kończynami do góry. Przed założeniem należy zwinąć pończochy i zakładać stopniowo rozwijając, uważając, żeby pięta znajdowała się we właściwym miejscu. Należy też pamiętać, żeby wymieniać produkty uciskowe co ok. pół roku.

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Ile godzin dziennie trzeba nosić pończochy uciskowe?

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Zubilewicz: Odpowiedź jest dosyć skomplikowana. Zaleca się, by nosić je przez cały dzień i zdejmować na noc. Jednak jeśli pacjent dopiero zaczyna kompresjoterapię, to może zacząć od 3-4 godzin dziennie i stopniowo wydłużać czas noszenia aż pacjent będzie mógł nosić je przez cały dzień.

Kobieta w ciąży zakłada pończochy uciskowe. Zapobieganie żylakom, ucisk.
Zaleca się, by nosić je przez cały dzień i zdejmować na noc; Fot. Albina Gavrilovic / Shutterstock.com

Produkty uciskowe należy nosić tak długo, jak długo trwa choroba, czyli często przez całe życie. Latem, kiedy są silne upały, lekarz może redukować kompresjoterapię i polecić pończochy niższej klasy – z mniejszym uciskiem.

Czy istnieją przeciwwskazania do noszenia pończoch uciskowych?

Kompresjoterapia jest przeciwwskazana chorym z zaawansowanymi zaburzeniami krążenia tętniczego w kończynach dolnych, a także świeżo zdiagnozowanej zakrzepicy żył głębokich. W niektórych sytuacjach jednym z przeciwwskazań mogą być choroby dermatologiczne. Ponadto do bezwzględnych przeciwwskazań do noszenia pończoch uciskowych należą angiopatia cukrzycowa, miażdżyca tętnic kończyn dolnych, zapalenie tkanki podskórnej lub mięśni, jak również choroba Buergera.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *