Rodzicem być z Ann: Rodzę w 2023 roku. Jak właściwie przygotować się do porodu? [WEBINAR]

Choć pewne tematy zdają się niezmienne, w kwestii ciąży i położnictwa wiele spraw, zwłaszcza tych miękkich, ewoluuje dość szybko. Sport w ciąży, aktywność po porodzie, traktowanie kobiet po cięciu cesarskim czy odwiedziny u noworodka – to tylko niektóre zagadnienia, do których podejście bardzo zmieniło się w ciągu ostatnich lat. O tym opowiadała dyplomowana położna z Wrocławia, Marzena Olbińska.

Zobacz całą rozmowę: Rodzę w 2023

Ciąża czas błogosławiony, ale i aktywny

Choć podejście do sportu w ciąży przez lata było traktowane jako sytuacja, która może doprowadzić do poronienia, dziś przeciwne zdanie wyrażają nie tylko lekarze, lecz nawet WHO. Aktywność fizyczna w fizjologicznie, niezagrożonej ciąży jest dla kobiet niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia, a powrót do niej po porodzie, w ograniczonej formie, powinien nastąpić nawet kilka dni po porodzie.

Wśród sportów, które ciężarne mogą uprawiać, jest joga, zajęcia dedykowane czy basen, a nawet jazda na rowerze. Jak podkreślają eksperci, ważne jednak żeby zorganizowane zajęcia były prowadzone stricte dla kobiet w ciąży, przez certyfikowanego instruktora, który ma wiedzę w tym zakresie.

Do aktywności fizycznej w ciąży zachęca swoje pacjentki także Marzena Olbińska, która mówi, że oprócz niewątpliwych korzyści fizycznych, zajęcia dla kobiet w błogosławionym stanie są także naturalną profilaktyką zaburzeń na tle psychicznym, które pojawiają się często zwłaszcza po porodzie

Ciąża i poród a odwiedziny

Epidemia covid-19 wiele nas nauczyła, ale chęć odwiedzenia ciężarnej, a zwłaszcza noworodka, gdy ta już urodzi, jest często dla wielu osób silniejsza, niż rozsądek. Dziadkowie, ciocie i wujkowie często nadal pchają się już do szpitala, choć kobieta często sobie tego zwyczajnie nie życzy.

Marzena Olbińska zachęca, by kwestie dotyczące odwiedzin wcześniej omówić z potencjalnymi gośćmi i nie przejmować się ich zdaniem, lecz działać zgodnie z własną intuicją.

Z odwiedzinami po ciąży można poczekać!

Jak dodaje położna, pobyt w szpitalu jest zwykle na tyle krótki, że nie ma sensu przychodzić w tak newralgiczne miejsce, lecz poczekać z odwiedzinami kilka dni. Wtedy można odwiedzić pacjentkę już w domu, w momencie, w którym będzie na to gotowa.

Bardzo istotne, żeby do noworodka nie przychodziły jednak osoby chore, przeziębione czy nawet z lekkimi infekcjami. Jak podkreśla Marzena Olbińska, taka sytuacja dyskwalifikuje do odwiedzin.

Ciąża rozwiązana cesarskim cięciem czy poród siłami natury – to ciągle ta sama mama

Marzena Olbińska podkreśla, by nigdy, pod żadnym pozorem nie wartościować kobiet ze względu na to, jakimi drogami przyszło na świat ich dziecko. Mimo postępu wiedzy i medycyny nadal można słyszeć formy wartościowania kobiet w tym temacie. Tymczasem jak podkreśla Marzena Olbińska, mama rodząca siłami natury i cesarskim cięciem, to ta sama mama.

Podczas webinaru poruszyliśmy następujące tematy:

  • u kogo prowadzić ciążę, lekarza czy u położnej?
  • poród przez cc a siłami natury;
  • aktywność fizyczna w ciąży;
  • poród domowy;
  • odwiedziny po narodzinach.

Zobacz całą rozmowę: Rodzę w 2023

Spotkanie poprowadziła Dorota Kuźnik, Ann Asystent Zdrowia

Więcej materiałów audio i wideo znajdziecie za darmo w aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *