Prostata: panowie powinni obserwować i słuchać swego organizmu

Ten mały gruczoł spełnia bardzo ważną funkcję w strukturze układu rozrodczego mężczyzny. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, potrafi narobić dużych kłopotów. A te zaczynają się już po 50 roku życia. Czym jest prostata i dlaczego warto o nią zadbać już dziś?

Prostata: jak o nią dbać?

  • Chociaż prostata to stosunkowo mały gruczoł, jest ona bardzo ważna dla męskiego zdrowia.
  • Tworzy integralną, jakby część nasienia, która oczywiście jest niezbędna do rozmnażania się człowieka i pomaga ewakuować te nasienie.  Pomaga tworzyć wytrysk, żeby mogło w ogóle dojść do zapłodnienia – wyjaśnia urolog dr Grzegorz Sadowski w Klubie Dyskusyjnym Ann.
  • Według statystyk ponad połowa mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia ma problemy z prostatą.
  • Mężczyźni dość często zaniedbują swoje zdrowie i nie udają się na badania profilaktyczne. A jednak im szybciej rozpoznać chorobę, tym skuteczniejsze będzie działanie stosownego leczenia.
  • Po 50 roku życia, każdy mężczyzna, nawet jeśli nie ma dolegliwości, powinien raz do roku udać się do urologa i poddać się badaniu per rectum.
  • Badania naukowe potwierdzają skuteczność odpowiednio dobranej diety w prewencji chorób prostaty, jak również w trakcie trwającej już terapii.
  • Czytaj więcej w artykule w aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Mały gruczoł a pełni ważną funkcję

Prostata to nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy. Jest częścią męskiego układu rozrodczego. Prostata często nazywana jest także sterczem lub gruczołem krokowym. Chociaż to stosunkowo mały gruczoł, to jest bardzo ważny dla męskiego zdrowia. Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie dróg moczowych sprawia, że wszystkie zmiany chorobowe dotyczące gruczołu krokowego mogą wiązać się z problemami w oddawaniu moczu.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, czyli inaczej mówiąc stercz – jest to gruczoł krokowy, położony pod pęcherzem. Przez niego przebiega cewka, wyprowadzając mocz z pęcherza. Generalnie jest to gruczoł położony w miednicy mniejszej. I odpowiada za produkcję nasienia a właściwie jego składników. Główną funkcją gruczołu krokowego jest wytwarzanie płynu, który umożliwia odżywianie plemników. Tworzy integralną, jakby część nasienia, która oczywiście jest niezbędna do rozmnażania się człowieka i pomaga ewakuować te nasienie.  Pomaga tworzyć wytrysk, żeby mogło w ogóle dojść do zapłodnienia – wyjaśnia urolog dr Grzegorz Sadowski w Klubie Dyskusyjnym Ann.

Choroby prostaty mogą pojawić się w każdym wieku

Cała treść dostępna wyłącznie dla zarejestrowanych Użytkowników bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia. Do pobrania w Google Play i App Store.

Według statystyk ponad połowa mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia ma problemy z prostatą. Powoduje to  problemy nie tylko z oddawaniem moczu, ale również życiem intymnym. Podobnie jak cały nasz organizm gruczoł krokowy z upływem czasu też się zmienia. U mężczyzn powyżej 50 r.ż. może powiększyć się do rozmiaru mandarynki.

Wszyscy mężczyźni po 50 roku życia powinni się zbadać. Początkowo przynajmniej raz w takim wieku około 50 roku życia. Niezależnie od tego, czy mają dolegliwości czy nie mają. Można wtedy ocenić, czy mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka stercza, czy może już mają raka prostaty. Jeśli nie mają dolegliwości, to prawdopodobnie te choroby infekcyjne ich nie dotyczą. Ale ryzyko nowo tworzenia znacząco wzrasta po 50 roku życia – mówi urolog.

Prostata: objawy, które powinny zaniepokoić

Mężczyźni dość często zaniedbują swoje zdrowie i nie udają się na badania profilaktyczne. A jednak im szybciej będzie postawione rozpoznanie i podjęte leczenie, tym skuteczniejsze będzie jego działanie. Do najczęstszych symptomów chorób prostaty zaliczamy częstomocz, uczucie pieczenia lub szczypania, słaby strumień moczu, a także uczucie niepełnego oddania moczu i krwiomocz. Warto nadmienić, że nie wszystkie objawy muszą występować w jednym czasie. A więc dla własnego bezpieczeństwa w przypadku występowania niepokojących symptomów, najlepiej zasięgnąć rady specjalisty.

Należy zaznaczyć, że przerost i choroby prostaty często kończą się nowotworem i stanowią w Polsce ogromny problem. Umieralność na raka prostaty jest druga przyczyną zgonów po raku płuc.

Prostata: pamiętaj o wizycie w urologa

Chociaż badanie prostaty u wielu panów budzi strach i wstyd, to jednak lekarze alarmują o obowiązkowych wizytach kontrolnych.

Po 50 roku życia, każdy mężczyzna, nawet jeśli nie ma dolegliwości, powinien raz do roku udać się do urologa i poddać się badaniu per rectum. Badanie prostaty przeprowadza się palcem wprowadzonym do odbytnicy.Także lekarz może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych, m.in. badanie ogólne moczu i posiew moczu – zaznacza dr Sadowski.

Podczas badania lekarz ocenia prostatę pod względem wielkości. Dzięki temu już na tym etapie jest on w stanie określić przerost. Szczególnie wyczulone na objawy związane z prostatą, powinny być osoby obciążone genetycznie. Czyli takie u których w rodzinie pojawiały się choroby urologiczne, a w szczególności nowotwór prostaty.

Badania profilaktyczne to jednak nie wszystko!

Badania profilaktyczne i regularne zgłaszanie się do urologa to jednak nie wszystko, co mężczyzna może zrobić dla zdrowia swojej prostaty. Znaczący wpływ ma dieta. Badania naukowe potwierdzają skuteczność odpowiednio dobranej diety w prewencji chorób prostaty, jak również w trakcie trwającej już terapii. Bardzo ważne jest ograniczenie ilości spożywanego mięsa, a także spożywanie dużej ilości owoców, warzyw i produktów z pełnego ziarna.

Daleki Wschód, czyli Japonia i dalej Chiny czy Korea, mają mniejsze ryzyko zachorowania na zwiększenia się tego gruczołu krokowego czy zachorowania na raka. To z kolei jest związane głównie ze sposobem odżywiania. Spożywania dużej ilości białka niezwierzęcego, dużej ilości ryb i glonów. Spożywanie węglowodanów, takich niskoprzetworzonych w postaci ryżu. Z drugiej strony jest ta kultura zachodnioeuropejska i europejska. Tutaj te wysoko przetworzone produkty, szczególnie tłuszcze nasycone powodują, że to ryzyko jest znacznie wyższe.W porównaniu Afroamerykanów i białych mieszkańców Ameryki to ryzyko zachorowania na nowotwór stercza u Afroamerykanów jest ponad 2,5 raza większe niż u białych – wyjaśnia w rozmowie w Ann dr Grzegorz Sadowski.

Nie mniej ważną rolę odgrywa też aktywność fizyczna, która pozwala nam utrzymać prawidłową wagę i wzmacnia mięśnie dna miednicy. Ponadto regularne ćwiczenia podnoszą poziom testosteronu. Siedzący tryb życia zaś, powoduje gorszy przepływ krwi przez prostatę i oczyszczanie jej z produktów przemiany materii.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *