Apiterapia, to znaczy leczenie miodem

Miód do kanapki albo do herbaty? Bardzo zdrowy wybór! Apiterapia oznacza leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi. Jednak rola miodu, propolisu czy mleczka pszczelego nie ogranicza się tylko do domowego zastosowania. Substancje pochodzące z produktów pszczelich są także podstawą leków, które stosuje się dziś w wielu dziedzinach medycyny konwencjonalnej – przekonują specjaliści z Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Miód i apiterapia wzmacniają siłę i zdrowie

Miód według dyrektywy UE jest naturalną słodką substancją, wytworzoną przez pszczoły (Apis mellifera) z nektaru roślin lub wydzielin owadów wysysających soki z żywych części roślin. Te soki pszczoły zbierają, przebierają przez łączenie ze specyficznymi substancjami własnymi, a także składają, odwadniają, gromadzą i wreszcie pozostawiają do dojrzewania w plastrach.

Słodki miodzik może być płynny, lepki, lub skrystalizowany. Dzieli się go na miód nektarowy zwany dalej kwiatowym, oraz miód spadziowy.

Popularnie o miodzie mówimy, że zawiera dużo cukru prostego czyli glukozy. Dzięki temu nasz organizm szybko go wchłania. Dlatego miód jest znakomitym pokarmem dla sportowców i wspaniałą odżywką dla osób osłabionych. Przy osłabieniu mięśnia sercowego zaleca się codzienne spożywanie miodu.

Apiterapia, czyli leczenie miodem

Najczęściej praktykuje się następujące dawkowanie miodu – czytamy na stronie internetowej Polskiego Związku Pszczelarzy.

  • dzieci od 2 do 6 lat 10-20 g dziennie,
  • dzieci od 6 do 12 lat 30-50 g dziennie,
  • młodzież i dorośli 60-150 g dziennie.

Płaska łyżeczka do herbaty to około 5 gramów miodu. Łyżka stołowa to z kolei około 20 gramów miodu.

Jak sprawdzić jakość miodu?

Aby apiterapia była skuteczniejsza, warto chwilę uwagi poświęcić produktowi, jaki zamierzamy nabyć. Dojrzały miód, poza wrzosowym, wykręcony z zasklepionych plastrów, jest gęstym płynem. Lany z odkręconego słoika lub łyżki tworzy charakterystyczny stożek.

Dobry miód wrzosowy jest galaretowaty i już dwa dni od wirowania nie wylewa się z odkręconego słoika odwróconego do góry dnem.

Miód płynny nazywamy patoką, a po skrystalizowaniu do postaci zestalonej krupcem. Dobry miód powinien się skrystalizować w ciągu 3-4 miesięcy. Nie dotyczy to jednak miodów: akacjowego i spadziowego, które mogą pozostawać w stanie płynnym nawet 12 miesięcy. W domu miód skrystalizowany można doprowadzić do stanu patoki, trzymając słoik z krupcem w wodzie o temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Co istotne i co warto wiedzieć, to dekrystalizacja miodu w wyższej temperaturze źle wpływa na jego wartość odżywczą i biotyczną.

Miody wyprodukowane przez pszczoły z nektaru zebranego z kwiatów nazywamy nektarowymi, a te ze spadzi, wytwarzanej przez mszyce i czerwce, spadziowymi.

Jeśli w okresie zbierania nektaru pszczoły przynoszą do ula także spadź pszczelarz uzyska ze swoich uli miody mieszane: nektarowo-spadziowe lub spadziwo-nektarowe. Miód zrobiony przez pszczoły z nektaru jednej rośliny nazywamy miodem odmianowym. Jeśli zaś powstał z nektaru wielu roślin kwitnących w tym samym okresie nazywany jest wielokwiatowym.

Jak obchodzić się z miodem, by nie tracił właściwości?

Miód jest skarbnicą enzymów, witamin, mikroelementów, kwasów organicznych i węglowodanów pomocnych w leczeniu chorób. To właśnie tzw. apiterapia. Aby nie stracił swoich prozdrowotnych właściwości, miód należy przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu. Tak aby nie chłonął wilgoci oraz obcych zapachów. Duża ilość światła wpływa niekorzystnie na jego jakość, dlatego najlepiej przechowywać go w dolnych szafkach kuchennych.

Wiele osób postrzega krystalizację i gęstnienie miodu jako wadę. Tymczasem jest to naturalna cecha miodów dojrzałych wysokiej jakości.

Korzystne i lecznicze dla zdrowia jest wypijanie rano na czczo pół szklanki letniej wody z jedną łyżką miodu. Napój jednak należy przygotować wieczorem, aby zawarte w miodzie biokatalizatory uaktywniły się. Wskazane jest dodanie jednej łyżeczki pyłku kwiatowego.

Czytaj więcej w Wirtualnym Klubie Medycznym Ann:

Apiterapia, miód
Fot. i źródło: pzp.biz.pl.
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *