Medycy dla Ukrainy – „Każdego dnia, udaje nam się znaleźć pomoc dla wielu potrzebujących”

Od kilku dni na Facebooku działa grupa „Medycy dla Ukrainy”. Grupa zrzesza już prawie 15 tys. pracowników służby zdrowia i ciągle się powiększa. O idei tej inicjatywy oraz działalności i realnej pomocy jaką uzyskują uchodźcy, rozmawialiśmy w Ann Asystent Zdrowia z lekarką i założycielką Magdaleną Kulgawczyk.

  • Grupa „Medycy dla Ukrainy” zrzesza już na Fabebooku prawie 15 tys. medyków.
  • W ramach działań grupy swoją pomoc oferują za darmo przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych.
  • Aby skorzystać z darmowej profesjonalnej pomocy, wystarczy wysłać maila na adres: kontakt@medycydlaukrainy.pl.

Aneta Malinowska, Ann-zdrowie.pl: Na czym polega inicjatywa grupy „Medycy dla Ukrainy”?

Magdalena Kulgawczyk, lekarka, założycielka grupy „Medycy dla Ukrainy”: Nasza inicjatywa powstała całkowicie oddolnie. Byłam pomysłodawczynią, a moja serdeczna koleżanka anestezjolożka Ania Łotowska-Ćwiklewska podchwyciła temat i założyła na Facebooku grupę zrzeszającą przedstawicieli zawodów medycznych, którzy pragną pomagać poszkodowanym przez zaistniałą sytuację polityczną.

Rozmowy wideo i porady dietetyków znajdziesz w pełnej wersji wyłącznie w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Medycy dla Ukrainy – o inicjatywie

Skąd pomysł?
Tuż po rozpoczęciu operacji wojskowej na Ukrainie, zauważyłam, że w Internecie zaczęły się pojawiać liczne posty z prośbą o pomoc. Zauważyłam sporo ogłoszeń lekarzy, którzy oferowali swoje usługi. Wpadłam na pomysł, aby stworzyć jedno miejsce, gdzie będą i potrzebujący i personel medyczny.

Chciałam stworzyć przestrzeń, gdzie każdy potrzebujący szybko i łatwo będzie mógł uzyskać poradę lub realną pomoc medyczną. Przestrzeń, w której będziemy łączyć ludzi potrzebujących z tymi, którzy tą pomoc oferują. I tak powstała grupa MEDYCY DLA UKRAINY.

Grupa powstała w piątek wieczorem, a już dzisiaj ma prawie 15 tysięcy zrzeszonych medyków. To wielki sukces. Jakie są specjalizacje personelu medycznego na grupie?


Tak. Zainteresowanie medyków przerosło moje najśmielsze oczekiwania. W naszej grupie są specjaliści ze wszystkich dziedzin i każdej specjalizacji. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, stomatolodzy, psycholodzy, opiekunowie medyczni. Każdy zawód medyczny jest u nas na grupie i wszyscy oferują swoją pomoc.

Jednocześnie mamy już ponad dwadzieścia osób do moderacji, administracji i czuwania nad grupą. Oni zajmują się kontaktowaniem osób potrzebujących z medykami. Wspomagają nas również tłumacze, którzy pomagają porozumiewać się z potrzebującymi pacjentami.


Na czym dokładnie polega Wasza pomoc?

Na grupie widzimy kto, jaką pomoc oferuje. Widzimy na bieżąco jakie są potrzeby uchodźców i szybko reagując, kontaktujemy ze sobą takie osoby.

Na przykład dowiadujemy się, że dziecko z nowotworem jedzie z granicy do centrum kraju i potrzebuje wsparcia medycznego. My dostajemy taką wiadomość na maila, po czym błyskawicznie szukamy osób, które sprawią, że to dziecko szybko otrzyma fachową pomoc. Wszelkie porady, jak i konsultacje w gabinetach czy domach pacjentów w ramach naszej inicjatywy są bezpłatne.

Rozmowy wideo i porady dietetyków znajdziesz w pełnej wersji wyłącznie w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Medycy dla Ukrainy – jak prosić o pomoc?


Jak potrzebujący mogą się z wami kontaktować?

Uchodźcy, którzy szukają pomocy, mogą się z nami kontaktować przez adres mailowy: kontakt@medycydlaukrainy.pl. W mailu powinni napisać jakiej pomocy potrzebują, co im dolega, do jakiego specjalisty chcą się zgłosić oraz jakich leków potrzebują. Nasi koordynatorzy na bieżąco sprawdzają skrzynkę email, odpisują na maile, przesiewają, weryfikują i kontaktują pacjentów z medykami, którzy znajdują się na naszej grupie.


Czy Ukraińcy już się zgłaszają?

Tak. Zainteresowanie jest spore. Odkąd działamy, każdego dnia, udaje nam się znaleźć pomoc dla wielu potrzebujących. Na przykład Ania, która jest współzałożycielką grupy, anestezjolożką, zajmuje się leczeniem bólu i medycyną paliatywną, codziennie konsultuje po kilku pacjentów onkologicznych.

Mamy w naszym teamie na przykład Anię Wardęgę, która jest psychiatrą. Ona również ma sporo konsultacji telefonicznych w ramach pomocy osobom, które zgłaszają się przez grupę. Tam jest wiele zupełnie załamanych aktualną sytuacją osób. Wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego potrzebuje też wiele dzieci.

Rozmowy wideo i porady dietetyków znajdziesz w pełnej wersji wyłącznie w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Inny przykład z wczorajszej nocy. Tuż przed położeniem się spać, zajrzałam na grupę i okazało się, że na granicy po stronie ukraińskiej jest gorączkujące niemowlę, które nie reaguje na leki. Błyskawicznie przekazałam informację do lekarzy, którzy organizują się bezpośrednio na granicy i tam pomagają. Dzisiaj rano dostałam informację, że ratownicy dojechali i dziecko jest zaopatrzone w leki. Nie ukrywam, że kamień spadł mi z serca.

Działamy obustronnie. Reagujemy na każdy przypadek, który jest do nas zgłaszany. Tych zgłoszeń są naprawdę steki.


Rozwijacie się bardzo szybko. Planujecie usprawnić działanie grupy?

Tak. Aktualnie powstaje jeszcze strona internetowa www.medycydlaukrainy.pl, przez którą będzie można wypełnić formularz i bezpośrednio przez ten formularz się z nami skontaktować. Przez podobny formularz będą mogli się zgłaszać do nas medycy zainteresowani pomocą. A zgłaszają się nieustannie, już teraz lekarze z całego świata, nie tylko z Polski.

Chętnych, którzy chcą pomagać i są otwarci na prowadzenie choćby teleporad – jest bardzo wielu. Odzew jest ogromy, a zasięg nas przerasta.

Якщо ви потребуєте  медичної допомоги, зверніться до фахівців.  Надішліть електронний лист на адресу: kontakt@medycydlaukrainy.pl.  
В електронному листі потрібно детально описати, що вас турбує, яка допомога вам потрібна, до якого спеціаліста ви хочете звернутися. Також можна інформавати про необхідні вам ліки. Координатори групи «Медики для України» поінформують вас про індивідуальну медичну консультацію.

https://www.facebook.com/groups/medycydlaukrainy

Rozmowy wideo i porady dietetyków znajdziesz w pełnej wersji wyłącznie w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Czytaj więcej w ANN Asystent Zdrowia: 


0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *