Co wiesz o słynnych polskich lekarzach? [QUIZ ANN]

Polska może się pochwalić wieloma znanymi nazwiskami w świecie nauki i samej medycyny. Ile wiesz o ludziach, którzy tworzyli polską medycynę i dokonywali przełomowych operacji? Jakie ciekawostki być może umknęły biografom? Sprawdź swoją wiedzę w Quiz Ann! Życzymy udanej zabawy!

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia, rozwiązuj quizy i odbieraj nagrody!

Zaczynamy! Przed Tobą 10 pytań! Powodzenia!

Uznawany za ojca polskiej medycyny Wojciech Oczko wsławił się:

Wojciech Oczko fot. Wikipedia
Dobrze! Źle!

Wojciech Oczko, czyli Ocellus urodził się w 1537 w Warszawie, a zmarł 26 grudnia 1599 w Lublinie - czytamy w Wikipedii. Był doktorem medycyny i filozofii, nadwornym lekarzem królów polskich: Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy. Jeden z twórców medycyny polskiej, syfilidolog i pisarz medyczny. Propagował uprawianie kultury fizycznej widząc w niej korzyści zarówno dla ciała, jak i dla ducha.

Prof. Adam Maciejewski w gliwickim Centrum Onkologii przeprowadził pierwszy na świecie przeszczep:

Fot. mat. pras. NIO
Operację uznano za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 roku.
Show hint
Dobrze! Źle!

Prof. Adam Maciejewski jest zawodowo związany z gliwickim oddziałem Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie. W 2005 jako pierwszy Polak uzyskał członkostwo w Amerykańskim Towarzystwie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej - podaje Wikipedia. Jak czytamy dalej, w maju 2013 roku duży zespół lekarzy pod jego przewodnictwem dokonał pierwszej w Polsce, trwającej 27 godzin operacji przeszczepienia twarzy. Była to jednocześnie pierwsza na świecie operacja przeszczepu twarzy ratująca życie pacjenta.

Dr Adam Domanasiewicz podobnie jak Jan Mikulicz-Radecki ma drugą narodowość. Jaką?

fot. wroclaw.pl
Kilka lat temu ta mniejszość narodowa obchodziła 650-lecie obecności w Polsce.
Show hint
Dobrze! Źle!

Dr Adam Domanasiewicz specjalizuje się w transplantologii. Jako pierwszy chirurg na świecie przeprowadził operację przyszycia ręki pacjentowi, który urodził się bez kończyny. Obecnie pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Przez wiele lat był przewodniczącym Ormian w Polsce.

Gdzie studiował prof. Zbigniew Religa?

prof. Zbigniew Religa fot. Wikipedia
Odpowiedź jest prosta!
Show hint
Dobrze! Źle!

Prof. Zbigniew Religa studiował w Warszawie na Wydziale Lekarskim, a także w Nowym Jorku. Stamtąd trafił do Zabrza, gdzie 5 listopada 1985 roku przeprowadził pierwszą w Polsce operację przeszczepu serca. Był rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, a także Ministrem Zdrowia. Zmarł z powodu choroby nowotworowej w 2009 roku.

Gdzie obecnie pracuje prof. Janusz Skalski, słynny polski kardiochirurg?

janusz skalski cuda w medycynie mat. pras.
Podpowiedź znajdziesz w: www.ann-zdrowie.pl/klub-dyskusyjny/czy-cuda-w-medycynie-sa-mozliwe
Show hint
Dobrze! Źle!

Zobaczcie wideo rozmowę z profesorem Januszem Skalskim, który był gościem Klubu Dyskusyjnego Ann: www.ann-zdrowie.pl/klub-dyskusyjny/prof-janusz-skalski-leczenie-wrodzonych-wad-serca.

Jan Mikulicz-Radecki. Jaką miał drugą narodowość?

Jan Mikulicz-Radecki
Był związany z Krakowem i Wrocławiem.
Show hint
Dobrze! Źle!

Był twórcą polskiej, krakowskiej i niemieckiej, wrocławskiej szkoły chirurgicznej. W 1904 roku Jan Mikulicz-Radecki sam rozpoznał u siebie guz nadbrzusza, który okazał się nieoperacyjnym rakiem żołądka. 7 stycznia 1905 roku jego przyjaciel Anton Eiselsberg z Wiednia wykonał próbną laparotomię w prywatnej klinice Mikulicza we Wrocławiu. Eiselsberg nie przeprowadził resekcji nieoperacyjnego guza „gdyż byłoby to sprzeczne z umową zawartą z Mikuliczem przed operacją”. Po tym zabiegu chory Mikulicz szybko powrócił do zajęć zawodowych, a na pierwszym wykładzie po operacji mówił studentom, że „największym i najszlachetniejszym zadaniem lekarza jest wówczas pomagać choremu, gdy pomoc chirurgiczna jest niemożliwa”. 14 czerwca 1905 o godzinie 10 Mikulicz zmarł we własnym domu przy Auenstraße (dziś Mikulicza-Radeckiego 8) w wieku 55 lat. Pogrzeb jego był dużym wydarzeniem. Pochowano go z insygniami i w todze akademickiej, wykonano jego maskę pośmiertną, a na pogrzeb przybyły liczne delegacje z różnych ośrodków akademickich. Został pochowany w Świebodzicach. Grób zachował się do dziś – czytamy w Wikipedii.

Badania nad jakim uzależnieniem prowadzi prof. Piotr Tutka?

palenie papierosów
Cóż za nazwisko! Czy wprowadza w błąd?
Show hint
Dobrze! Źle!

Palenie papierosów w oczach ekspertów z branży medycznej jest jedną z największych epidemii naszych czasów. Co roku na całym świecie z powodu chorób wywołanych paleniem tytoniu umiera około 6 milionów ludzi. Ze statystyk WHO wynika, że z uzależnieniem od nikotyny zmaga się 1/4 ludzkiej populacji – blisko 1,5 mld ludzi. Niewiele wiemy jednak o uzależnieniu i chorobach jakie mogą powodować najróżniejszej maści e-papierosy czy tzw. podgrzewacze tytoniu. Badania nad cytyzyną, która może być pierwszym na świecie lekiem na uzależnienie zajmują się naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Czy jako pierwsi znajdą cudowny środek? O to pytamy w Klubie Dyskusyjnym Ann prof. dr hab. n. med. Piotra Tutkę: www.ann-zdrowie.pl/klub-dyskusyjny/prof-piotr-tutka-palenie-papierosow-e-papierosy.

Co wynalazł Rudolf Weigl?

Rudolf Weigl
Rudolf Weig był lekarzem i bohaterem wojennym.
Show hint
Dobrze! Źle!

W 1942 zgłoszony do Nagrody Nobla. Poparcia kandydatury odmówili Niemcy jako rewanż za odmowę podpisania Volkslisty i objęcia katedry w Berlinie. W czasie II wojny światowej uratował około 5 tysięcy osób: przedstawicieli lwowskiego środowiska naukowego. Wyprodukowana przez niego szczepionka nielegalnie trafiała do ludności cywilnej, partyzantów, a także do warszawskiego getta - czytamy w Wikipedii.

Wybitnym polskim specjalistą w leczeniu jakiej choroby jest prof. Robert Rejdak?

zaćma, prof. robert rejdak
Ta choroba może powodować ogromne niebezpieczeństwo u kierowców.
Show hint
Dobrze! Źle!

Prof. Robert Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie był gościem Klubu Dyskusyjnego w aplikacji Ann. Możesz dołączyć do naszych spotkań na żywo w każdą środę o godzinie 18.00! Dowiedz się więcej w Ann: www.ann-zdrowie.pl/klub-dyskusyjny/zacma-jest-najczestsza-przyczyna-slepoty-ten-zabieg-uratuje-twoj-wzrok.

Prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oprócz leczenia słuchu:

Profesor Tomasz Zatoński jest wrażliwy np. na hałas uliczny.
Show hint
Dobrze! Źle!

Prof. Tomasz Zatoński to uznany otolaryngolog z Wrocławia. Jest kierownikiem Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w USK. Zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem w zakresie krtani, szyi, chorób uszu, nosa oraz zatok. W wolnych chwilach jest pasjonatem biegania. Organizuje coroczny Bieg Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz bierze udział w wielu imprezach charytatywnych.

Co wiesz o słynnych polskich lekarzach? [QUIZ ANN]
Idealnie!
Gratulacje! Znasz odpowiedzi na wszystkie pytania! Twoja wiedza jest wybitna! Dobry wynik! Czytaj Ann i wzbogacaj swoją wiedzę z zakresu Zdrowia, Odżywiania i Fitness codziennie!
Wspaniały wynik!
Naprawdę masz dużą wiedzę! To imponujące! Znasz odpowiedzi na ponad połowę pytań, ale do ideału troszeczkę zabrakło! Czytaj Ann i wzbogacaj swoją wiedzę z zakresu Zdrowia, Odżywiania i Fitness!
Dobrze Ci poszło!
Dobry wynik! Znasz prawie połowę poprawnych odpowiedzi! To imponujące, ale do ideału troszeczkę zabrakło! Czytaj Ann i wzbogacaj swoją wiedzę z zakresu Zdrowia, Odżywiania i Fitness!
Ekhm....
Ekhm... To chyba nie Twój temat co? Nie martw się! Wiele odpowiedzi na nurtujące Cię pytani znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia! Śledź nas w mediach społecznościowych i wzbogacaj swoją wiedzę codziennie!

Udostępnij swój wynik

Rozwiązuj quizy w aplikacji Ann Asystent Zdrowia i odbieraj nagrody! Sprawdź wszystkie możliwości Ann w swoim telefonie za darmo!
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *