Udar mózgu: zaczyna się od bólu głowy. Kontroluj ciśnienie! [WIDEO]

Na świecie stanowi najczęstszą przyczynę zgonów. Dotyka wszystkich. Kobiety i mężczyzn w każdym wieku. Udar mózgu. Pojawia się nagle. I tylko szybka pomoc specjalistyczna może uratować nam życie. Czy udar mózgu da się wcześniej zauważyć, zdiagnozować? Czy każdy udar jest zagrożeniem dla życia oraz jaki mamy wpływ na jego przebieg – na pytania odpowiada dr Marcin Kucharzewski – chirurg naczyniowy, flebolog z Europejskiego Centrum Flebologii w Katowicach.

Przed wystąpieniem udaru mózgu pojawiają się objawy zapowiadające

  • Co to jest udar mózgu? Jak do niego dochodzi? – Jeżeli objawy trwają krócej nazywamy to namiastką udaru. Czyli przemijającym niedokrwieniem mózgu. Do udarów mózgu zaliczmy też objawy związane z krwawieniem do tkanki mózgowej.
  • Czy są objawy, które mogą nas ostrzec przed udarem? – To są objawy, które trwają kilka sekund, kilka minut […]. Jeżeli coś takiego występuje, zauważymy takie objawy u siebie  czy u swoich bliskich, zdecydowanie powinniśmy zwrócić na to uwagę i nie zbagatelizować tego. Jeśli nawet objawy minęły.
  • Jakie są przyczyny pojawienia się udaru? – W sercu tworzą się skrzepliny ,które są wystrzeliwane z serca i płyną z krwią. Pacjenci nie zauważają tego w życiu codziennym. Mózg jest ciągle uszkadzany przez bardzo drobne fragmenciki tych skrzeplin, które powodują wyłączanie fragmentów mózgu. 
  • Czy miażdżyca jest czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru mózgu? – Diagnostyka wstępna w wieku około 40-50 roku życia i rozpoznawanie zaburzeń lipidowych ma istotne znaczenie.
  • Zobacz całą rozmowę ze specjalistą dr Marcinem Kucharzewskim w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Poznaj inne objawy i sposoby diagnostyki oraz leczenia udaru mózgu na wideo w aplikacji Ann Asystent Zdrowia:

udar mózgu, badanie ciśnienia
fot.Shutterstock
Całą rozmowę wideo obejrzysz wyłącznie w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *