Żylaki okolic intymnych – problem, o którym wciąż mało się mówi

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że żylaki – schorzenie często kojarzone z nogami – mogą również dotyczyć delikatnych okolic intymnych. Żylaki krocza powstają w okresie ciąży lub też w wyniku porodu. Jakie są główne przyczyny żylaków w okolicach intymnych? Czy są bolesne czy raczej bezobjawowe? Dowiedz się z Ann!

Największe ryzyko występowania żylaków w okolicach intymnych dotyczy przede wszystkim kobiet w wieku od 20 do 45 lat, zwłaszcza podczas drugiej ciąży i kolejnych. Szacuje się, że nawet co piąta kobieta może doświadczać żylaków w czasie ciąży.

Czym są żylaki okolic intymnych?

Żylaki okolic intymnych, nazywane także żylakami sromu lub żylakami sromu i odbytu. To poszerzone, pofałdowane lub powiększone naczynia krwionośne występujące w obszarze okolic genitaliów i odbytu. Te naczynia mogą być widoczne na powierzchni skóry lub znajdować się głębiej. Żylaki okolic intymnych to rodzaj żylaków, które rozwijają się w tej konkretnej lokalizacji. Mogą być bolesne, wywoływać dyskomfort, a czasem także prowadzić do poważniejszych komplikacji.

Bezpośrednią przyczyną żylaków sromu jest wzrost ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych, które znajdują się w okolicach miednicy. Żylaki okolic intymnych mogą się pojawiać w różnych okresach życia. Związane są z siedzącym trybem życia, uprawianiem pewnych typów sportu lub mogą wynikać z nadwagi. Mimo to, najczęściej towarzyszą ciąży. W trakcie tego wyjątkowego okresu dochodzi do ucisku powiększającej się macicy na naczynia krwionośne w miednicy. To zjawisko prowadzi do istotnego ograniczenia przepływu krwi. W rezultacie krew napotyka opór i nie jest w stanie swobodnie przepłynąć, co skutkuje rozciąganiem ścian naczyń i pojawieniem się żylaków.

brzuch ciężarnej kobiety
Fot. Shutterstock

Wśród czynników, które przyczyniają się do rozwoju żylaków okolic intymnych w ciąży występują: predyspozycja genetyczna, siedzący tryb życia i praca wymagająca stałej pozycji siedzącej lub stojącej. Jak również nadwaga i otyłość, zwłaszcza wysoki wskaźnik BMI przed ciążą. Żylakom pochwy sprzyjają także nawracające zaparcia. Niekorzystny wpływ mają ponadto długie, gorące kąpiele, korzystanie z jacuzzi, a także wielokrotne ciąże występujące w niedługich odstępach czasu.

Czytaj też: Edukacja Ann: Rzęsistkowica układu moczowo-płciowego – jak uniknąć zakażenia i zadbać o zdrowie intymne?

Żylaki okolic intymnych: objawy

Żylaki okolic intymnych przybierają różne formy, od niewielkich poszerzeń do masywnych zgrubień. Mogą występować jednostronnie lub obustronnie, a ich objawy obejmują:

  • ból podbrzusza;
  • uczucie ciężkości;
  • zaczerwienienie;
  • pieczenie i swędzenie w okolicach intymnych;
  • zmiany warg sromowych, jeśli żylaki pojawiają się w tym obszarze;
  • przekrwiona ściana pochwy, powodująca dyskomfort podczas stosunków seksualnych;
  • powiększające się guzki krwawnicze (hemoroidy) oraz żylaki okołoodbytowe.

Te objawy, w zależności od zaawansowania choroby, mogą wywoływać zarówno łagodne, jak i intensywne dolegliwości. Często pacjentki odczuwają znaczny dyskomfort, który utrudnia codzienne czynności. Zastoje żylne w okolicach krocza, ścian pochwy i sromu prowadzą do przekrwienia, nasilając ból i utrudniając stosunki seksualne.

Wpływ na stan psychiczny pacjentek jest również znaczący. Żylaki okolic intymnych stanowią dla wielu kobiet krępujący problem, który znacząco wpływa na jakość ich życia.

Żylaki okolic intymnych: diagnostyka

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Diagnostyka żylaków w okolicach intymnych obejmuje różnorodne metody, które pozwalają na ocenę stanu naczyń krwionośnych oraz zidentyfikowanie ewentualnych problemów. Lekarz może przeprowadzić dokładne badanie wizualne, podczas którego oceni widoczność żylaków oraz ewentualne zmiany skórne czy obrzęki w okolicach intymnych. Inną metodą jest badanie ultrasonograficzne (USG Dopplera), pozwalające na ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i stopień zaawansowania żylaków.

W przypadku bardziej zaawansowanych badań, można skorzystać z wideo-capillaroscopy, które pozwala na ocenę mikrokrążenia oraz mikronaczyń. Flebografia, czyli badanie kontrastowe naczyń krwionośnych, umożliwia dokładne obrazy struktury i przepływu krwi. Badanie funkcji zastawek żylnych za pomocą specjalistycznego ultrasonografu jest istotne w diagnostyce żylaków.

W niektórych przypadkach wykorzystuje się także zaawansowane techniki obrazowania, takie jak badanie rezonansem magnetycznym lub tomografia komputerowa, aby dokładnie ocenić strukturę naczyń i okolic intymnych. Dodatkowo, lekarz może posłużyć się specjalną skalą oceny, aby określić stopień zaawansowania żylaków i wybrać odpowiednią strategię leczenia.

Leczenie żylaków miejsc intymnych

Współczesne leczenie niewydolności żylnej miednicy i powstających w jej przebiegu żylaków krocza czy sromu odznacza się bardzo wysoką skutecznością. Jednym z efektywnych podejść w terapii żylaków sromu jest skleroterapia, którą stosuje się w wielu placówkach medycznych. Polega ona na wstrzykiwaniu do wnętrza patologicznie zmienionych naczyń specjalnego preparatu, który prowadzi do ich obkurczenia się. To działanie celowo prowokuje reakcję żył, powodując ich włóknienie i ograniczenie przepływu krwi. W efekcie, żylak stopniowo przestaje być widoczny, zanikając po kilku lub kilkunastu dniach. Metoda ta, poza swoją skutecznością, charakteryzuje się także niskim poziomem bólu. Skleroterapia często jest stosowana w przypadku małych i średniej wielkości żylaków.

W ciąży, leczenie żylaków okolic intymnych skupia się głównie na łagodzeniu dolegliwości pacjentki. Zastosowane środki są ukierunkowane na działanie objawowe i mają na celu zmniejszenie dyskomfortu. W tym celu wykorzystywane są bezpieczne dla rozwijającego się płodu środki działające miejscowo. Jeśli choroba wystąpiła w ciąży, a żylaki nie ustępują w ciągu 3-4 miesięcy po porodzie, można rozpocząć leczenie.  

Warto podkreślić, że wybór odpowiedniego sposobu leczenia powinien zawsze odbywać się po konsultacji z lekarzem specjalistą. 

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *