Rocznie w Polsce rodzi się rocznie około 26 tysięcy wcześniaków. To średnio jedno dziecko na dziesięć, które przychodzą na świat przed tym, jak zaplanowała to natura. Ryzyko wcześniejszego porodu, to stres dla rodziców i często bardzo trudna ścieżka do normalności. Ale da się ją przejść, szczególnie gdy ma się fachowe wsparcie. Jak je uzyskać i co powinni wiedzieć rodzice wcześniaka, opowiedziały ekspertki – położna mgr Marzena Olbińska oraz Katarzyna Dyńska-Kukulska z Fundacji MatkoweLove.
Jak nie narazić się na przedwczesny poród?
W wielu przypadkach przedwczesnego porodu nie da się uniknąć. Prawdopodobieństwo przyjścia na świat wcześniaka zwiększa się w przypadku matek stosujących w czasie ciąży używki, ale też u tych, u których ujawnią się (w ciąży lub wcześniej) problemy zdrowotne.
W tym drugim przypadku często można je wykryć na tyle wcześnie, że mamie i dziecku można pomóc. Jak tłumaczy położna Marzena Olbińska, to między innymi nadciśnienie ciążowe, cukrzyca, czy skracająca się szyjka macicy.
Żeby jednak mogło dojść do prawidłowej diagnozy w opowiednim czasie, potrzebne są regularne wizyty u lekarzy lub położnych prowadzących ciąże. Wówczas możliwa jest farmakoterapia lub inna interwencja medyczna, która umożliwi donoszenie dziecka w łonie przynajmniej do momentu, w którym poród nie będzie stanowił zagrożenia dla jego życia.
Urodził się wcześniak i co dalej?
Mimo wielu starań, w wielu przypadkach ciąż zagrożonych przedwczesnym porodem, nie udaje się ich donosić. Wówczas trzeba się przygotować, że wcześniak będzie wymagał znacznie większej opieki zarówno na etapie pobytu w szpitalu jak i po wyjściu do domu. Mamy wcześniaków mogą mieć problemy z karmieniem, dlatego mając świadomość, że nasz poród może lub zakończy się przedwcześnie, warto wyposażyć się w laktator.
Wcześniak: karmienie
W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie pokarm matki traktowany jest nie tylko jako jedzenie, ale wręcz jako lekarstwo. Wcześniaki często nie mają co prawda odruchu ssania, więc samo karmienie jest utrudnieniem, ale jak podkreśla Katarzyna Dyńska-Kukulska, warto zainwestować w nie czas. Co więcej, jest coraz więcej przypadków wcześniaków, które wychodzą ze szpitala, będąc na piersi matki. Przydatna jest także pomoc doradców laktacyjnych i dużo wiary, że może się udać.
Terapia wcześniaka: kangurowanie
Jedną z najważniejszych rzeczy, które mogą dla swoich (dosłownie i w przenośni) maluchów zrobić rodzice wcześniaków, jest kangurowanie. Gdy dziecko jest ustabilizowane oddechowo, dziecko może na klatce piersiowej kłaść sobie zarówno mama jak i tata.
Co daje kangurowanie wcześniaków?
Obniża ono śmiertelność wśród wcześniaków o 40 proc, ryzyko ciężkich infekcji (m. in. takich jak sepsa) o 65 proc. i ryzyko hipotermii aż o 72 proc.
Czy będąc w ciąży bliźniaczej urodzę wcześniaka?
Wcześniak, jak tłumaczy położna Marzena Olbińska, to często także dzieci z ciąż mnogich. Jak podkreśla ekspertka, to jednak nie tak, że ciąża mnoga zawsze oznacza poród przedwczesny. Są przypadki, wcale nierzadkie, że dzieci z ciąż mnogich rodzą się jako donoszone. Wówczas jednak ciąża zawsze musi być objęta szczególną kontrolą lekarską.
Podczas rozmowy o wcześniakach, ekspertki omawiały następujące tematy:
- Jak uniknąć przedwczesnego porodu, jeśli grozi nam takie ryzyko
- Jak przygotować się na bycie mamą wcześniaka, jeśli mamy świadomość, że może się nam to wydarzyć
- Gdzie szukać pomocy, gdy zostaniemy mamą wcześniaka
- Jak radzić sobie w szpitalnej rzeczywistości
- Karmienie, kangurowanie i wszystko, co możemy zrobić dla dziecka urodzonego przed czasem
- Jakie prawa mają rodzice wcześniaków
- Udział ojca wcześniaka po jego przyjściu na świat
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Znajdź więcej ciekawych rozmów w Ann-Zdrowie.pl:
- Przepis na zdrowie Ann: Nadmierne owłosienie – problem zdrowotny i estetyczny. Przyczyną może być choroba [ROZMOWA WIDEO]
- Dyżur z psychologiem w Ann: Jak naprawić komunikację w związku? Zacznij od poznania języków miłości [WEBINAR]
- Warto wiedzieć z Ann: Garbienie się i nadmierne napięcie? Pomocna może być integracja strukturalna [PODCAST]