Życie z alergią. Jak uchronić się przed astmą?[WEBINAR]

Z prognoz wynika, że nawet u 45 procent ludzi prędzej czy później wystąpią objawy chorób alergicznych i alergia. Jeśli pacjenci nie zostaną odpowiednio zdiagnozowani, mogą zachorować na astmę. Jak tego uniknąć? O tym w Klubie Dyskusyjnym Ann rozmawialiśmy z prof. dr hab. n. med. Markiem Kulusem, pediatrą, alergologiem, specjalistą ds. leczenia chorób płuc, przewodniczącym Koalicji na rzecz Leczenia Astmy.

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Zdrowie: Alergia to bardzo szerokie określenie. Jakie są jej rodzaje?

Prof. dr hab. n. med. Marek Kulus: Alergie możemy podzielić pod względem alergenów, które ją powodują. Mogą to być alergeny pokarmowe, wziewne, kontaktowe. Wszystkie wymienione mogą prowokować objawy ze strony różnych narządów. Ale często też mówi się o marszu alergicznym. I to właśnie on pokazuje, że mamy różne rodzaje alergii.

Czym jest marsz alergiczny?

Choroba alergiczna to nadwrażliwość organizmu na czynniki zewnętrzne, które przez zdrowego człowieka są normalnie tolerowane. Natomiast alergia występuje wtedy, gdy te mechanizmy regulacyjne ulegają zaburzeniu. Taką sytuację można zaobserwować nawet u bardzo małych dzieci. Mówiąc o marszu alergicznym mam na myśli sytuację, gdy występuje reakcja skóry na czynniki zewnętrzne, czyli np. atopowe zapalenie skóry, a później pojawiają się reakcje pokarmowe. Do tego dochodzą objawy ze strony układu oddechowego i nosa, ale tu trzeba wiedzieć, że alergiczny nieżyt nosa to domena bardziej młodych dorosłych, dzieci w wieku szkolnym.

Ryzyko astmy

Postacie alergii mogą się zmieniać, nie zawsze marsz alergiczny ma klasyczny przebieg. Natomiast jeśli w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka pojawiają się objawy wskazujące na pewną skazę alergiczną, trzeba je skonsultować ze specjalistą. Istnieje ryzyko, że w przyszłości objawiać się w postaci astmy.

Na rynku pojawia się coraz więcej testów, dzięki którym możemy sprawdzić, czy jesteśmy alergikami. Na ile są wiarygodne?

Zawsze zachęcam do tego, aby to lekarz zlecał testy. Po pierwsze dlatego, że testy dostępne na rynku są różnej jakości. Najbardziej miarodajne są te, które wykonuje się w ośrodkach certyfikowanych. Poza tym nie każdemu pacjentowi trzeba robić testy na 200 alergenów. Czasem wystarczy zrobić badania na określony alergen. Poza tym trzeba też wiedzieć, jak czytać wyniki. Można mieć dodatnie testy i nie mieć objawów. Alergologów w Polsce jest ponad tysiąc, zachęcam aby się do nich rejestrować, nawet jeśli trzeba poczekać w kolejce.

Inne wątki poruszone w rozmowie:

  • Jak odróżnić alergię od kataru?
  • Alergia wziewna – objawy, możliwości leczenia, codzienność z chorobą.
  • Najbardziej uciążliwe miesiące i sytuacje dla alergików – jak je przetrwać.
  • Alergia krzyżowa – jak się objawia i u kogo może wystąpić.
  • Od alergii do astmy oskrzelowej – kto jest szczególnie narażony na zachorowanie, jak powstrzymać rozwój choroby, kiedy jest największe ryzyko jej wystąpienia.
  • Czy późne rozpoznanie alergii wziewnej w okresie niemowlęcym może wpłynąć na rozwój astmy w przyszłości?
  • Od jakiego wieku można wykonać takie testy dziecku, aby jednoznacznie stwierdzić, na co wziewnie jest uczulone?

Spotkanie poprowadziła: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Znajdź więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *