Zez u dzieci – kiedy reagować i jak leczyć [ROZMOWA WIDEO ANN]

Nie można bagatelizować zeza. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na prawidłowe ustawienie oczu w przyszłości. O tym, na czym polega zez i w jaki sposób można leczyć leczyć tę chorobę oczu, rozmawiamy z Sylwią Kijewską, optometrystką, edukatorką i  członkinią Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki.

Zobacz całą rozmowę: ZEZ U DZIECI

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Czym jest zez?

Sylwia Kijewska: Zez to nieprawidłowe ustawienie oczu. Nasze oczy powinny ustawiać się symetrycznie, równomiernie. Czasem dzieje się inaczej. Możemy wyróżnić kilka rodzajów zeza. Zez zbieżny występuje wtedy, gdy oko ustawia się w kierunku nosa. O zezie rozbieżnym mówimy wówczas, gdy oko wędruje na zewnątrz. Oczywiście może występować też zez jawny i ukryty.

Zez u noworodków

W jakim wieku pojawiają się pierwsze objawy zeza – co powinno zaniepokoić rodzica?

Zez fizjologiczny może wystąpić u noworodków – do 4- 6 miesiąca życia. Jest on wynikiem tego, że mózg i oczy zaczynają ze sobą w pełni współpracować. Jeśli nieprawidłowe ustawienie oczu utrzymuje się po 6 miesiącu życia dziecka, należy pójść z nim do specjalisty. Im młodsze dziecko, tym większe szanse na prawidłowe ustawienie oczu.

Czy jest metoda domowa, dzięki której możemy sprawdzić, czy nasze dziecko ma zeza?

Najwięcej informacji dadzą nam badania kontrolne. Specjalista profesjonalnie sprawdzi ustawienie oczu u malucha.

Przyczyny zeza – czy genetyka ma znaczenie?

Czy z zeza się wyrasta?

Zez nie mija samoistnie. Może minąć w wyniku ćwiczeń terapeutycznych. Pomaga też odpowiednio dobrana korekcji. Natomiast, jeśli nie podejmiemy leczenia, to oczy nadal będą ustawiały się nieprawidłowo, a dziecko przywyknie do takich warunków. Nieleczenie zeza może mieć poważne konsekwencje w przyszłości.

Jakie są przyczyny zeza – czy jeśli rodzic miał zeza, to jest prawdopodobne, że jego dziecko również się z nim zmierzy?

Przyczyny tkwią zarówno w genetyce jak i środowisku. Predyspozycje genetyczne na pewno mają niebagatelne znacznie. Jedna z teorii mówi, że przyczyną zeza są nieprawidłowo pracujące mięśnie wokół oczu. Druga teoria mówi o zaburzonym przepływie informacji z mózgu.

Metody leczenia zeza

Leczenie zeza – jak dziś wygląda?

Są trzy metody. Pierwsza to zabieg chirurgiczny, po którym następuję rehabilitacja wzrokowa. Drugi sposób to ćwiczenia w formie terapii widzenia. I trzeci – odpowiednio dobrana korekcja.

Zobacz całą rozmowę: ZEZ U DZIECI

O ekspertce:

Sylwia Kijewska –

absolwentka optometrii i optyki okularowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w badaniu wzroku oraz doborze korekcji dorosłym i dzieciom. Przez ostatnich kilka lat pracowała w jednej z czołowych firm medycznych, ściśle współpracując z okulistami przy opiece nad wzrokiem pacjentów. Członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki.

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *