Zespół policystycznych jajników. Co jeść, czego unikać? [ROZMOWA WIDEO] 

Data i czas rozpoczęcia
Liczba miejsc 5
Autorka: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Odpowiedni sposób odżywiania odgrywa kluczową rolę w leczeniu zespołu policystycznych jajników. To jedno z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych u kobiet w wieku rozrodczym. O tym, jak powinny odżywiać się pacjentki z PCOS, w cyklu „Dietetyk radzi w Ann” mówił ekspert żywieniowy Sebastian Kumorek.

Zespół policystycznych jajników znacznie obniża jakość życia. Objawia się m.in. zaburzeniami owulacji (zbyt krótkimi miesiączkami lub ich brakiem) i silnym zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Zespół policystycznych jajników: czy dieta może pomóc?

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Na ile dieta odpowiednia dieta może wspomóc leczenie zespołu policystycznych jajników?

Sebastian Kumorek: Odpowiedni sposób odżywiania może sprawić, że w naszym organizmie będzie panowała harmonia. Tymczasem według statystyk, u blisko 50 procent kobiet z PCOS, zdiagnozowano również nadwagę. Pamiętajmy, że wisceralna tkanka tłuszczowa, zwana potocznie „oponką na brzuchu”, jest endokrynnie czynna i może wywoływać stany zapalne. A w przebiegu PCOS obserwujemy właśnie silny stan zapalny. Natomiast odpowiednia dieta, z deficytem kalorycznym, może przynieść bardzo korzystne efekty. Już 5-procentwa redukcja masy ciała sprawia, że pacjentka czuje się znacznie lepiej.

Jaki rodzaj diety jest polecany przy PCOS? Jakie zasady możemy czerpać np. z diety śródziemnomorskiej?

Model żywienia powinien zostać dobrany do danej osoby. Za każdym razem dietetyk bierze pod uwagę nietolerancje i alergie pokarmowe oraz preferencje żywieniowe pacjentki. Ale przyjęło się, że idealnym modelem pod kątem wsparcia leczenia PCOS, jest dieta śródziemnomorska, która jest mocno przeciwzapalna.

Na zdj. Dietetyk Sebastian Kumorek

Inne wątki poruszone podczas rozmowy:

  • Z jakich produktów pacjentka z PCOS powinna czerpać węglowodany, tłuszcze i białko?
  • PCOS a produkty o niskim indeksie glikemicznym – które z nich najlepiej wybierać?
  • Jakich produktów unikać w PCOS?
  • PCOS a odchudzanie. Jak skutecznie zrzucić zbędne kilogramy?
  • Zespół policystycznych jajników a insulinooporność oraz zaburzenia poziomu lipidów we krwi.

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *