
Odpowiedni sposób odżywiania odgrywa kluczową rolę w leczeniu zespołu policystycznych jajników. To jedno z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych u kobiet w wieku rozrodczym. O tym, jak powinny odżywiać się pacjentki z PCOS, w cyklu „Dietetyk radzi w Ann” mówił ekspert żywieniowy Sebastian Kumorek.
Zespół policystycznych jajników znacznie obniża jakość życia. Objawia się m.in. zaburzeniami owulacji (zbyt krótkimi miesiączkami lub ich brakiem) i silnym zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Zespół policystycznych jajników: czy dieta może pomóc?
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Na ile dieta odpowiednia dieta może wspomóc leczenie zespołu policystycznych jajników?
Sebastian Kumorek: Odpowiedni sposób odżywiania może sprawić, że w naszym organizmie będzie panowała harmonia. Tymczasem według statystyk, u blisko 50 procent kobiet z PCOS, zdiagnozowano również nadwagę. Pamiętajmy, że wisceralna tkanka tłuszczowa, zwana potocznie „oponką na brzuchu”, jest endokrynnie czynna i może wywoływać stany zapalne. A w przebiegu PCOS obserwujemy właśnie silny stan zapalny. Natomiast odpowiednia dieta, z deficytem kalorycznym, może przynieść bardzo korzystne efekty. Już 5-procentwa redukcja masy ciała sprawia, że pacjentka czuje się znacznie lepiej.
Jaki rodzaj diety jest polecany przy PCOS? Jakie zasady możemy czerpać np. z diety śródziemnomorskiej?
Model żywienia powinien zostać dobrany do danej osoby. Za każdym razem dietetyk bierze pod uwagę nietolerancje i alergie pokarmowe oraz preferencje żywieniowe pacjentki. Ale przyjęło się, że idealnym modelem pod kątem wsparcia leczenia PCOS, jest dieta śródziemnomorska, która jest mocno przeciwzapalna.

Inne wątki poruszone podczas rozmowy:
- Z jakich produktów pacjentka z PCOS powinna czerpać węglowodany, tłuszcze i białko?
- PCOS a produkty o niskim indeksie glikemicznym – które z nich najlepiej wybierać?
- Jakich produktów unikać w PCOS?
- PCOS a odchudzanie. Jak skutecznie zrzucić zbędne kilogramy?
- Zespół policystycznych jajników a insulinooporność oraz zaburzenia poziomu lipidów we krwi.
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.