Zdrowie, sprawność umysłowa i wydolność fizyczna to trendy współczesnych czasów, a długie i zdrowe życie to marzenie każdego. Jak właściwie zadbać o swoje zdrowie bez leków? Podpowiadamy sprawdzone patenty!
Styl życia, a także jakość relacji, jakie nawiązujemy z innymi, w ponad 50 proc. odpowiada za stan naszego organizmu. Nasz obecny tryb życia jest bardzo szybki i intensywny. Nie mamy czasu na choroby i dość często, w celach profilaktyki zużywamy ogromne ilości farmaceutyków. A jednak wprowadzając do codziennego życia odpowiednie nawyki i eliminując te, które generują problemy, możemy osiągnąć zdrowie bez leków.
Aktywność fizyczna i sport: zdrowie bez leków na wyciągnięcie ręki
Regularna aktywność fizyczna może zapobiegać chorobom serca, cukrzycy typu 2 i nowotworom, które są przyczyną prawie trzech czwartych zgonów na całym świecie. Ponadto może pomagać w ich leczeniu. Także zajęcia sportem mogą łagodzić objawy depresji oraz poprawiać ogólne samopoczucie.
Pod koniec listopada 2020 roku, Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała najnowsze wytyczne dotyczące aktywności fizycznej. Wszystkim dorosłym zaleca się co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo (lub równoważną ilość intensywnej aktywności), a wszystkim dzieciom i młodzieży średnio 60 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności dziennie. Aktywność fizyczną można podejmować w ramach pracy, uprawiania sportu lub wypoczynku, a także podczas przemieszczania się oraz codziennych obowiązków domowych – czytamy w Raporcie. Z takim podejściem zdrowie bez leków jest na prawdę w zasięgu ręki!
Należy pamiętać, że liczy się każda aktywność fizyczna. Może to być poranna gimnastyka, wieczorne spacery, piesze wędrówki leśne, taniec towarzyski czy rozciąganie. – Taniec to aktywność fizyczna, to ruch, który bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie. Podczas tańca pracuje każda część naszego ciała: od czubka głowy do pięt. Gdy tańczymy, pogrążamy się w swego rodzaju trans – jesteśmy tylko my, muzyka i parkiet. Taniec także pomaga odpocząć od codzienności i poprawić humor – mówi Larysa Bakancha, tancerka i choreografka.
Zdrowie bez leków: pamiętaj o odżywianiu
Według Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie człowieka w 50% zależy od szeroko rozumianego stylu życia, w tym od diety. – Prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój człowieka i stan jego zdrowia. Codzienna dieta powinna być urozmaicona, a posiłki regularne. W codziennym jadłospisie powinny się znaleźć warzywa i owoce. Powinny one być jedzone jak najczęściej. Produkty zbożowe powinny być składnikiem większości posiłków. Spośród produktów zbożowych należy jak najczęściej wybierać te pełnoziarniste – mówi mgr inż. Anna Taraszewska, pracownik NIZP-PZH.
Regularne posiłki i unikanie śmieciowego jedzenia to podstawa. Zdrowie bez leków może nam zagwarantować idealny posiłek, który według zaleceń WHO powinien być skomponowany w ściśle określonych proporcjach. Około 45% objętości posiłku powinny stanowić warzywa, 25% pełnowartościowe źródła białek. Najlepiej mięsa drobiowe, jaja, chude ryby oraz rośliny strączkowe. Pozostałe zaś 20% muszą stanowić węglowodany z grubego przemiału.
– Zmiana złej diety na właściwe nawyki przynosi znaczną poprawę samopoczucia, komfortu snu. Znikają bóle głowy, stawów, a także zmęczenie. Zauważyć można poprawę jakości skóry, w tym wynikającej z alergii pokarmowej – zaznacza mgr Agnieszka Łyko, dyplomowany dietetyk i specjalista ds. żywienia.
Witaminy i minerały zapewnią dobre zdrowie i samopoczucie
Witaminy i składniki mineralne są ważnymi składnikami naszej diety. Potrzebne są one do prawidłowej pracy całego organizmu. Liczne badania pokazują, że preparaty witaminowo-mineralne są grupą suplementów, po które Polacy sięgają najczęściej. A jednak odpowiedni poziom witamin może zapewnić zbilansowana dieta, pełna warzyw i owoców. Niekiedy wspomaganie suplementami będzie konieczne np. wit. D3, K2 czy olej z wątroby rekina.
– Suplementy mogą być potrzebne tylko w uzasadnionych sytuacjach. Decyzja o przyjmowaniu suplementów diety powinna być podejmowana z rozsądkiem i wtedy gdy istnieje ryzyko, że zwyczajowa dieta nie dostarcza witamin i składników mineralnych w ilości odpowiedniej do pokrycia zapotrzebowania organizmu na dany składnik. Jeśli więc specjalista potwierdzi niedobory składników mineralnych czy witamin, suplementacja może być wskazana. W innych zaś przypadkach należy odpowiednio wspomagać organizm naturalnymi witaminami i minerałami – podkreśla mgr inż. Anna Taraszewska.
Zdrowie bez leków: sen jest ważny
Nawet przy zdrowym odżywianiu, brak snu może negatywnie wpływać na nasz metabolizm. Dobry sen jest też konieczny dla sprawnej pracy naszego mózgu, a także dla pracy serca i ogólnej kondycji. Czas spędzony w łóżku nie powinien być krótszy niż 7 godzin. Zdaniem lekarzy i naukowców, idealnie byłoby, gdybyśmy spali 7-8 godzin na dobę. Jeśli śpimy krócej, obniżają się nasze funkcje poznawcze, pogarszają się umiejętności werbalne, a także pamięć krótkotrwała. W przyszłości zbyt krótki sen może doprowadzić do większego ryzyka chorób krążenia, cukrzycy. Jak również może skutkować szybszym starzeniem się mózgu, a nawet większym niebezpieczeństwem przedwczesnego zgonu.
Medycyna naturalna – korzystaj z niej
Jeśli nie ma takiej konieczności, nie należy sięgać po konwencjonalne leki. Zanim wypijesz garść tabletek na ból głowy, spróbuj zwalczyć ból za pomocą szklanki wody, drzemki lub spacerku. Na przeziębienie zaś, a także dolegliwości żołądkowo-jelitowe i różnego rodzaju nerwobóle można zastosować sok z czarnego bzu. Przetwory z owoców bzu czarnego chronią nasze komórki, zapewniając im dłuższą żywotność. Uważa się także, że sok z owoców bzu czarnego przyśpiesza leczenie i łagodzi przebieg grypy. Medycyna naturalna ma wiele przepisów na leczenie różnych dolegliwości. Choć leki zostały wynalezione po to, by pomagać, warto pamiętać, że każdy z nich jest metabolizowany w wątrobie, obciążając ją.
Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowie