90% przypadków chorób sercowo-naczyniowych występujących w społeczeństwie można było uniknąć – alarmują specjaliści. Ich występowanie jest zależne od skłonności genetycznych ale i również jest ściśle związane z niezdrowym stylem życia. Dlatego istotną rolę w zapobieganiu chorób sercowo-naczyniowych odgrywają profilaktyka oraz dbanie o własne zdrowie. W jaki sposób zapobiec chorobom serca? To nie jest trudne, a warto zacząć dbać o serce już dziś!
W Polsce choroba niedokrwienna serca dotyka ponad 1,5 mln osób (4,2 proc. populacji). Okazuje się, że choroby serca stanowią najczęstszą przyczynę zgonów na świecie, co podkreśla ich znaczący wpływ na zdrowie publiczne. Dlatego tak ważne jest zapobieganie chorobom sercowym podejmując kilka istotnych kroków. Chorobami serca, uznawanymi za choroby cywilizacyjne, można skutecznie zapobiegać poprzez zmiany stylu życia, takie jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie czynników ryzyka takich jak stres, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu. Rozpoznanie charakterystyczne objawy chorób serca, takie jak ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, zmęczenie, duszności, sinienie skóry, obrzęki, omdlenia i słabość, jest kluczowe dla wczesnej interwencji i zapobiegania.
Wysiłek fizyczny i odpowiednia dieta
Dla wielu może się to wydawać banalne, ale odpowiednia dieta jest jednym z najważniejszych punktów, które powinno się wprowadzić w życie, aby zapobiec chorobom serca. Dieta bogata w błonnik, niskotłuszczowe białka i nienasycone kwasy tłuszczowe mogą być kluczem do zdrowego serca. Warto uwzględnić w swoim jadłospisie więcej ryb, chudych mięs, orzechów, owoców i warzyw oraz nasion. Dodatkowo, zdrowa dieta może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu w klatce piersiowej, będącego jednym z objawów chorób serca.
Kolejnym ważnym punktem w zapobieganiu chorób sercowych jest wysiłek fizyczny.
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca, żeby codziennie, a jeśli nie to przez 5 dni w tygodniu, mieć umiarkowany wysiłek fizyczny przez minimum pół godziny, a idealnie byłoby do godziny. Tu nie chodzi o to żeby biegać maratony, podnosić 60 kilogramowe sztangi, czy jeździć 100 km rowerem. Chodzi o to, żeby regularnie pół godziny do godziny dziennie poświęcać na aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia mogą pomóc zarządzać lub zapobiegać kołataniu serca, co jest zaburzeniem rytmu pracy serca.
Może to być też 4 razy po 15 minut, może to być spacer do pracy albo po pracy, jazda na rowerze, czy pływanie na basenie. Dobrze jest, aby każdy sobie wybrał taką formę wysiłku jaką lubi, żeby to też mu sprawiało przyjemność.
Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu niewydolności serca, będącej jedną z głównych przyczyn zgonów.
Zapobieganie chorobom sercowym i zaburzeniom rytmu serca: mierzenie ciśnienia tętniczego
Każdy zdrowy człowiek powinien wykonywać co najmniej raz w roku badania profilaktyczne. Chodzi tu między innymi o mierzenie [ciśnienia tętniczego](http://Poradnik Ann: Ciśnienie tętnicze – normy, odchylenia, profilaktyka [AUDIO]), które może w odpowiednim momencie zapobiec chorobom sercowym. Jak samodzielnie i prawidłowo je wykonać? Wykrycie wczesnych oznak niedotlenienia komórek mięśnia sercowego poprzez monitorowanie ciśnienia krwi jest kluczowe dla zdrowia serca.
Generalnie nie ma różnicy w ręce, na której mierzy się ciśnienie. Przy pierwszych pomiarach zaleca się zmierzenie ciśnienie na jednej i na drugiej ręce przy zgięciu łokciowym. Nad tętnicą łokciową. Powinno się później mierzyć, na tej, na której to ciśnienie jest wyższe. Aczkolwiek ta różnica ciśnienie nie może przekraczać kilka milimetrów słupa rtęci. Jeśli ona jest wyższa i sięga 20, 30 milimetrów słupa rtęci to jest niepokojący objaw. Powinno nas to skłonić do szukania przyczyny i konsultacji ze specjalistą.
Co oznacza taka różnica w pomiarach pomiędzy jedną a drugą ręką? Najczęściej jest to miażdżyca, czy zwężenie naczyń. Jednak interpretacja wyniku powinna zostać dokonana przez lekarza.
Aparaty do mierzenia dość często mają dokładną instrukcję, na której jest pokazane, w jakim miejscu powinno się mierzyć ciśnienie tętnicze. Przeprowadzanie regularnych badań profilaktycznych odgrywa kluczową rolę w identyfikacji czynników ryzyka zawału mięśnia sercowego.
Cukier, cholesterol i zapobieganie chorobie niedokrwiennej serca
Każdy z nas powinien również kontrolować poziom cukru we krwi oraz cholesterolu, ponieważ te czynniki mają bezpośredni wpływ na zdrowie mięśnia sercowego. Nieleczona cukrzyca oraz podwyższony poziom cholesterolu prowadzi do rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji do zawału serca, czy udaru mózgu.
Ważnym parametrem, który warto sobie zmierzyć to są trójglicerydy. To taki rodzaj tłuszczów, który może niekorzystanie wpływać nasz organizm i sprzyjać rozwojowi miażdżycy. On jest słabszym czynnikiem rozwoju miażdżycy niż „zły cholesterol” (LDL), ale też wymaga ruchu i odpowiedniej diety, po to żeby go obniżyć.
Nie można pominąć również kwestii szkodliwości palenia. Papierosy to „cichy zabójca” i należy się tego wystrzegać w każdej formie. Poza tym, że palenie powoduje raka, to bardzo przyspiesza rozwój miażdżycy.
Kontrolując poziom cukru i cholesterolu, możemy zarządzać lub zapobiegać objawom chorób serca, takim jak ból w klatce piersiowej, zmęczenie czy duszności.
Uwarunkowania genetyczne a zapobieganie niewydolności serca i innym chorobom sercowym
Choroby sercowo-naczyniowe są również przenoszone genetycznie. To uwarunkowania, których nie możemy uniknąć. Pacjenci często zastanawiają się, czy będą mieć zawał serca lub czy grozi to ich dzieciom. Jeśli istnieją pewne predyspozycje genetyczne, to powinno to skłonić osobę do szczególnego dbania o własne zdrowie. Lewego przedsionka odbiera krew natlenioną z płuc i przekazuje ją do lewej komory, natomiast prawego przedsionka odbiera krew odtlenowaną z ciała i uczestniczy w przewodzeniu impulsów elektrycznych dla rytmicznych skurczów serca, co podkreśla znaczenie czynników genetycznych dla zdrowia serca.
Chodzi tu przede wszystkim o kontrole stanu zdrowia. Czyli wykonywanie badań profilaktycznych. Przy obecnej wiedzy medycznej naprawdę można zapobiec rozwojowi zawału serca, czy udaru mózgu. Ważne jednak, aby zapobieganie przed chorobami sercowymi zacząć odpowiednio wcześniej. Zanim te schorzenia się rozwiną.
Dlatego warto zadbać o odpowiednią dietę oraz ruch fizyczny. Systematyczne mierzenie ciśnienia oraz profilaktyczne badania mogą wspomóc wczesne wykrycie nieprawidłowości. Genetyczne predyspozycje mogą wpływać na rodzaje chorób serca, na które jesteśmy narażeni, w tym wady wrodzone serca, przyczyny chorób serca u dzieci oraz objawy związane z problemami układu krążenia u dzieci.
Karta pacjenta w aplikacji Ann: monitorowanie objawów chorób serca
Zatroszcz się o swoje zdrowie razem z aplikacją Ann Asystent Zdrowia. Dzięki niej możesz łatwiej kontrolować swój stan zdrowia!
W KARCIE PACJENTA znajdziesz m.in.:
- kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza;
- narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, a także ciśnienie krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.
Zażywasz kilka leków jednocześnie? W aplikacji możesz sprawdzić interakcje leków, które przyjmujesz i sprawdzić, które leki przyjmowane jednocześnie mogą dawać skutki uboczne.
Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store i miej zdrowie pod kontrolą zawsze i wszędzie.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: