Poradnik Ann: Zdrowe odżywianie dzieci w wieku szkolnym – o co powinien zadbać rodzic?

Nawyki dotyczące zdrowego odżywiania kształtują się już od wczesnego dzieciństwa. Prawidłowe żywienie dzieci w wieku szkolnym jest niezbędne dla ich rozwoju fizycznego i umysłowego. Według jakich zasad powinno się planować żywienie dzieci w wieku szkolnym? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Zdrowe odżywianie dzieci w wieku szkolnym: dowiedz się więcej z Poradnikiem Ann! 

Zdrowe odżywianie dzieci w wieku szkolnym: podstawowe zasady 

Niezależnie od tego, czy nasze dziecko ma kilka miesięcy, czy jest dorastającym nastolatkiem – prawidłowe odżywianie to fundament jego zdrowia. Zdrowe odżywianie gwarantuje prawidłowy rozwój psychofizyczny. Okres nauki w szkole to czas codziennych wyzwań. Odpowiedni sposób żywienia jest niezbędny, by dziecko miało energię do zdobywania nowych umiejętności. Funkcje intelektualne, takie jak pamięć i koncentracja, są również ściśle związane z jakością diety. Warto zatem zadbać, by zawartość talerza dostarczała naszemu dziecku wszystkich niezbędnych składników.  

fot. Shutterstock

Prawidłowy sposób odżywiania to dieta zbilansowana zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Oprócz wystarczającej ilości energii, żywienie powinno zapewniać młodemu człowiekowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze – węglowodany, białko, tłuszcze, a także witaminy i minerały. Jak najprościej to osiągnąć?  Stosując urozmaiconą dietę, pełną różnorodnych źródeł tych składników. 

Źródła składników odżywczych 

Podstawowe źródło energii dziecka w wieku szkolnym powinny stanowić złożone węglowodany. Najlepiej, aby pochodziły one z pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz kasz. A co z pospolitymi ziemniakami czy ryżem? Jeśli dziecko chętnie je zjada, nie należy ich unikać. „Zwykłe” jedzenie też może być zdrowe – ważne, by nie jeść monotonnie i zamieniać w diecie źródła poszczególnych składników.  

Jakie źródła białka warto uwzględnić w posiłkach młodego człowieka? Chude drobiowe mięso, ryby, jaja, a także różnorodny nabiał. Starajmy się unikać nadmiaru tłuszczu, który może znajdować się w niektórych produktach mlecznych (np. żółty ser, tłusta śmietana). Zdecydowanie lepiej wybierać nabiał w postaci odtłuszczonej.  

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji lub po zalogowaniu na stronie

Skoro mowa o unikaniu tłuszczu, czy to oznacza, że powinniśmy za wszelką cenę go unikać? Zdecydowanie nie! Kwasy tłuszczowe są niezwykle istotne m.in. dla funkcjonowania i rozwoju pamięci. Pamiętajmy jednak, że zdecydowanie zdrowsze są tłuszcze pochodzenia roślinnego. Oleje roślinne, oliwa z oliwek, orzechy, pestki czy awokado – to najlepsze źródła pełnowartościowych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego powinno się zdecydowanie ograniczyć.

fot. Shutterstock

Skąd czerpać witaminy i składniki mineralne? Oczywiście, najzdrowiej ze świeżych warzyw i owoców. Starajmy się, by dołączać je do każdego posiłku. Co zrobić, gdy dziecko nie jest przekonane do ich spożywania? Warto wówczas poszukać alternatywnego sposobu podania. Być może lepszym wyborem będą owoce i warzywa zmiksowane w postaci smoothie lub zupy-kremu? 

Zdrowe odżywianie dzieci w wieku szkolnym: śniadanie to podstawa 

Najważniejszym posiłkiem dla dziecka w wieku szkolnym jest śniadanie. Bez niego, trudno o optymalne funkcjonowanie przez resztę dnia. Poranny posiłek powinien zawierać źródło złożonych węglowodanów, które zapewnią stopniowe uwalnianie energii. Dobrym wyborem będą płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo czy kasza. Warto dodać do nich źródło białka, które podtrzyma uczucie sytości na dłużej (mleko, jogurt, twarożek). W ciągu tygodnia starajmy się, by śniadania były różnorodne. Nawet najpyszniejsza owsianka jedzona codziennie może się znudzić! 

Pobierz darmową aplikację Ann i miej swoje zdrowie pod kontrolą

Zdrowe odżywianie dzieci: postaw na samodzielność 

Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie powinno być priorytetem nie tylko dla rodziców, ale również dla samego dziecka. Starajmy się edukować dziecko na temat właściwych wyborów żywieniowych od najmłodszych lat. Najlepiej uczyć je poprzez praktykę – podczas wspólnych zakupów czy przygotowywania posiłków. Warto w miarę możliwości pozwolić dziecku na samodzielność i kształtowanie własnych upodobań żywieniowych. Uczmy dzieci właściwego komponowania posiłków. Możemy zacząć od samodzielnego przygotowywania pudełka z drugim śniadaniem, zwracając uwagę na stosowanie zasad zdrowego żywienia (dodatek warzyw do kanapki, owoc zamiast przetworzonych słodyczy, woda z dodatkiem cytryny zamiast słodzonej lemoniady).  

Zdrowe odżywianie dzieci w wieku szkolnym: zdrowo oznacza smacznie! 

Najlepszą zachętą do zdrowego odżywiania dla dziecka będzie smak i atrakcyjność przygotowywanych potraw. Starajmy się gotować kolorowo i różnorodnie. Warto kształtować w dziecku przekonanie, że zdrowo nie oznacza nudno i bez smaku. Dobrym pomysłem jest pokazanie dziecku zdrowszych alternatyw dla deserów. Pyszna sałatka owocowa, krem na bazie jogurtu naturalnego i daktyli czy zdrowy batonik orzechowy – warto proponować dziecku rozwiązania, które są nie tylko zdrowe, ale również przyjemne dla podniebienia! 

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *