Co zdrowe na nerki? Dieta i nawyki dla zdrowia nerek

Nerki są naturalnym filtrem naszego organizmu. Nerki produkują mocz, co pozwala na oczyszczanie krwi z toksyn i niepotrzebnych substancji. Nasze codzienne nawyki mogą mieć znaczący wpływ na pracę nerek. Dowiedz się, co zdrowe na nerki, aby już dzisiaj zacząć wspierać ich funkcjonowanie! 

Jak działają nerki? Funkcje nerek

Nerki to parzysty narząd, położony w tylnej części jamy brzusznej, po obu stronach kręgosłupa. Obie nerki są połączone z układem krwionośnym, który zapewnia im stały dopływ krwi. Przepływająca przez nerki krew jest filtrowana. Wszystkie potrzebne składniki są zatrzymywane w organizmie. Z kolei substancje toksyczne lub nadmiarowe trafiają do moczu. Następnie przez drogi moczowe, czyli moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową, zostają wydalone z organizmie człowieka.

Nerki są głównym narządem odpowiedzialnym za wewnętrzne oczyszczanie naszego ciała. Prawidłowa funkcja nerek zapewnia regularny detoks, przywracający równowagę wszystkich tkanek. Dzięki sprawnym nerkom nasza krew ma odpowiedni skład. Ilość wody, elektrolitów, glukozy czy białka – wszystkie te parametry są regulowane poprzez pracę nerek.


Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Co zdrowe na nerki – nawodnienie 

Podstawowym sposobem dbania o zdrowie nerek jest nawodnienie. Ilość płynów wypijanych w ciągu dnia powinna wynosić co najmniej 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Aby prawidłowo zaplanować dobową objętość napojów, powinniśmy uwzględnić również naszą aktywność fizyczną oraz temperaturę otoczenia. Pamiętajmy, że dobrym źródłem płynów są nie tylko napoje, ale również większość owoców i warzyw. 

Odpowiednie nawodnienie gwarantuje ciągłą filtrację krwi przez nerki. Kiedy płynów zaczyna brakować, organizm przestawia się na oszczędzanie wody. Nerki zaczynają zagęszczać mocz, a my możemy zaobserwować zmianę jego zabarwienia. Mocz o intensywnej, żółtej barwie, powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Prawidłowo nawodnione nerki produkują jasny, przejrzysty mocz o lekko słomkowym zabarwieniu. 

Zbyt mała ilość spożywanych płynów może grozić niedokrwieniem nerek. Wówczas nietrudno o ich uszkodzenie. Odwodnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn ostrej niewydolności nerek. O spożywaniu płynów powinniśmy pamiętać szczególnie w momentach ich zwiększonej utraty. Upały, biegunka, czy intensywna aktywność fizyczna to przykłady sytuacji, w których nawodnienie powinno stać się naszym priorytetem. 

Dieta dla zdrowia nerek 

Prawidłowo zbilansowana dieta jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. Niektóre składniki naszego jadłospisu mogą mieć niekorzystny wpływ na nerki. Aby zadbać o swoje nerki, powinniśmy wiedzieć, które produkty należy ograniczać w codziennych posiłkach. 

Pierwszym składnikiem, którego nadmiar szkodzi nerkom, jest sód. Jego główne źródło w diecie stanowi sól kuchenna. Zbyt duża ilość soli podwyższa stężenie sodu we krwi. Nerki zostają wówczas nadmiernie obciążone, próbując usunąć go z organizmu. Chcąc zadbać o zdrowie nerek, powinniśmy ograniczyć ilość sodu w diecie. Unikanie dosalania potraw oraz rezygnacja z produktów o wysokiej zawartości sodu (produkty konserwowane, przetwarzane wyroby mięsne, gotowe dania z proszku) to kroki, na które w kontekście zdrowia nerek warto się zdecydować. 

nerki, co zdrowe na nerki
fot. Shutterstock

Jakich składników diety „nie lubią” nasze nerki? Z pewnością nie służy im nadmierne obciążenie białkiem. Prawidłowa ilość białka w diecie zdrowego człowieka to 1 g na każdy kilogram masy ciała. Mając zdrowe nerki, nie powinniśmy zmniejszać tej ilości. Warto jednak pamiętać, że przeładowanie organizmu białkiem może odbić się na zdrowiu nerek. Takie ryzyko dotyczy między innymi intensywnie ćwiczących sportowców, którzy spożywają duże ilości odżywek białkowych. 

Ostatnim składnikiem diety, który może obciążać nasze nerki, jest fosfor. W zdrowym organizmie nerki nie mają problemu z wydalaniem jego nadmiaru. Inaczej dzieje się u osób, których nerki nie funkcjonują prawidłowo. W wielu chorobach nerek konieczne jest ograniczenie ilości fosforu w diecie. Zwykle sprowadza się ono do ograniczenia bądź całkowitego wyeliminowania produktów bogatych w fosfor. Należą do ich sery żółte i pleśniowe, orzechy, nasiona oraz ryby.  

Co zdrowe na nerki – tego lepiej unikaj! 

Zdrowie nerek pośrednio zależy od zdrowia całego organizmu. Wiele chorób ogólnoustrojowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy cukrzyca, może znacząco wpływać na pracę nerek. Chcąc zadbać o nerki, powinniśmy przyjrzeć się swojemu zdrowiu całościowo. Pamiętajmy o regularnej aktywności fizycznej, odpowiedniej ilość snu czy redukcji stresu, które mają ogólne działanie prozdrowotne. 

Aby zmniejszyć ryzyko chorób nerek, warto poznać listę produktów „zakazanych”. Na pierwszym miejscu powinny znaleźć się leki nefrotoksyczne, czyli takie, które wywierają toksyczny wpływ na nerki. Mało kto wie, że uszkodzenie nerek często bywa skutkiem nadmiaru leków dostępnych w aptece bez recepty. Niesteroidowe leki przeciwzapalne wywierają bardzo niekorzystny wpływ na nerki. Jeśli musimy je stosować, róbmy to rozsądnie i nigdy nie przekraczajmy dopuszczalnych dawek.  

Kolejnym wrogiem nerek jest choroba, na którą cierpi w Polsce prawie 3 mln osób. Mowa o cukrzycy, czyli najczęstszej przyczynie przewlekłego uszkodzenia nerek. Cukrzyca niszczy nerki na wiele sposobów. Uszkadza ich miąższ, zmniejsza dopływ krwi, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do konieczności dializ. Pamiętajmy o profilaktyce cukrzycy – zapobiegając tej chorobie, jednocześnie chronimy swoje nerki.  

Ostatnie na liście produktów, które zdecydowanie nie służą zdrowiu nerek, są używki. Zarówno alkohol, jak i papierosy, mogą zwiększać ryzyko chorób nerek. Warto wiedzieć, że palenie tytoniu jest istotnym czynnikiem ryzyka raka nerki. Porzucenie tych nałogów jest korzystne nie tylko z punktu widzenia zdrowia nerek, ale i całego organizmu. 

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *