Zasypiasz przy biurku? Wypróbuj te proste ćwiczenia, aby pokonać popołudniowy kryzys

Jest chłodne, zimowe popołudnie, a ty cały czas nie możesz przestać ziewać. Twoje powieki zaczynają opadać, a twój mózg wydaje się być nieco rozmyty i masz spore problemy z koncentracją. Wyżej wspomniany okres obniżonej czujności nazywa się fachowo popołudniowym kryzysem, czyli zjawiskiem, które doświadczyło większość z nas. Jak z tym walczyć i jakie ćwiczenia mogą nam pomóc w codziennej walce z tym problemem?

Jakie ćwiczenia stosować na popołudniowy kryzys?

Popołudniowy kryzys może być spowodowany niewystarczającą lub słabą jakością snu lub może być też związany z ilością kortyzolu w naszym ciele. Poziom tego hormonu, który m.in. pomaga nam reagować na stres, zazwyczaj jest najwyższy w rano i sukcesywnie spada w ciągu dnia. W internecie możecie znaleźć wiele wskazówek odnośnie tego, jak pokonać popołudniowy kryzys. Nie wszystkie z nich są jednak prawdziwe. Dlatego też postanowiliśmy przygotować dla was kilka porad, które mogą wam się przydać w czasie kryzysu.

Popołudniowy kryzys zazwyczaj występuje między godziną 13 a 15. Jeśli zobaczymy pierwsze objawy tego, że czujemy się nieco gorzej niż wcześniej, warto napić się dużej ilości wody, włączyć sobie muzykę i sięgnąć po jakieś zdrowe jedzenie. Jednym ze skutecznym sposobów jest też aktywność fizyczna, która pobudzi nasz organizm do działania. Ruch pomaga bowiem organizmowi trawić pokarm, stabilizować poziom cukru we krwi i uwolnić adrenalinę i norepinefrynę, które pomagają zmniejszyć senność.

Miej zawsze zdrowie w kieszeni z aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

Oczywiście nie oznacza to, że każdego popołudnia musimy wychodzić z pracy na zajęcia z areobiku o wysokiej intensywności. Wystarczy nawet krótki spacer lub kilka kroków w ciągu dnia, aby pobudzić organizm do dalszej pracy. Większość ludzi odczuwa senność dwa razy dziennie – podczas poranka i w środku popołudnia. Fitness albo niewielki ruch pomoże zniwelować to uczucie – radzi certyfikowany trener fitness z Santa Monica w Kalifornii, Chris Lee, cytowany przez CNN.

Ciekawym ćwiczeniem, które może wam pomóc w pracy, kiedy czujecie się senni i zmęczeni jest wyzwanie 9×9. Na czym to polega? Wystarczy wstawać raz na godzinę w ciągu dnia pracy, a następnie poruszać się po firmie/domu przez 90 sekund. Wykonanie takiego ćwiczenia spowoduje, że twój metabolizm będzie przyspieszony przez cały dzień, przez co nie odczujesz zmęczenia z powodu zbyt długiego siedzenia. Mamy dla was także kilka innych ćwiczeń, które pomogą wam w popołudniowym kryzysie. Wypróbujcie je wszystkie, aby zobaczyć, które najlepiej do was pasuje.

Przykład ćwiczenia nr 1 – rozciągaj się

Jeśli masz napięty harmonogram, przez co nie masz czasu chodzić na siłownię, te proste ćwiczenia rozciągające pomogą ci utrzymać odpowiednie krążenie krwi i dodadzą ci trochę energii. W czasie pracy możesz poświęcić kilka chwil na wykonanie ćwiczeń rozciągających przy biurku, takich jak krążenia ramion, obracanie szyi czy skręty kręgosłupa w pozycji siedzącej. Nawet w trakcie rozmowy przez telefon lub stukania w klawiaturę jesteś w stanie trochę się poruszać. A wyżej wspomniane ruchy są dobre nie tylko na ożywienie twojego popołudnia – dzięki nim twoje mięśnie staną się elastyczne i mocne, co będzie miało wpływ na twoje ogólne samopoczucie. A ty będziesz zdrowy i pełen energii każdego dnia.

Ćwiczenie nr 2 – bądź aktywny w czasie pracy

Siedzenie ma na nas praktycznie tak negatywny wpływ jak palenie. Utrzymywanie pozycji siedzącej przez cały dzień jest dla nas bardzo złe – zarówno dla ogólnego stanu naszego zdrowia, jak i dla ciała. Na szczęście jest pewne łatwe rozwiązanie, które potrafi rozwiązać ten problem. Wielu ekspertów zaleca stanie przy stanowisku pracy około 15 minut na godzinę, aby zwalczyć niebezpieczeństwa związane z siedzeniem. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Waterloo w Ontario w Kanadzie sugerują jednak, że aby zobaczyć korzyści, konieczne może być stanie nawet przez 30 minut w ciągu godziny. W walce z popołudniowym załamaniem spokojnie wystarczy nawet stanie przy biurku przez kilka minut.

Miej zawsze zdrowie swoje i Twoich bliskich w kieszeni z aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

Ćwiczenie nr 3 – wyjdź na zewnątrz

W przeszłości przeprowadzono mnóstwo badań, które pokazały, że przebywanie na zewnątrz jest dobre dla naszego organizmu. Światło słoneczne podnosi poziom seratoniny, co sprawia, że jesteśmy bardziej energiczni, spokojni, pozytywnie nastawieni i skupieni. Wyjdź na zewnąrz na spacer lub udaj się na popołudniowy lunch, uprzednio spacerując przez kilka minut. Zobaczysz, że będzie miało to pozytywny wpływ na ilość energii, jaką będziesz posiadał przez cały dzień.

Autor: Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny Ann

Czytaj więcej w Ann:

ćwiczenia
Fot. custvideo / Adobe Free Stock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *