
Mimo że zapalenie oskrzeli jest chorobą, którą chociaż raz w życiu przeszedł każdy z nas, to nie należy jej lekceważyć. Głównym objawem schorzenia jest suchy, uporczywy kaszel – u dzieci mogący prowadzić nawet do wymiotów. Jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli i w jaki sposób diagnozuje się chorobę? Czy zapalenie może doprowadzić do poważnych powikłań? Dowiedz się z Poradnika Ann!
Skąd się bierze zapalenie oskrzeli?
Zapalenie oskrzeli najczęściej wywołują wirusy – nierzadko te same, które są przyczyną przeziębienia czy grypy. Oznacza to, że choroba jest zaraźliwa, przenoszona drogą kropelkową. Zdecydowanie rzadszą przyczyną schorzenia są bakterie. Warto wiedzieć, że wyróżniamy trzy rodzaje choroby:
- Ostre zapalenie oskrzeli – dotyczy przede wszystkim dzieci i jest wywołane zakażeniem wirusowym. Rozwija się najczęściej jesienią i zimą, trwa ok. 3 tygodni.
- Zapalenie podostre – przyczyną może nadreaktywność oskrzeli, związana z wcześniejszym zakażeniem i powodująca zmniejszony przepływ powietrza. Zapalenie podostre może trwać od 3 do nawet 8 tygodni.
- Przewlekłe zapalenie – rozwija się w wyniku czynników zewnętrznych, np. palenia papierosów czy zanieczyszczenia środowiska. Charakteryzuje się najdłuższym przebiegiem.
Jak się objawia zapalenie oskrzeli?
Początkowe objawy zapalenia oskrzeli mogą przypominać przeziębienie. Tak jak zostało wspomniane, głównym objawem choroby jest kaszel, spowodowany drażnieniem receptorów umiejscowionych w śluzówce oskrzeli i oskrzelików. Na początku może być on suchy, natomiast kolejnej fazie choroby mokry i wymagający odkrztuszania wydzieliny śluzowej lub ropnej zwanej plwociną. Nie należy jej połykać, ponieważ może to skutkować nudnościami czy wymiotami. Największy problem z odkrztuszaniem plwociny mają dzieci, dlatego to właśnie u najmłodszych często w przebiegu choroby pojawiają się wymioty.

Objawem zapalenie oskrzeli bywa także stan podgorączkowy, a nawet gorączka. Choremu mogą towarzyszyć również bóle mięśni, ból w klatce piersiowej podczas kaszlu, duszności, czasami świszczący oddech. Tak jak w przypadku każdej infekcji, pojawia się także ogólne osłabienie i złe samopoczucie.
Kiedy udać się do lekarza?
Mimo że zapalenie oskrzeli jest chorobą, która najczęściej mija samoistnie, to w przypadku małych dzieci, niemowląt, osób starszych lub zmagającymi się z choroba przewlekłymi, zawsze wymaga wizyty u lekarza. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni, wtedy również powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Do lekarza pierwszego kontaktu powinna się także udać każda osoba, u której występują gorączka, świszczący oddech, duszności czy ból w klatce piersiowej.
Lekarz najczęściej stawia diagnozę na podstawie wywiadu i badania fizykalnego. Specjalista czasami może zlecić RTG klatki piersiowej, ponieważ zapalenie oskrzeli może przypominać inne poważne choroby takie jak: zapalenie płuc, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc. W początkowej fazie zapalenia oskrzeli mogą pojawić się również trudności w odróżnieniu choroby od przeziębienia.
Jak leczyć zapalenie oskrzeli?
Jeśli chorobę wywołują bakterie, wtedy lekarz może przepisać odpowiednie antybiotyki. Jeżeli jednak przyczyną zapalenia oskrzeli są wirusy – co zdarza się zdecydowanie częściej – wskazane jest leczenie objawowe. Ma ono na celu obniżenie temperatury ciała, ułatwienie odkrztuszania wydzieliny czy zmniejszających nasilenie suchego kaszlu. Chorym, którzy mają problemy z dusznościami, lekarz może przepisać również leki rozkurczające oskrzela.
Należy pamiętać, aby podczas choroby nie wychodzić z domu i często wietrzyć pomieszczenia. Wskazane jest picie dużej ilości wody i zadbanie o zdrową, zbilansowaną dietę. Naturalnym sposobem na złagodzenie kaszlu jest unikanie czynników, które mogą go nasilać, takich jak alergeny, zanieczyszczenia czy zimne powietrze. Warto stosować się do zaleceń specjalisty, ponieważ dzięki nim szybciej wrócimy do zdrowia.
Możliwe powikłania
Powikłania po zapaleniu oskrzeli pojawiają się bardzo rzadko, jednak warto mieć na uwadze, że mogą się zdarzyć. Szczególnie są na nie narażone małe dzieci i niemowlęta, u których zapalenia oskrzeli czasami może wymagać hospitalizacji. Choroba może doprowadzić do zapalenia płuc lub pneumokokowego zakażenie płuc. Powikłaniem przewlekłego zapalenia oskrzeli bywa również rozdema płuc. W związku z tym, jeżeli zaniepokoją nas jakiekolwiek objawy choroby, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: