Zapach partnera pomocny w obniżeniu stresu?

Zabierasz ze sobą koszulkę partnera na wyjazd służbowy? Uśmiechasz się, gdy poczujesz ulubione perfumy bliskiej osoby w tłumie? Zasypianie na poduszce partnera zawsze zdaje się przynosić poczucie ulgi i spokoju? To naturalne zachowanie organizmu. Zapach partnera jest jedyny w swoim rodzaju i może być pomocny w sytuacji, gdy doskwiera nam samotność. Naukowcy dowiedli, iż naturalny zapach bliskiej nam osoby wpływa na obniżenie i rozładowanie napięcia. Wspiera zapobieganie skutkom stresu. Dowiedz się więcej z Ann!

Zapach jako antidotum na przewlekły stres?

Przez wiele lat naukowcy dowodzili, że zapach ma silny wpływ na nasze emocje i samopoczucie. W 2018 roku, badania przeprowadzone przez uczonych z kanadyjskiego University of British Columbia wykazały, że zapach partnera może rzeczywiście działać jak antidotum na stres.

Kilkadziesiąt kobiet zostało poddanych stresogennym czynnościom. Następnie otrzymały część garderoby z zapachem swoich partnerów, obcych mężczyzn, lub neutralne zapachy. Reakcja organizmu badanych kobiety była zaskakująca. Odnotowano przyspieszenie akcji serca, wzrost negatywnych emocji czy uczucie niepokoju.

Panie, które wąchały zapachy swoich partnerów, miały znacznie niższy poziom stresu w porównaniu do tych, które wąchały zapachy obcych mężczyzn lub neutralne zapachy. Wyniki te sugerują, że zapach partnera może działać jak rodzaj „terapii zapachowej”. Pomaga nam między innymi:

  • lepiej radzić sobie ze stresem
  • opanować negatywne emocje
  • obniżyć napięcie mięśni

To jednak może działać tylko wtedy, gdy nasz związek jest szczęśliwy i satysfakcjonujący – zapach partnera, z którym jesteśmy w napiętych stosunkach, może tak naprawdę zwiększać nasz poziom stresu.

stres oksydacyjny
fot. Shutterstock

Obniżanie stresu przez zapach – jak to działa?

Zapach jest nieodłącznym elementem naszych relacji. W świecie zwierząt, zapach ma kluczowe znaczenie w procesie wyboru partnera, a nawet w kształtowaniu więzi między matką a nowo narodzonym potomstwem. Te same zasady odkrywamy w świecie ludzi. Z naukowego punktu widzenia tłumacząc – układ limbiczny naszego mózgu, jako układ struktur korowych i podkorowych bierze udział w regulacji zachowań emocjonalnych oraz niektórych stanów emocjonalnych takich jak strach, zadowolenie, przyjemność, euforia, uniesienie. Ów układ w połączeniu z zapamiętanym zapachem, ma niezwykłą zdolność do wywoływania silnych uczuć.

Dlatego gdy tęsknimy za ukochaną osobą, często czujemy jej zapach. Jesteśmy wtedy zdolni przypomnieć sobie ten zapach w naszej pamięci, co wpływa na poczucie bliskości, nawet jeżeli partner jest daleko.

Szereg badań potwierdziło, że zapach partnera może działać jak kojący balsam w czasie nieobecności. W jednym z eksperymentów, kobiety, które wąchały koszulę swojego partnera przed snem mniej się wybudzały a ich sen był dużo głębszy i regenerujący.

Naukowcy z University of British Columbia dowiedli, że kobiety, które są narażone na zapach swojego partnera podczas zadania stresującego, doświadczają mniejszego stresu i lęku. Ich ciała produkują również mniej kortyzolu, hormonu stresu. W przeciwieństwie do tego, kobiety narażone na zapach nieznajomego narażone są bardziej na negatywne skutki stresu.

Z tego wynika, że fizyczna obecność naszego partnera może nie być konieczna w chwili gdy dotknie nas silny stres. Zapach perfum naszego partnera pozostawiony na koszulce może przyspieszyć odzyskiwanie spokoju.

Zapach partnera jako domowy komfort podczas podróży

Podróżowanie, chociaż emocjonujące, może również wywołać stres i frustrację. Szczególnie gdy musimy być długo z dala od domu. Jesteśmy zmuszeni przebywać w nowej, nieznanej przestrzeni. Pokój hotelowy i pustka w nim, mogą spowodować, iż nasz organizm odczuje zachwianie emocjonalnej równowagi.

Tu zapach staje się naszym sprzymierzeniec. Pomyśl o tym za każdym razem, kiedy pakujesz walizkę na kolejny wyjazd. Chociaż nie możemy zabrać ze sobą naszego partnera, to możemy zabrać coś, co go kojarzy, co go przypomina. Koszulka, szalik. Nawet kawałek materiału nasączony jego perfumami może okazać się odrobiną domu w obcej przestrzeni.

Czy zapach uspokajająco w każdej sytuacji?

Zapach jest jednym z najsilniejszych katalizatorów naszych emocji. To, co czujemy podczas wdychania zapachu bliskiej osoby, wynika z bezpośredniego połączenia systemu wzrokowego z limbicznym rejonem mózgu. Sprawia to, że zapach partnera łagodzi nasz stan emocjonalny i pomaga nam poczuć się bardziej zrelaksowanymi. To umożliwia nam wykorzystanie zapachów w celu poprawy naszego samopoczucia, zarządzania stresem codziennego życia.

Zapach na spokój i dobre samopoczucie

Zapach partnera niesie za sobą nie tylko emocjonalne obciążenie, ale także komfort i uspokojenie. To niewidzialne i nieuchwytne, lecz silne narzędzie, które potrafi działać na wiele poziomów naszej świadomości i wpływać na nasze samopoczucie. Przypomina nam o bliskości, nawet gdy partnera fizycznie nie ma obok nas.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych informacji w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *