Za dużo żelaza w organizmie to choroba! Wszystko o hemochromatozie [PORADNIK ANN]

Żelazo to pierwiastek niezbędny do życia. Służy między innymi do produkcji czerwonych krwinek. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nadmiar żelaza w organizmie może być groźny. Za dużo żelaza w organizmie to choroba zwana hemachromatozą. Skąd się bierze i jakie są jej objawy? Dowiedz się więcej w Poradniku Ann!

  • U zdrowych osób, żelazo przyjmowane z pożywieniem jest odpowiednio zużywane.
  • W hemochromatozie organizm staje się przeładowany żelazem.
  • Żelazo odkłada się przede wszystkim w narządach miąższowych, takich jak wątroba, śledziona i trzustka.
  • Hemochromatoza to podstępna choroba, a jej objawy mogą być bardzo różnorodne.
  • Wczesne wykrycie hemochromatozy daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia.
Więcej ciekawych artykułów na temat zdrowia znajdziesz w naszej aplikacji Ann!

Żelazo w organizmie

Żelazo pełni w naszym organizmie wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim, jest niezbędne do powstawania czerwonych krwinek. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, która transportuje tlen do wszystkich tkanek. Niedobór żelaza to najczęstsza przyczyna niedokrwistości, czyli anemii. Ponadto, żelazo przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania skóry. Żelazo jest niezbędne do powstawania zdrowych włosów i paznokci. Niedobory żelaza mogą powodować wypadanie włosów, pękanie kącików ust czy osłabienie paznokci. Żelazo pełni również istotną rolę w obronie organizmu przed drobnoustrojami.

Za dużo żelaza w organizmie – przyczyny

W zaburzeniach gospodarki żelazem najczęściej spotykamy się z niedoborem tego pierwiastka. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nadmiar żelaza może również być bardzo szkodliwy. U zdrowych osób, żelazo przyjmowane z pożywieniem jest odpowiednio zużywane. Część jest natychmiast wykorzystana, część zostaje zmagazynowana, a ewentualny nadmiar – wydalony. W chorobie zwanej hemochromatozą, organizm wchłania zbyt dużo żelaza i staje się nim „przeładowany”.

Przyczyna hemochromatozy leży w genach, a dokładniej w mutacji hepcydyny. Hepcydyna to białko, które reguluje wchłanianie żelaza w jelitach. W przebiegu hemochromatozy, jelita wchłaniają ogromne ilości żelaza, znacznie większe w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Niestety, w przypadku żelaza nie obowiązuje zasada „im więcej tym lepiej”. Nadmiar żelaza w organizmie szkodzi, a konsekwencje są poważne.

Czym grozi za dużo żelaza w organizmie?

W hemochromatozie, nadmiar żelaza odkłada się w całym organizmie. Cząsteczki żelaza gromadzą się w tkankach, powodując rozmaite objawy. Żelazo odkłada się przede wszystkim w narządach miąższowych, takich jak wątroba, śledziona i trzustka. Ponadto, żelazo gromadzi się w stawach, skórze, sercu, a nawet w niektórych częściach mózgu (głównie w przysadce mózgowej). Żelazo odkładające się w narządach prowadzi do ich powiększenia oraz upośledzenia funkcji. Z czasem może dojść do całkowitej niewydolności niektórych z nich (przede wszystkim wątroby i serca).

Hemochromatoza – objawy

Hemochromatoza to podstępna choroba, a jej objawy mogą być bardzo różnorodne. Choć choroba ma charakter wrodzony, zwykle przez wiele lat pozostaje ukryta. Dopiero po wielu latach gromadzenia nadmiaru żelaza ujawniają się pierwsze sygnały. Hemochromatoza może objawiać się bólem stawów, powiększeniem wątroby i śledziony, a także upośledzeniem funkcji serca. Skóra pacjentów chorych na hemochromatozę może przybrać charakterystyczny, szary  lub brązowy, metaliczny kolor wynikający z nadmiaru żelaza w komórkach.

Powikłania hemochromatozy dotyczą praktycznie wszystkich narządów organizmu. Pogorszenie wzroku, zaburzenia hormonalne wynikające z uszkodzenia przysadki mózgowej, pogorszenie sprawności fizycznej i umysłowej to tylko niektóre z nich. Najwięcej powikłań hemochromatozy dotyczy wątroby. Nieleczona hemochromatoza prowadzi do marskości wątroby. Choroba zwiększa również ryzyko rozwoju raka tego narządu.

Kontroluj stan swojego zdrowia i wyniki badań razem z aplikacją Ann!

Badania w kierunku hemochromatozy

Hemochromatoza jest rzadką chorobą, a nietypowe i różnorodne objawy mogą znacznie utrudnić rozpoznanie. Diagnostyka obejmuje badania krwi, badania obrazowe oraz genetyczne. W hemochromatozie dochodzi do znaczącego poziomu ferrytyny – białka magazynującego żelazo w organizmie. Ponadto, charakterystyczny jest wysoki poziom transferryny, czyli białka wchłaniającego żelazo z jelit. U niektórych pacjentów, diagnostykę rozpoczyna się od poszukiwania przyczyn uszkodzenia wątroby. Obecnie pobranie wycinka wątroby nie jest koniecznym elementem diagnostyki. Do potwierdzenia rozpoznania konieczne jest natomiast badanie genetyczne, które pozwala ustalić obecność mutacji wywołującej chorobę.

Za dużo żelaza w organizmie – leczenie

Wczesne rozpoznanie hemochromatozy jest istotne dla późniejszego rokowania. Prawidłowe leczenie pozwala zahamować postęp choroby i uniknąć jej groźnych powikłań. Podstawę leczenia hemochromatozy stanowią upusty krwi. Jest to najskuteczniejsza forma pozbywania się nadmiaru żelaza z organizmu. Upusty krwi wykonywane są w warunkach szpitalnych i wymagają ścisłej kontroli parametrów krwi. Dodatkowym narzędziem w leczeniu hemochromatozy jest deferoksamina. To specjalny lek, który pozwala na związanie i wydalenie z organizmu nadmiaru żelaza.

Chorzy na hemochromatozę wymagają regularnych badań kontrolnych. Konieczne jest oznaczanie poziomu żelaza w tkankach, aby monitorować przebieg choroby. Pacjenci pozostają pod opieką wielu poradni specjalistycznych (kardiolog, okulista, hepatolog), by zapobiegać powikłaniom ze strony narządów. Warto wiedzieć, że odpowiednio wcześnie rozpoznana i leczona hemochromatoza pozwala osiągnąć długość życia porównywalną do ludzi zdrowych.

ból, brzuch, wątroba
fot. Shutterstock

Zainteresował Cię nasz artykuł? Czytaj więcej w aplikacji Ann!

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *