Za dużo potasu w organizmie? Dieta może pomóc

Potas to podstawowy pierwiastek wnętrza komórek niezbędny do prawidłowej pracy serca i układu nerwowego. Ale pomimo swojej ważnej roli, kiedy w organizmie jest za dużo potasu, może to powodować poważny problem. Jak objawia się nadmiar potasu? I czy dieta może pomóc?

Hiperkaliemia, czyli nadmiar potasu, to wzrost stężenia potasu we krwi powyżej 5,5 mmol/L. Najczęstszym podłożem tego zaburzenia jest przyjmowanie leków upośledzających wydalanie potasu przez nerki u osób chorujących na przewlekłą chorobę nerek.

Za dużo potasu w organizmie: objawy i leczenie

  • Wyróżniamy trzy rodzaje hiperkaliemii – łagodną, umiarkowaną oraz ciężką. Bardzo wysokie stężenie potasu we krwi może nawet skończyć się śmiercią.
  • Potas jest obecny w niemal wszystkich organizmach żywych. Na czym polega dieta ubogopotasowa?
  • Istnieje jeszcze jeden sposób na obniżenie zawartości potasu – metoda podwójnego gotowania.
  • Dieta niskopotasowa jest uboga w niektóre witaminy, dlatego konieczna może okazać się ich suplementacja.
  • Czytaj więcej w artykule w aplikacji Ann Asystent Zdrowia.
Cała treść dostępna wyłącznie dla zarejestrowanych Użytkowników bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia. Do pobrania w Google Play i App Store.

Hiperkaliemia może skutkować nawet śmiercią

Przyjmuje się, że prawidłowe stężenie potasu wynosi 3.6-5.2 mmol/l. Dobowe zapotrzebowanie zależy też od grupy wiekowej. Niedobór jak i nadmiar potasu w organizmie może nieść poważne konsekwencje. Bardzo wysokie stężenie potasu we krwi, przekraczające 6.5 mmol/l może nawet skończyć się śmiercią.

Wyróżniamy trzy rodzaje hiperkaliemii – łagodną, umiarkowaną oraz ciężką. Łagodna hiperkaliemia zwykle nie powoduje żadnych objawów. Jako objawy umiarkowanej i ciężkiej hiperkaliemii pacjenci najczęściej zgłaszają osłabienie, mrowienie języka i ust, zmniejszenie akcji serca, nudności i wymioty, jak również duszność. Przy łagodnej lub umiarkowanej hiperkalemi nadmiar można zniwelować zmianami w diecie, a także stosowaniem środków moczopędnych. W przypadku zaś ciężkiej hiperkalemi konieczna jest hospitalizacja.

Za dużo potasu w organizmie? Dieta będzie pomocna!

Problem z utrzymaniem niskiego poziomu potasu polega na tym, że jest on obecny w niemal wszystkich organizmach żywych. Dużo potasu zawierają warzywa i owoce. Przede wszystkim suche nasiona roślin strączkowych, ziemniaki gotowane i pieczone, pomidory oraz brokuły. A także awokado, porzeczki, melony, kiwi, banany, cytrusy i owoce suszone. Ponadto do produktów spożywczych o wysokiej zawartości potasu należą niektóre ryby, produkty wędzone, przetwory rybne i mięsne, jak również kasze.   Dieta ubogopotasowa polega na ograniczeniu lub wyeliminowaniu produktów bogatych w potas.

Dieta ubogopotasowa musi być również dietą niskotłuszczową. Potrawy należy sporządzać metodą gotowania, duszenia, pieczenia w pergaminie lub folii, a także smażenia bez tłuszczu. Należy pamiętać, jeżeli kupujemy owoce w puszce to spożywamy je bez syropu. Zaleca się także jeść więcej gotowanych warzyw, a surowe warzywa i owoce zjadać w małych ilościach. Na lepsze wydalanie potasu z organizmu korzystnie wpływa codzienne wypijanie dużych ilości płynów, przede wszystkim wody.

Dieta niskopotasowa jest uboga w witaminy z grupy B: B1, B2, B6, kwas foliowy oraz wit. C, dlatego konieczna może okazać się ich suplementacja.

Za dużo potasu w organizmie: spróbuj metodę podwójnego gotowania

Istnieje jeszcze jeden sposób na obniżenie zawartości potasu – metoda podwójnego gotowania. Gotowanie jarzyn w bardzo istotny sposób, może obniżyć w nich zawartość tego pierwiastka. Należy pokroić warzywa w drobne kawałki i zostawić w gorącej wodzie przez ok. 2 godziny. Po tym czasie należy je dokładnie opłukać zimną wodą i następnie gotować w świeżej wodzie. Wodę należy wymienić jeszcze raz w trakcie gotowania.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *