Z jakiego badania krwi wyjdzie ciąża? Zmiany w organizmie kobiety

Metody potwierdzenia ciąży różnią się stopniem wiarygodności. Im wcześniejsza ciąża, tym trudniejsze jej rozpoznanie. Pierwsze objawy ciąży mogą być bardzo niecharakterystyczne. Warto zatem wiedzieć, kiedy i jakie badania zrobić, aby potwierdzić rozpoznanie ciąży. Na najczęstsze pytania związane z wczesną ciążą odpowiada w rozmowie z Ann specjalista ginekolog, lek. Maciej Sawczyński.

Panie Doktorze, na jakiej zasadzie działają testy ciążowe?

Większość testów ciążowych bazuje na wykrywaniu hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową. Bywa ona nazywana hormonem ciążowym, ponieważ poza okresem ciąży, nie występuje w organizmie kobiety. Gonadotropina kosmówkowa, w skrócie hCG, jest produkowana przez tkanki zarodkowe. Wzrost stężenia tego hormonu, czy to w moczu, czy we krwi, jest jednym z najwcześniejszych wskaźników rozwijającej się ciąży.

Więcej artykułów na temat ciąży znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

Która metoda pozwala najwcześniej wykryć ciążę?

Istnieje co najmniej metod diagnostycznych stosowanych do wykrywania ciąży. Najpopularniejszą z nich jest test ciążowy, dostępny powszechnie w aptekach. Jego zastosowanie jest bardzo proste – wystarczy nanieść niewielką ilość moczu na płytkę testową, a następnie odczytać wynik. Warto jednak pamiętać, że taki domowy test ciążowy ma kilka ograniczeń. Przede wszystkim możemy wykonać go najwcześniej 2 tygodnie od momentu zapłodnienia. Najbardziej optymalnym terminem zrobienia takiego testu jest dzień kolejnej spodziewanej miesiączki.

Alternatywą dla testów ciążowych z moczu jest badanie poziomu hCG we krwi. To metoda o wyższej czułości i dokładności. Gonadotropina kosmówkowa najpierw pojawia się we krwi, a dopiero później w moczu. Taki test pozwala na wykrycie ciąży już 7-12 dni po zapłodnieniu. Dodatkowo, mierząc poziom hCG we krwi, możemy oszacować wiek ciążowy.

W jakich sytuacjach test ciążowy może dać fałszywe wyniki?

Do testów ciążowych wykonywanych w domu należy podchodzić z pewną rezerwą. Ich dokładność szacuje się na 95-98%, jednak zdarzają się zarówno wyniki fałszywie dodatnie, jak i fałszywie ujemne. Test ciążowy może dać dodatni wynik na przykład w przypadku ciąży pozamacicznej, która nie ma szans prawidłowego rozwoju. Pamiętajmy również, że ujemny wynik testu ciążowego nie wyklucza ciąży! Najczęstszą przyczyną fałszywie ujemnego wyniku jest zbyt wczesne wykonanie testu. W razie wątpliwości, warto powtórzyć test po pewnym czasie lub udać się na badanie krwi.

Czy w celu potwierdzenia ciąży trzeba udać się do ginekologa?

Zdecydowanie tak – badanie ginekologiczne połączone z USG przezpochwowym dają możliwość pewnego potwierdzenia ciąży. W trakcie wizyty lekarz oceni pęcherzyk ciążowy, jego lokalizację oraz prawidłowość rozwoju ciąży. Według obecnego stanu wiedzy, jest to jedyna metoda pozwalająca w pełni wiarygodnie rozpoznać ciążę.

Warto jednak pamiętać, że badanie USG pozwala uwidocznić rozwijającą się ciążę dopiero 4-5 tygodni po zapłodnieniu. Uprzedzam zatem wszystkie niecierpliwe pacjentki chcące potwierdzić ciążę, aby nieco wstrzymały się z wizytą u ginekologa 😉. Optymalnym momentem na pierwszą wizytę jest 1-3 tygodnie po spóźniającej się miesiączce.

Jakie są najwcześniejsze objawy ciąży w organizmie kobiety?

Początek ciąży to prawdziwa rewolucja hormonalna w ciele kobiety. W tym okresie może pojawić się wiele niecharakterystycznych objawów, których wiele pacjentek zupełnie nie kojarzy z ciążą. Wahania nastroju, nudności, brak apetytu czy nieprzyjemne postrzeganie zapachów, bóle głowy, zgaga oraz zaparcia to jedne z najwcześniejszych sygnałów pojawiających się w ciąży.

Bardzo namacalnym sygnałem, który zwykle przywodzi na myśl ciążę, jest zatrzymanie miesiączki. Dodatkowo, w efekcie działania hormonów dochodzi do zasinienia brodawek sutkowych oraz powiększenia piersi. Takie objawy powinny zdecydowanie skłonić pacjentkę do wykonania testu ciążowego.

Kontroluj stan swojego zdrowia razem z bezpłatną aplikacją Ann Asystent Zdrowia!

Jak zadbać o siebie na najwcześniejszych etapach ciąży?

Wczesna ciąża to czas adaptacji, przygotowania się do nadchodzących zmian. Warto zapewnić sobie optymalne warunki do przeżywania tych chwil. Zdrowa, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu i unikanie stresu to absolutne podstawy. Początek ciąży jest również dobrym momentem na wykonanie ogólnego przeglądu zdrowia – warto zapytać swojego lekarza, które badania i konsultacje są wskazane. Pamiętajmy także, że prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest chorobą! Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, łagodna aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana.

ciąża, test ciążowy
fot. Shutterstock

Zainteresował Cię nasz artykuł? Czytaj więcej w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *