Z dzieckiem na wakacje. Co zabrać do apteczki? 

Wolny czas kojarzy się z relaksem i przyjemnością. Nie musimy chodzić do pracy, a dzieci w pełni cieszą się czasem spędzonym z rodzicami. Zwiedzamy nowe miejsca, wyruszamy w góry lub opalamy się na plaży. Jednak czasami zdarzają się niemiłe niespodzianki. Dziecko gorączkuję, skaleczyło się lub obtarło sobie stopę. Co zabrać do apteczki, jeśli wybieramy się z dzieckiem na wakacje? Na pytania odpowiedziała pediatra, lek. Joanna Sawicka-Metkowska z gabinetu Doktor Poziomka 

Kremy z filtrem zapobiegną oparzeniom słonecznym 

W pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć dzieci przed słońcem kremem z filtrem mineralnym typu bloker, czyli minimum 50. Jeżeli dziecko ma wrażliwą skórę, to warto wybrać tę markę, którą już wcześniej wypróbowaliśmy. Chodzi o to, aby nie smarować dziecka pierwszy raz kremem. Warto krem przetestować w warunkach domowych. Kremy zawierające filtry mineralne nie lubią wysokiej temperatury, dlatego najlepiej kupić małe opakowanie. Po kilku dniach wysokiej temperatury kremy są niezdatne do użytku. Pamiętajmy także o preparatach po opalaniu, łagodzących oparzenia słoneczne zawierających pantenol. – tłumaczy Joanna Sawicka-Metkowska.  

Mówi też, że na rynku można znaleźć ubrania z blokerem filtru UV dla niemowląt i małych dzieci. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w krajach, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura powietrza, bo zapewnią dodatkową ochronę skóry. 

Przeczytaj cały artykuł w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Jakie leki na gorączkę? 

Gorączka u dziecka często pojawia się niespodziewanie, bez wcześniejszych objawów. Warto pamiętać, że podajemy leki przeciwgorączkowe, kiedy temperatura ciała przekracza 38°C. Gorączka zwiastuje chorobę, a podanie leku ma na celu jedynie polepszenie samopoczucia dziecka. Lekami przeciwgorączkowymi są leki zawierające w składzie Paracetamol lub Ibuprofen. Paracetamol wykazuje działania przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ibuprofen działa również przeciwzapalnie. Jeśli wysoka temperatura utrzymuje się zbyt długo, podajmy lek naprzemiennie lek zawierający Paracetamol lub Ibuprofen. Badania wykazują, że taki sposób podawania jest skuteczny w obniżaniu gorączki i nie powoduje skutków ubocznych. Nie zapomnijmy też o termometrze! 

-Trzeba zabezpieczyć się w leki przeciwgorączkowe. Rodzice wiedzą, że dzieci lubią się rozchorować właśnie w czasie wakacji. Zawsze zabieramy sprawdzony lek, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych reakcji alergicznych. Najlepszym rozwiązaniem będą preparaty zawierające w swoim składzie Paracetamol lub Ibuprofen w czopkach i w syropie. – twierdzi pediatra. 

Uciążliwy katar. Co zabrać do apteczki? 

Młodzi rodzice wiedzą, jak katar może utrudnić sen maluszka. Niemowlę nie potrafi jeszcze samodzielnie usunąć wydzieliny – trzeba mu w tym pomóc. W jaki sposób to ułatwić? Nie zapomnijmy o: 

  • soli fizjologicznej w ampułkach 
  • soli morskiej 
  • aspiratorze ręcznym (tzw. Frida) lub elektrycznym 
  • maści majerankowej do smarowania podrażnionej skóry pod nosem 
  • maści lub plastrach rozgrzewających, ułatwiających oddychanie. 

– U małych dzieci katar jest na porządku dzienny. Warto spakować podstawowy aspirator ręczny. Pamiętajmy o izotonicznej soli morskiej, która sprawdzi się w każdej sytuacji.  Zwłaszcza w trakcie lotu cieknący nos może bardzo uprzykrzyć życie. Pamiętajmy również o kroplach obkurczających i soli fizjologicznej w ampułkach. – mówi specjalistka. 

Rozmowy wideo oraz porady lekarzy znajdziesz w pełnej wersji wyłącznie w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Jak zwalczyć kaszel? 

Często towarzyszy przeziębieniu dziecka. Zakłóca sen zarówno dziecka, jak i domowników. Co może złagodzić jego objawy? 

  • syrop na kaszel mokry 
  • inhalator i sól fizjologiczna 
  • tabletki do ssania dla dzieci powyżej 3. roku życia 
  • syrop na kaszel suchy podawany na noc. 

Problemy z brzuchem. Co zabrać do apteczki? 

Dziecko może skarżyć się na ból brzucha i biegunkę, zwłaszcza, jeśli wyjeżdżamy za granicę, do kraju, gdzie panuje inna mikroflora przewodu pokarmowego mieszkańców. Oprócz wody warto podać: 

  • elektrolity 
  • probiotyk 
  • lek przeciwbiegunkowy. 

Bolesne ugryzienia 

W zależności od miejsca, które odwiedzimy, czyhają na nas różne niedogodności. Im bliżej lasu i terenów podmokłych, tym więcej owadów, które mogą ukąsić. Jakie preparaty przygotować? 

  • spray na odstraszanie komarów i kleszczy na bazie naturalnych olejków 
  • maść na łagodzenie ukąszeń 
  • sterylna igła (przyda się, jeśli dziecko użądli pszczoła) 
  • zestaw do usuwania kleszczy. 

Alergia u dziecka. Co zabrać do apteczki? 

Nowe miejsce, pokarmy i ukąszenia mogą pozostawić po sobie ślad w postaci umiarkowanej lub ostrej reakcji alergicznej. W aptece warto zaopatrzyć się w: 

  • maść na skórne objawy alergii 
  • lek przeciwhistaminowy w kroplach 
  • ampułko-strzykawkę z noradrenaliną w przypadku wystąpienia wcześniejszej anafilaksji (lek wydawany na receptę). 

– Jeśli dzieci są alergikami, a na stałe nie biorą leków wziewnych, to warto się w nie zaopatrzyć. Trzeba też pomyśleć o sprzęcie, dzięki którym będziemy mogli podawać leki. – wyjaśnia Joanna-Sawicka-Metkowska. 

Urazy zdarzają się również na wakacjach 

Skaleczenia, otarcia, guzy i siniaki to nieodłączna część dzieciństwa. Wspinanie się po drzewach i drabinkach, a także chodzenie boso niosą ze sobą ryzyko wypadku. Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu ran. W co się zaopatrzyć? 

  • środek odkażający 
  • bandaż 
  • plastry 
  • bandaż elastyczny 
  • paski do zamykania ran. 

Autorka: Karolina Bielawska, Ann Asystent Zdrowia 

Joanna Sawicka-Metkowska: Praca z dziećmi zawsze dodawała jej energii. W liceum prowadziła warsztaty pierwszej pomocy z PCK dla dzieciaków w podstawówkach. Na studiach leczyła dziesiątki maskotek w przedszkolach w ramach „Szpitala Pluszowego Misia”. Później uczyła nastolatki o sposobach profilaktyki przeciwnowotworowej w programie „Mam haka na raka”. Na ostatnich latach studiów większość weekendów spędzała w Klinice Chorób Dzieci na zajęciach Koła Pediatrycznego. Na stażu podyplomowym każdą wolną chwilę spędzała na Oddziałach SPZOZ Nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (gdzie dziś pracuje). Po stażu bez wahania wybrała więc pediatrię. Prowadzi gabinet Doktor Poziomka.  

Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:

Fot. LightField Studios / Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *