Operacja kolana. Wszczepienie endoprotezy stawu

To była pierwsza taka operacja w Polsce. Wszczepienie „uszytej na miarę” endoprotezy stawu kolanowego przeprowadzono w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Innowacyjna operacja kolana się powiodła.

Lekarze wszczepili 57-letniemu pacjentowi Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego endoprotezę stawu kolanowego z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego. Implant był przygotowany tak, aby idealnie pasował do kości pacjenta. Został przygotowany w 3D w Stanach Zjednoczonych na podstawie badania tomografii komputerowej z dokładnością do 0, 1 mm.

mat. WUM

Pionierski zabieg z wykorzystaniem „uszytej na miarę” endoprotezy przeprowadzono w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Bursztynowej 2 w Warszawie, pod kierunkiem dr. hab. Artura Stolarczyka, kierownika Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji WUM 2 września 2021 roku. Endoproteza wszczepiona została pacjentowi cierpiącemu na chorobę zwyrodnieniową, która spowodowała destrukcję stawu kolanowego.

Operacja kolana. Pacjent sprawny po kilku tygodniach

„Zastosowane rozwiązanie pozwoli lepiej odtworzyć biomechanikę kolana w stosunku do standardowych technik, umożliwi też większą aktywność chorego po zabiegu. Lekarze przewidują, że za trzy tygodnie chory będzie poruszał się bez kul, a po 6-tygodniowej rehabilitacji wróci do pełnej sprawności. Operacja przebiegła pomyślnie, pacjent jeszcze w dniu operacji poruszał się o własnych siłach” – informuje Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Nowatorska operacja kolana poprzedzona był szkoleniami, które zespół dr. hab. Artura Stolarczyka przeszedł z ortopedami m.in. z Austrii, USA, Anglii, Belgii i Francji.

mat. WUM

Bardzo powszechny problem

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu. Rozwija się w wyniku zaburzenia nie tylko jakości, ale też ilości chrząstki stawowej. Następnie uszkodzeniu ulegają również kość pod chrząstką stawową, torebka stawowa, więzadła, ścięgna i mięśnie. Skutkiem tego są ból i sztywność stawu, a także jego zniekształcenie oraz ograniczenie ruchomości.

Najczęściej obejmuje kolana, biodra, kręgosłup, jak również stawy palców rąk i stóp. Obniża komfort życia i jest bardzo powszechna. Lekarze rozpoznają ją u ponad połowy osób po 40. roku życia. Pierwsze sygnały pojawiają się z reguły pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Zmiany zwyrodnieniowe można stwierdzić na zdjęciach radiologicznych u ponad 80 proc. osób po 55. roku życia, mogą one jednak nie dawać żadnych objawów klinicznych.

Czytaj też: Artrogrypoza. Wrodzona sztywność stawów

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *