Wielospecjalistyczne leczenie rozszczepu wargi i podniebienia [ROZMOWA WIDEO]

Problemy z przyjmowaniem pokarmu, zaburzenia mowy, niedosłuch – takie mogą być skutki rozszczepu wargi i podniebienia. To najczęstsza wada wrodzona twarzoczaszki, która wymaga wielospecjalistycznego wsparcia, w tym również psychologicznego. Na czym polega leczenie rozszczepu wargi i podniebienia? Jakiej pomocy potrzebują mali pacjenci? O tym rozmawiamy ze specjalistami z Instytutu Matki i Dziecka, lek. med. Barbarą Offert – chirurgiem dziecięcym, lekarzem wykonującym zabiegi medycyny estetycznej, oraz dr n. med. Włodzimierzem Piwowarem, chirurgiem dziecięcym.

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: Na czym polega chirurgiczne leczenie rozszczepu wargi i podniebienia? Czy wystarczy tylko jedna operacja?

Lek. med. Barbara Offert: Leczenie chirurgiczne polega na zespoleniu tkanek miękkich, które umożliwia prawidłowy rozwój dziecka. W przypadku izolowanego rozszczepu wargi czy izolowanego rozszczepu podniebienia często wystarczy jedna operacja. Natomiast w przypadku rozszczepu wargi i podniebienia, które jest wadą złożoną, leczenie jest wieloetapowe i koniecznych jest kilka operacji rozłożonych w trakcie rozwoju dziecka.

Leczenie rozszczepu wargi i podniebienia – ważna jest współpraca z rodzinami

Na co powinni się przygotować mali pacjenci i ich rodzice?

Rodzice na pewno muszą się przygotować na to, że leczenie będzie wielospecjalistyczne i będzie wymagało częstych kontroli w kilku poradniach specjalistycznych takich jak poradnia chirurgiczna, laryngologiczna, logopedyczna, ortodontyczna. Czasami potrzebne są też wizyty u psychologa. Kontrole i współpraca z rodzicem są bardzo ważne, jeśli chodzi o późniejsze efekty leczenia pacjenta.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie pacjenta z rozszczepem wargi i podniebienia?

Dr n. med. Włodzimierz Piwowar: Jest możliwe, ale potrzebny jest cały zespół specjalistów. Operując, umożliwia się pacjentom przywrócenie prawidłowych funkcji od funkcji mowy poprzez prawidłowy zgryz i żucie po jedzenie i słuch. To są normalnie funkcjonujący ludzie w naszym społeczeństwie pełniący różne, czasami bardzo istotne, funkcje w życiu społecznym.

Podczas rozmowy specjaliści wyjaśnili także:

  • Z jakimi dysfunkcjami wiąże się rozszczep wargi i podniebienia?
  • Jakie są metody leczenia rozszczepu podniebienia i wargi?
  • W jakim wieku może zostać przeprowadzona pierwsza operacja chirurgiczna?
  • Jak przygotować się do operacji?
  • Jak długo po zabiegu pacjent przebywa w szpitalu?

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *