WZW, wirusowe zapalenie wątroby, zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku. Mimo to wciąż niewielu z nas ma świadomość jego istnienia. W jaki sposób dochodzi do zakażenia wirusem? Czy wirusowe zapalenie wątroby jest groźne? Jak ustrzec się przed chorobą? Przeczytaj w Ann!
Wirusowe zapalenie wątroby typu A
Mimo że wirus typu A (HAV) jest jednym z najłagodniejszych, to przebieg zakażenia w niektórych przypadkach może być ciężki. Początek choroby jest nagły, a natężenie objawów wzrasta wraz z wiekiem chorego. Z tego powodu szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze.
Jednym z najczęstszych symptomów choroby jest żółtaczka, czyli zażółcenie skóry, białkówki oczu czy błon śluzowych, a także ciemny mocz. Innymi objawami WZW typu A, nazywanego także chorobą brudnych rąk, mogą być: gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. Co ważne, dolegliwości związane z chorobą mogą pojawić od 2 do 7 tygodni od momentu zakażenia i trwać przez kilka tygodni.
W jaki sposób zarażamy się wirusem A? Na zakażenie najbardziej narażone są osoby, które przebywają w krajach o niższym poziomie sanitarnym. Dlatego szczególnie teraz, w okresie wakacyjnym, powinniśmy zachować wyjątkową ostrożność i pamiętać o częstym myciu rąk. Do zakażenia dochodzi przez:
- bezpośredni kontakt z zakażoną osobą,
- kontakty seksualne;
- spożycie skażonego jedzenia np. owoców;
- spożycie surowych owoców morza;
- wypicie skażonej wody;
- nieprzestrzeganie zasad higieny.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C
Zakażenie wirusem B (HBV) i C (HCV) może nie dawać żadnych objawów, szczególnie u najmłodszych dzieci. Czasami pojawiają się takie symptomy jak: bóle brzucha, mięśni i stawów, nudności oraz wymioty, a także wzmożona męczliwość. Warto wiedzieć, że wirusowe zapalenie wątroby jest poważną chorobą, która może przerodzić się w przewlekłe zapalenie wątroby. Tym samym zwiększając ryzyko zachorowania na marskość wątroby oraz na raka wątrobowokomórkowego.
Czytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Choroby wątroby. Czy można ich uniknąć?
Do zakażenia dochodzi poprzez naruszenie ciągłości tkanek i kontakt uszkodzonej skóry ze skażoną krwią lub innymi wydzielinami ciała. Z tego powodu wirusem można zarazić się drogą kontaktów seksualnych, używając zanieczyszczonych igieł i strzykawek podczas zażywania narkotyków lub w trakcie transfuzji krwi, co w obecnych czasach jest bardzo rzadkie.
Do zakażenia może również dojść w salonach kosmetycznych lub w studiach tatuażu, w których zaniedbuje się sterylizację używanych narzędzi. Na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C są także narażone osoby, które w pracy mają kontakt z krwią i płynami ustrojowymi, czyli głównie pracownicy służby zdrowia.
Warto wiedzieć, że w przypadku kobiet ciężarnych może dojść do przeniesienia wirusa z zakażonej matki na dziecko zarówno podczas ciąży, jak i w trakcie porodu.
Profilaktyka i szczepienia
Najbardziej zalecaną przez lekarzy obroną przed wirusowym zapaleniem wątroby są szczepienia przed wirusami typu A i B. Nie istnieje niestety szczepionka na WZW typu C.
Szczepienia przeciwko wirusowi typu A są szczególnie zalecane osobom wybierającym się do egzotycznych krajów, pracownikom służby zdrowia, żłobków, przedszkoli i szkół, a także pracownikom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności. O szczepienia powinni także zadbać pracownicy oczyszczalni ścieków, obsługi urządzeń kanalizacyjnych i innych, w których istnieje kontakt z nieczystościami. Zaszczepić powinny się również dzieci oraz młodzież, które wcześniej nie chorowały na WZW typu A, a także osoby zmagające się z chorobami wątroby i zakażone wirusem HIV. Poza szczepieniem ważne jest również przestrzeganie zasad higieny, dokładne mycie owoców oraz warzyw przed ich spożyciem oraz picie przegotowanej wody lub wody z butelki.
Przeciwko szczepieniu WZW typu C powinni być w szczególności zaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia. Dotyczy to również studentów uczelni medycznych, osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C, a także osoby z chorobami wątroby.
Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia
Źródło: Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: