Warto wiedzieć z Ann: Tłuszcz trzewny – co to jest i jak się go pozbyć?

Tłuszcz trzewny to naturalnie występująca tkanka tłuszczowa, która pokrywa narządy wewnętrzne. Nadmiar tłuszczu trzewnego może powodować różne choroby, m.in. choroby serca, cukrzycę, stłuszczenie wątroby czy zespół metaboliczny. Pozbyć się nadmiaru tłuszczu możemy za pomocą diety oraz ćwiczeń. Jaki trening jest najlepszy na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej? Czy ćwiczenia typowo na brzuch pomogą?

Dane statystyczne Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że co drugi dorosły w Polsce ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a każdy czwarty jest otyły.

Tłuszcz trzewny: co to jest?

Tłuszcz zgromadzony w ludzkim organizmie dzieli się na dwa rodzaje: podskórny oraz trzewny. Ten drugi – tłuszcz trzewny inaczej nazywany jest tłuszczem wisceralnym. Jest to naturalnie występująca tkanka tłuszczowa, która pokrywa narządy wewnętrzne, m.in. wątrobę, nerki czy trzustkę. Stanowi ona 10-20% masy całkowitej tkanki tłuszczowej białej u mężczyzn oraz 5-8% u kobiet. Tkanka tłuszczowa trzewna jest metabolicznie i hormonalnie bardziej aktywna niż tkanka tłuszczowa podskórna. Jak również zawiera ona więcej komórek czy naczyń krwionośnych.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Niewielka ilość tłuszczu trzewnego jest niezbędna do ochrony narządów, ale w sytuacji, gdy jest go zbyt wiele, mogą pojawiać się problemy zdrowotne. Mianowicie nadmiar tłuszczu wisceralnego może prowadzić do nadmiernego otłuszczenia organów wewnętrznych. Ten rodzaj tłuszczu zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i innych chorób przewlekłych. Ponadto sprzyja powstawaniu kamieni żółciowych oraz obrzęku kończyn. Przy tego typu otyłości zmniejszają się zdolności seksualne. U kobiet wysoki poziom tłuszczu trzewnego powoduje zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz przedłużające się krwawienia. Co więcej, nadmiar tłuszczu trzewnego wpływa na zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów, m.in. raka sutka u kobiet po menopauzie.

Z uwagi na poważne skutki zdrowotne jakie niesie za sobą obciążenie organizmu nadmierną ilością tkanki tłuszczowej zalecana jest konsultacja z lekarzem oraz dietetykiem. 

Kiedy mówimy o otyłości trzewnej?

Tłuszcz trzewny dość często określany jest mianem dietozależny, ponieważ za rozwój tego rodzaju tłuszczu odpowiadają nieodpowiednie nawyki żywieniowe oraz spożywanie zbyt dużej liczby produktów przetworzonych. Największy wpływ mają tłuszcze roślinne, znajdujące się w słodyczach, a także słonych przekąskach czy fast foodach. Co ciekawe, na nadmiar tkanki tłuszczowej trzewnej mogą cierpieć również osoby szczupłe, które stosują nieprawidłową dietę lub stosowały ją będąc dziećmi.

Zmierzyć poziom tłuszczu wisceralnego możemy za pomocą BMI, czyli indeksu masy ciała lub inaczej mówiąc wskaźnika Queteleta. Jest to parametr, umożliwiający nam ocenę, czy nasza waga jest w normie czy może jest za wysoka lub za niska. Inną metodą jest metoda bioimpedancji elektrycznej (BIA), wykorzystująca zjawisko występowania różnego oporu elektrycznego w tkankach. Pozwala ona określić poziom otłuszczenia poszczególnych narządów.

Tłuszcz trzewny: jak możemy się go pozbyć?

Pozbycie się tłuszczu trzewnego jest bardzo ważne dla organizmu. Najskuteczniejszym działaniem jest połączenie aktywności fizycznej ze zbilansowaną dietą. Zmniejszenie spożycia przetworzonej żywności i cukru oraz zwiększenie spożycia białka, błonnika i zdrowych tłuszczów może pomóc w zmniejszeniu tłuszczu trzewnego.

Jeśli zaś mówimy o aktywności fizycznej, warto podkreślić, że wykonanie ćwiczeń typowo na brzuch jest nieskuteczne. W przypadku problemu z tłuszczem trzewnym robienie brzuszków nie przyniesie pożądanych efektów. Natomiast należy zwrócić uwagę na ćwiczenia aerobowe, takie jak jogging, jazda na rowerze, pływanie lub chodzenie. To intensywna aktywność fizyczna, która pobudza układ sercowo-naczyniowy i pomaga spalić tłuszcz.

Bardzo dobre efekty daje trening HIIT, polegający na krótkich sesjach treningowych – ok. 30 minutowych, przeplatanych ćwiczeniami o intensywnej i umiarkowanej intensywności. Pomocne mogą też być ćwiczenia z własnym ciężarem ciała. Zaliczamy do nich przysiady, pompki czy planki. Można je wykonywać nawet w domu bez żadnego sprzętu fitness.

Trening siłowy to świetny sposób na zwiększenie masy mięśniowej, co pozwala spalać więcej kalorii nawet w czasie spoczynku. Trening siłowy również może pomóc w redukcji tłuszczu trzewnego. Wszystko dlatego, że zastosowanie ma zasada – im więcej mięśni masz, tym więcej kalorii spalasz.

Monitorowanie stanu zdrowia z aplikacją Ann Asystent Zdrowia

Aplikacja Ann Asystent Zdrowia to narzędzie, pozwalające na monitorowanie stanu zdrowia oraz ważnych parametrów.W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann Asystent Zdrowia bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza
  • narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów; Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *