Warto wiedzieć z Ann: balet w wodzie, czyli pływanie synchroniczne

Pływanie synchroniczne jest wyjątkową aktywnością fizyczną. Łączy ono w sobie elementy gimnastyki i tańca. Sport jest szczególnie popularny wśród kobiet. Na czym polega pływanie synchroniczne? Czy każdy może ćwiczyć balet w wodzie? Jakie korzyści płyną z pływania synchronicznego? Dowiedz się z Ann!

Pływanie synchroniczne: co to za dyscyplina?

Pływanie synchroniczne często jest określane jest mianem wodnego baletu. Swoją historią pływanie synchroniczne sięga jeszcze XIX wieku. W tym okresie dyscyplina była związana z mężczyznami i polegała na pływaniu ornamentacyjnym. Dopiero na początku XX wieku sport ten zainteresował również kobiet i niedługo potem pływanie synchroniczne stało się dyscypliną olimpijską. Od 1984 roku i po dziś dzień pływanie synchroniczne jest oficjalną dyscypliną olimpijską. W 2017 roku Światowa Federacja Pływacka zmieniła nazwę pływania synchronicznego na pływanie artystyczne.

Chociaż dyscyplina może być wykonywana również przez mężczyzn, w  tym sporcie odnajdują się głównie kobiety. M.in. na mistrzostwach świata, a także igrzyskach olimpijskich pływanie artystyczne uprawiane jest tylko w żeńskim trybie.

Cały artykuł dostępny w aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie.

Pływanie artystyczne uznawane jest za bardziej wymagające niż inne style pływackie. Wszystko dlatego, że w skład pływania synchronicznego wchodzi nie tylko samo poruszanie się w wodzie, ale również taniec oraz elementy gimnastyki. Ponadto niezbędne jest także poczucie rytmu, umiejętność pracy w grupie oraz bardzo dobrze rozciągnięte ciało.

Pływanie synchroniczne: dla kogo?

Naukę pływania synchronicznego można rozpocząć w każdym wieku. Jednakże warto pamiętać, że jest to dyscyplina bardzo wymagająca. Oprócz umiejętności pływania, wymagana jest siła, gibkość i gracja. Pływanie synchroniczne to idealna propozycja dla każdej osoby, która ceni sobie ruch i lubi zajęcia artystyczne.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli chcemy osiągnąć prawdziwy sukces w tańcu synchronicznym w wodzie, najlepiej rozpocząć naukę już w młodym wieku.

Zasady pływania artystycznego

Pływanie artystyczne może być wykonywane w różnych układach – solowym, duecie, duecie mieszanym, jak również drużynowym. Możliwy jest też balet wodny w kombinacji, czyli w drużynie liczącej 10 zawodników. Podczas trwania zawodów zawodnicy prezentują układ ćwiczeń w wodzie przy muzyce.

Zawody możemy podzielić na 2 etapy: układ techniczny oraz układ dowolny. W czasie pierwszego układu wykonywane są cztery figury – 2 obowiązkowe i 2 wylosowane. Na tym etapie wszystkie zawodniczki ubrane są w stroje do pływania, mają na sobie także okularki pływackie oraz czepek pływacki i klips na nos.

Drugi zaś etap polega na wykonywaniu układów specjalnych. W tym przypadku zawodniczki występują już w odpowiednio dobranych strojach oraz efektownych fryzurach.

Pływanie synchroniczne korzystne dla zdrowia?

Podczas pływania pracują mięśnie niemal całego ciała. Jeśli chodzi o pływanie synchroniczne, uaktywnia ono mięśnie całego ciała. Dzięki temu każdy ruch w wodzie wydaje się łatwiejszy do wykonania. W ten sposób możliwe jest również wyrzeźbienie pięknej sylwetki bez obciążania stawów. Ponadto, jak większość sportów wodnych, pływanie artystyczne pozytywnie wpływa na kręgosłup i stawy.

Osoby, które uprawiają pływanie artystyczne, mogą pochwalić się dużą płynnością ruchów i elegancją. Nie da się pominąć też faktu, że w czasie uprawiania tej dyscypliny kształtuje się zmysł estetyczny i poczucie piękna. Dzięki baletowi wodnemu możemy także szlifować naszą umiejętność pracy zespołowej i nawiązać wiele nowych znajomości.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *