Warto wiedzieć z Ann: Przyjazna pielęgnacja stymuluje noworodka do rozwoju. Poznaj jej zasady [PODCAST]

Niewłaściwa pielęgnacja może sprawić, że dziecko będzie rozwijać się wolniej lub nie do końca prawidłowo. Żeby wspierać dziecko w rozwoju, warto poznać techniki przyjaznej pielęgnacji. Jakie są jej zasady i jak wprowadzić je w codzienne życie? Techniki wspierania rozwoju noworodka w codzienności przedstawia w Ann mgr Julia Dul, fizjoterapeutka zajmująca się rehabilitacją dziecięcą.

Przyjazna pielęgnacja to zbiór technik, które pomagają prawidłowo opiekować się dzieckiem. Dotyczy ona wszystkich czynności, które wykonujemy z maluszkiem, czyli jego podnoszenia, obracania, zmiany pieluszki, czy pokazywania mu zabawek.

Posłuchaj PODCASTU: Przyjazna pielęgnacja

Prawidłowa, przyjazna i aktywna. Pielęgnacja ma znaczenie

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Pani Julio, używa Pani terminów prawidłowa pielęgnacja, ale też przyjazna pielęgnacja niemowląt. Co to właściwie znaczy?

mgr Julia Dul, fizjoterapeutka: Oba określenia są jak najbardziej słuszne i zawierają w sobie to, czym ta pielęgnacja jest. Jest ona prawidłowa, ponieważ przekazuje maluszkowi prawidłowe wzorce i uczy go ruchu takiego, jakim powinien być. Jednocześnie jest również przyjazna, ponieważ wykonując jej techniki, dajemy dziecku bardzo dużo stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Jest więc ona dla niego miła, nie wytrąca go z równowagi, czyli jest po prostu przyjazna. Ja często używam też określenia, że jest ona aktywna. Dlatego, że aktywizuje ona dziecko, jego mięśnie i ćwiczy je. Uczy je wykonywania takich ruchów, które będą mu potrzebne w przyszłości, do zdobywania kolejnych umiejętności w rozowoju.

Czyli prawidłowa pielęgnacja niejako stymuluje noworodka do prawidłowego rozwoju, zgadza się?

Zgadza się. Noworodka, ale również niemowlę. Wspiera jego rozwój i kieruje go właśnie w dobrym kierunku, uczy go pracy w prawidłowych wzorcach, czyli w równowadze mięśni zginaczy i mięśni prostownikach, które znajdują się po dwóch stronach ciała. To jest bardzo istotne dla kolejnych umiejętności w rozwoju psychoruchowym. Tak jak wspomniałam, te ruchy przygotowują dziecko do kolejnych umiejętności, ale też dają mu duże poczucie komfortu. Zwłaszcza w początkowych tygodniach życia dziecka, przyjazna pielęgnacja jest również najlepszym ćwiczeniem, jakie możemy zafundować maluszkowi. Nie potrzebuje ono stosowania odpowiednich technik, ale właśnie naszej opieki, żeby prawidłowo się rozwijać.

Nieprawidłowa pielęgnacja może zakłócać rozwój

A co jeśli nie poznamy zasad takiej pielęgnacji? Czy dziecko może na tym stracić i np. rozwijać się wolniej?

Tak. Może rozwijać się wolniej lub też nie do końca prawidłowo. Stosowanie niektórych nieprawidłowych technik może ten rozwój zakłócać, szczególnie jeśli niemowlę ma problemy, takie jak zaburzenia napięcia mięśniowego lub asymetrię. Jeśli dziecko nie ma tych problemów, to nawet stymulowane nie do końca w sposób prawidłowy, powinno sobie z tym poradzić. Nie jest to więc zero jedynkowe i nie możemy powiedzieć, że jeśli nie zastosujemy tych technik, to na pewno to będzie niekorzystne dla maluszka. Natomiast im więcej mu ich zaproponujemy, tym więcej korzyści ono z tego wyciągnie.

Pielęgnacja
fot. Shutterstock

Posłuchaj PODCASTU: Przyjazna pielęgnacja

Podczas rozmowy szukaliśmy też odpowiedzi na pytania:

  • Jakie są zasady przyjaznej pielęgnacji?
  • O czym trzeba pamiętać, zajmując się dzieckiem?
  • Na czym polega dążenie do symetrii w pielęgnacji noworodka?
  • Gdzie rodzice mogą znaleźć informacje o prawidłowej pielęgnacji?

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

W Ann czeka na Ciebie więcej rozmów ze specjalistami:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *