Warto wiedzieć z Ann: Odwodnienie u seniora. Z wiekiem przestajemy czuć pragnienie

Niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca i świadomości, a nawet śmierć. To skutki, do których może doprowadzić długotrwałe odwodnienie. Narażone są głównie osoby w podeszłym wieku. Dlaczego? Dowiedz się, co sprzyja temu zaburzeniu, jak rozpoznać jego objawy i jakie kroki podjąć, żeby zmniejszyć ryzyko odwodnienia u seniora.

Jak rozpoznać odwodnienie u seniora?

Odwodnienie to poważny problem, który dotyczy wielu seniorów. Objawów na nie wskazujących nie można lekceważyć. Jego skutki mogą być bowiem tragiczne i obejmują m.in. niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca i świadomości, a nawet mogą prowadzić do śmierci. Dlatego warto nieustannie edukować seniorów oraz ich opiekunów i bliskich, aby dbali o ilość wypijanej przez nich wody, ale też obserwowali stan zdrowia seniora.

Nasilenie objawów odwodnienia zależy od stopnia utraty wody. Główne symptomy, które powinny nas zaniepokoić to:

  • bóle i zawroty głowy
  • zaburzenia świadomości i widzenia
  • przyspieszenie pracy serca
  • uczucie osłabienia
  • utrata elastyczności skóry i suchość w ustach
  • zapadnięte oczy
  • zaparcia
  • zagęszczony mocz
  • skłonności do upadków.

Po zaobserwowaniu wymienionym objawów należy niezwłocznie wypić wodę i skonsultować się z lekarzem, który ustali stopień zaawansowania odwodnienia i zaproponuje konkretne kroki, aby przywrócić równowagę organizmu.

Dlaczego seniorzy są bardziej narażeni?

Odwodnienie może dotyczyć osoby w każdym wieku, ale osoby starsze są na nie wyjątkowo podatne. Składa się na to wiele czynników. Głównym jest niewystarczające spożycie płynów. Wynika ono z wielu problemów, z którymi borykają się seniorzy. Podstawowym jest to, że wraz z wiekiem zmniejsza się wrażliwość receptorów i postępują zmiany hormonalne, przez które osoby starsze nie odczuwają pragnienia.

Poza tym osoby starsze często dotknięte są niepełnosprawnościami, które ograniczają możliwość samodzielnego sięgnięcia po płyny. Innymi problemami, które nie będą sprzyjać prawidłowemu nawodnieniu są trudności w połykaniu. Dotyczą one przede wszystkim chorych po udarach oraz z chorobami otępiennymi.

Cały artykuł dostępny jest po zalogowaniu na stronie i w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia

Choroby typowe dla wieku podeszłego także zwiększają szansę na to, że u seniora wystąpi odwodnienie. Na przykład, w demencji pacjentom zdarza się zupełnie zapominać o konieczności picia. Apatia i depresja, samotność i odosobnienie także wywołują niechęć do dbania o picie wody i przestrzeganie zasad diety.

Czynnikiem ryzyka jest także przyjmowanie niektórych leków. Mogą one ograniczać odczuwanie pragnienia, wpływać moczopędnie lub wywoływać biegunki, które także grożą odwodnieniem.

Co ważne, nietrzymanie moczu może skutkować właśnie słabym nawodnieniem, ponieważ seniorzy mogą ograniczać przyjmowanie płynów, żeby zapobiec wstydliwemu problemowi.

fot. Shutterstock

Czytaj także: Edukacja Ann: Monotonna dieta seniora – z czego wynika i jak poprawić jej różnorodność? [PODCAST]

Odwodnienie u seniora: 6 zasad by mu zapobiec

Droga do wypracowania nawyku częstego picia wody nie jest łatwa, szczególnie u osób starszych. Jednak zdecydowanie warto ją podjąć, aby zapobiec negatywnym skutkom odwodnienia. W prewencji sprawdzą się poniższe wskazówki, które powinien znać każdy senior. By zapobiec odwodnieniu, należy:

  1. Pić płyny w formie małych porcji wypijanych regularnie w ciągu dnia.
  2. Wypijać minimum 8 szklanek płynów dziennie.
  3. Wykluczyć napoje alkoholowe, ograniczyć mocną kawę i mocną herbatę, które mogą mieć działanie moczopędne.
  4. Unikać napojów gazowanych, ponieważ pochodzący z nich dwutlenek węgla hamuje uczucie pragnienia.
  5. Zachęcać bliskich nam seniorów do picia wody. Zadbajmy, żeby płyny były w łatwo dostępnym miejscu, pod ręką i na widoku.
  6. Pamiętać, że pokarmy o dużej zawartości wody (np. owoce) mogą wspomóc organizm w dostarczeniu zalecanej dziennej ilości wody. Dlatego należy zachęcać do urozmaicania diety.

Warto też obserwować zachowanie bliskich nam osób starszych, żeby jak najszybciej rozpoznać wczesne objawy odwodnienia.

Aplikacja Ann Asystent Zdrowia także dla seniora!

Seniorzy zazwyczaj przyjmują wiele leków, które wchodzą ze sobą w interakcje. Aby mieć ich dawkowanie pod kontrolą, warto pobrać bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia. Aplikacja jest narzędziem, które pozwala na monitorowanie stanu zdrowia oraz ważnych parametrów.

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza,
  • narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów; Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *