Warto wiedzieć z Ann: Nordic walking. Spacer z kijkami to ruch (nie tylko) dla seniora

Podczas nordic walking można popełnić wiele błędów. Warto wiedzieć jak ich uniknąć i czerpać korzyści z tej dyscypliny. Przekonaj się, dlaczego marsz z kijkami to dobry pomysł na aktywność w każdym wieku i dowiedz się jak zacząć. Porad na temat właściwej techniki udziela Krzysztof Człapski, trener oraz wielokrotny Mistrz Polski i medalista Mistrzostw Europy i Świata w nordic walking.

Na czym polega nordic walking?

Nordic walking to spacer lub marsz, do którego wykorzystuje się specjalne kijki, trzymane w dłoniach. Takie połączenie ruchu kończyn dolnych z zaangażowaniem górnej części ciała stanowi kompleksowy trening, w którym pracuje wiele mięśni.

Jest to aktywność uniwersalna. Potrzebny sprzęt jest ogólnodostępny, trening można rozpocząć niemalże w dowolnym miejscu i przede wszystkim daje on możliwość ruchu każdej grupie wiekowej. Jest formą aktywnego spędzania czasu, którą można podjąć także grupowo, niezależnie od wieku i nie wymaga ona wysokiej kondycji fizycznej. Dlatego będzie dobra także dla osób początkujących.

Nordic walking. Jak zacząć?

Są dwie najważniejsze zasady, o których należy pamiętać, zaczynając przygodę z nordic walking. Po pierwsze: stopniowe zwiększanie intensywności. Po drugie: odpowiednia technika marszu z kijkami. O tym, jak prawidłowo trenować nordic walking opowiada Krzysztof Człapski, trener i mistrz nordic walking:

50% społeczeństwa chodzi nieprawidłową techniką nordic walking. Jak ja to nazywam, biorą kije do ręki i wyprowadzają kije na spacer i je noszą, a to właśnie kije dosłownie mają nas nosić. Powinniśmy opierać technikę o naturalny chód, a kije mają nam pomagać, a nie przeszkadzać. Dlatego maszerujemy naturalnie, a używając dodatkowo kijków dostajemy takiego „napędu na cztery koła”, odciążamy stawy, wzmacniamy górne partie ciała. Czyli mięśnie pracują a stawy – skokowy, kolanowy, biodrowy są odciążane. Przy prawidłowej technice nordic walking jest rotacja tułowia, wzmacniamy mięsnie przykręgosłupowe, pracują mięśnie proste i skośne brzucha i obręcz barkowa. Przy tej prawidłowej technice angażujemy do 90% naszych mięsni, a jeśli się uśmiechniemy, to może być to nawet 100% – zachęca ekspert.

Kluczem do czerpania korzyści z tej dyscypliny sportu jest odpowiednia technika. Niestety często zdarza się, że popełniamy błędy, które sprawiają, że nie widzimy efektów ćwiczeń lub nawet odczuwamy dyskomfort po ich wykonaniu.

Naturalnie idąc, ruch wychodzi z ramienia i dłoń idzie na wysokość pępka. Inaczej będzie to wymuszony ruch. Trzymając kije, gdy dłoń idzie do przodu, osadzamy kij w podłożu. Gdy dłoń idzie do tyłu, pracują tricepsy, kierujemy kije wzdłuż linii strzałkowej. Najczęściej popełniany błąd to zginanie ręki w łokciu. Ruch powinien wychodzić z ramienia. Drugi błąd to chodzenie inochodem czyli prawa ręka i prawa noga. Dłoń też często nie idzie za biodro. Trenująca osoba kieruje kij do biodra, a on ma iść za biodro, żeby odciążyć stawy. I ostatni to ściąganie do środka dłoni, czyli wbijanie kijków na skos. To nie ma sensu, bo nie idziemy na boki, tylko na wprost – przestrzega Krzysztof Człapski, trener i mistrz nordic walking.

Najlepszym rozwiązaniem na początku drogi z nordic walking jest konsultacja z instruktorem. Podpowie on jak odpowiednio trzymać kije, jak wykonywać ruch i w jaki sposób dopasować jego tempo do naszych możliwości.

Czytaj także: Edukacja Ann: Aktywność kontra cukrzyca. Ruch w profilaktyce i leczeniu cukrzycy

Cały artykuł dostępny po zalogowaniu oraz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia

Nie tylko spacer. Kijki dają wiele możliwości

Nordic walking jest to rekreacja ruchowa, która przekształciła się w sport. Są organizowane zawody, mistrzostwa, w których każdy może wziąć udział. Ja sam nie przypuszczałem, że będę się ścigał i stawał na podium mistrzostw Polski, Europy czy świata – mówi Krzysztof Człapski.

Sprzęt do nordic walking możemy wykorzystać nie tylko do spacerów i marszu, ale też do wykonania innych ćwiczeń. Można użyć ich np. przy skłonach, stabilizowaniu wykroków i skrętach ciała z kijkami na barkach.

Kiedy prowadzę 15-20 minutową rozgrzewkę, to są ćwiczenia z kijami. Również na koniec do rozciągania wykorzystuje się właśnie kije – podpowiada Krzysztof Człapski.

Nordic walking
fot. Shutterstock

Zalety nordic walking dla seniora

Nordic walking uznawane jest za jedną z najbardziej naturalnych form aktywności ruchowej. Marsz połączony z aktywizacją górnej części ciała pozwala na harmonijną pracę organizmu i angażuje do pracy wiele partii ciała. Jest to aktywność polecana szczególnie seniorom, ponieważ mobilizuje do umiarkowanego wysiłku przy jednoczesnym niskim ryzyku kontuzji. Regularne uprawianie marszu z kijkami pozytywnie wpływa na wydolność organizmu, zwiększa siłę mięśni ramion, obręczy barkowej oraz kończyn dolnych oraz poprawia wytrzymałość. Pomaga utrzymywać równowagę i usprawnia koordynację ruchów. Ważnym prozdrowotnym działaniem jest także odciążenie stawów kończyn dolnych, jakie daje marsz z kijami. Trening z kijkami znajduje zastosowanie w rekreacji, pieszej turystyce, ale też w rehabilitacji.

Zdrowie w kieszeni z aplikacją Ann

Bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia to przydatne narzędzie, wspomagające kontrolę tętna i regularną analizę pomiarów. Dzięki aplikacji monitorowanie stanu zdrowia jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej! W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann Asystent Zdrowia bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza
  • narzędzie monitorujące: tętno, zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów; Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i korzystaj z narzędzi ułatwiających kontrolę stanu zdrowia

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Sprawdź więcej ciekawych artykułów i rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *