Warto wiedzieć z Ann: Na czym polega kinezyterapia i kiedy jest zalecana?

Dysfunkcje narządu ruchu oraz bóle kręgosłupa czy wady postawy ciała mogą być wskazaniami do kinezyterapii. To jedna z metod fizjoterapii. Jej głównym założeniem jest leczenie ruchem, tzn. zastosowanie gimnastyki leczniczej. Na czym dokładnie polega kinezyterapia i komu jest zalecana? A także czy istnieją przeciwwskazania? W Ann znajdziesz odpowiedzi!

Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem – na czym polega?

Termin kinezyterapia pochodzi od greckiego słowa kinesis – ruch. Jest to dziedzina fizjoterapii, w której podstawą są ćwiczenia ruchowe. Inaczej ta metoda fizjoterapii jest nazywana gimnastyką leczniczą, ponieważ wykorzystuje ruch, który w tym przypadku jest środkiem leczniczy wpływający na cały organizm. Za pomocą kinezyterapii możemy przywrócić sprawność całkowitą lub częściową. Do metod kinezyterapeutycznych zaliczamy m.in. metodę Vojty, NDT – Bobath czy też metodę McKenzie.

W procesie rehabilitacji kinezyterapia indywidualna stanowi przeważnie główną formę postępowania. Dość często łączymy ją również z fizykoterapią.

Wyróżniamy dwa rodzaje kinezyterapii:

  • kinezyterapia miejscowa
  • ogólna.

W pierwszej z nich ćwiczenia skupiają się bezpośrednio na uszkodzonej części ciała, np. stawie czy grupie mięśni. Mogą to być ćwiczenia bierne – wykonuje się je przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę lub specjalne maszyny i wówczas chory nie bierze w nich czynnego udziału. Stosowane są również ćwiczenia czynno-bierne, a także czynne.

Cały artykuł dostępny w aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie.

Ogólna kinezyterapia zaś charakteryzuje się oddziaływaniem na wielu różnych grup mięśniowych, nie skupia się tylko na tych miejscach, gdzie wystąpiły jakieś procesy patologiczne. Jej głównym zadaniem jest przyrost wszystkich składowych sprawności ogólnej poprzez poprawę ogólnej siły i koordynacji, przywrócenie funkcji narządów i układów, a także wzmocnienie wydolności krążeniowo-oddechowej.

Kinezyterapia: kto może skorzystać?

Kinezyterapia stosowana jest w profilaktyce, rehabilitacji i rekreacji. Ta metoda jest wskazana w wielu przypadkach medycznych. Do najczęstszych należą schorzenia i dysfunkcje narządu ruchu oraz bóle kręgosłupa i wady postawy ciała i stóp. Ponadto wskazania do kinezyterapii to rehabilitacja i leczenie chorób o podłożu reumatycznym, jak również wspomaganie leczenia i rehabilitacja schorzeń i dysfunkcji neurologicznych w postaci uszkodzenia rdzenia kręgowego czy mózgu. Świetnie sprawdza się też jako rehabilitacja układu oddechowego, układu moczowego oraz układu sercowo-naczyniowego. Kinezyterapię wykonuje się również u osób po udarze, zawale serca, jak również i nowotworach.

Jak każda metoda, kinezyterapia ma też niewielką grupę przeciwwskazań. A więc konsultacja ze specjalistą jest niezbędna. Ponieważ to właśnie on może podjąć decyzje o tym, jaki metod kinezyterapii wybrać, opierając się na stan zdrowia chorego oraz umiejscowienia choroby lub urazu.

Z leczenia ruchem możemy skorzystać w wielu różnych ośrodkach, oferujących rozmaite formy fizjoterapii. Wiele osób jednak decyduje się podjąć kinezyterapii w placówkach posiadających szeroką ofertą różnorodnych zabiegów, takich jak np. uzdrowiska.

Gimnastyka lecznicza wpływa na cały organizm człowieka

Kinezyterapia wpływa nie tylko na wszystkie narządy ruchu, lecz także  na cały organizm człowieka. Przy dobrze dobranych ćwiczeniach kształtuje się poprawną postawę ciała oraz poprawia się zakres ruchu stawów i utrzymuje się je na właściwym poziomie. Do efektów leczenia często zalicza się również zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie narządu ruchu, zwiększenie wytrzymałości mięśni i obniżenie napięcia i stresu. Kinezyterapia pomaga też usprawnić pracę układu nerwowego poprzez poprawę pamięci ruchowej. Jak również normalizuje ciśnienia tętnicze krwi oraz przyśpiesza przemianę materii i usprawnia pracę układu trawiennego.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *