Warto wiedzieć z Ann: Morsowanie – jak się przygotować i na co uważać?

Morsowanie cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Krótkotrwała kąpiel w zimnej wodzie może przynieść szereg korzyści dla zdrowia, jednak trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Czy morsowanie jest zdrowe? Jakie są przeciwskazania do kąpieli? Morsowanie a stawy – czy jest pomocne? O tym rozmawialiśmy z Pawłem Pundykiem, prezesem Klubu Miłośników Aktywnego Wypoczynku „Legnickie Morsy”.

Morsowanie – kąpiel dla dobrego samopoczucia

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: Jakie korzyści niesie ze sobą morsowanie?

Paweł Pundyk: Morsowanie, jako aktywność, polega przede wszystkim na kąpieli w wodzie. To co jest charakterystyczne dla morsowania to zażywanie kąpieli w niskich temperaturach. Warto dodać, że sezon na morsowanie rozpoczyna się rokrocznie późną jesienią i trwa aż do wiosny. Pomimo że przebywanie w zimnej wodzie wydaje się dość ekstremalnym przeżyciem, to korzyści jakie niesie ze sobą, są bezcenne. Morsowanie, wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale również poprawia samopoczucie.

Co daje morsowanie?

Dla pasjonatów morsowania, samo zanurzenie się w wodzie, jest niecodzienną przyjemnością. Sam moment kontaktu z zimną wodą działa na ciało stymulująco. Organizm wytwarza wówczas endorfiny, które uwalniają się na skutek zmiany termiki ciała. Dzieje się tak dlatego, że organizm otrzymuje potężną dawkę energii. Warto też wspomnieć że głównym filarem morsowania jest nabywanie odporności, wskutek krótkotrwałej  ekspozycji na zimno. Ludzie przychodzący się morsować, robią to przede wszystkim dla endorfin – hormonów szczęścia, które pozytywnie wpływają na nastrój. Wartością dodaną dla morsowania, szczególnie w przypadku kobiet jest redukcja cellulitu, a co za tym idzie zmniejszenie obwodów w niektórych partiach ciała i ujędrnienie skóry. Ta specyficzna aktywność fizyczna, z kolei u panów poprawia nie tylko samopoczucie, ale także   zwiększa libido. Kąpiele w zimnej wodzie, pozytywnie wpływają także na układ kostno-stawowy, niwelując bóle mięśni i stawów. Tego rodzaju aktywność jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na reumatyzm.

Morsowanie nie może trwać zbyt długo

Jakie są zasady bezpiecznego morsowania?

Kąpiele w zimnej wodzie, szczególnie dla osób, chcących rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem, a więc osób początkujących, powinny odbywać się w określonej temperaturze. Im mniejsza różnica temperatur pomiędzy wodą a powietrzem, tym lepiej dla naszego organizmu. Niezwykle istotne jest również to, aby przed przystąpieniem do morsowania, odbyć krótkie szkolenie pod okiem bardziej doświadczonych kolegów, które pomoże w większym stopniu zapoznać się z zasadami bezpiecznego morsowania, a tym samym pozwoli przygotować się do pierwszego kontaktu z zimną wodą. Podstawową zasadą jest wiedza dotycząca ilości czasu poświęconego na morsowanie.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Aby morsowanie było bezpieczne, nie może trwać zbyt długo. Dotyczy to szczególnie osób początkujących. Osoby, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem, powinny pamiętać, że najlepszym czasem jest ten od 1,5-około 2 minut. W tym przypadku najważniejsze jest przyzwyczajenie organizmu do niskiej temperatury stopniowo ochładzając ciało. W tym przypadku wydłużenie czasu przebywania w wodzie, jak również brawura i nieodpowiedzialność zwykle wychodzą na niekorzyść organizmu, co wiąże się z negatywnymi konsekwencjami natury zdrowotnej. Można wtedy zrobić sobie krzywdę. Najlepiej kąpać się w temperaturach minusowych lub 1-stopniowych i poniżej.

fot. Shutterstock

Sprzęt do morsowania

Temperatura powietrza powinna mieć średnio od 0 do minus 10 – minus 15 stopni przy bezwietrznej, słonecznej pogodzie. Jedną z podstawowych zasad bezpiecznego morsowania jest także to, że nie moczymy rąk i głowy. Na chwilę obecną osoby, które morsują już dłuższy czas i są zahartowane, są w stanie zanurzyć się bardziej w wodzie. Myślę, że tu już każdy indywidualnie powinien wyczuć swoje ciało i sprawdzić, czy organizm będzie w stanie poradzić sobie z zanurzeniem się w całości. Przy czym uczulam wszystkie osoby początkujące, aby chcąc uniknąć przykrego w skutkach zjawiska hipotermii, nie wchodzić od razu do wody, tylko stopniowo sprawdzać, czy w ogóle tego rodzaju aktywność jest dla nas przeznaczona. Jeśli tak-  to możemy zanurzyć w wodzie więcej ciała.

Bezpieczne morsowanie, to także zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Warto więc pamiętać o specjalnych, gumowych butach do morsowania. Osobom początkującym zalecam również zaopatrzenie się w czapki i rękawiczki. Dzięki temu odczuwanie chłodu jest o wiele mniejsze, a tym samym morsowanie jest bardziej komfortowe. Koniecznym etapem jest również to, aby po zakończeniu kąpieli dokładnie wysuszyć całe ciało. Dobrym pomysłem jest, bezpośrednio po wyjściu z wody, wypicie ciepłego napoju.

Społeczność morsów

Czy morsowanie jest dla każdego?

Pomimo, że morsowanie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, to istnieją pewne przeciwskazania do korzystania z kąpieli, są nimi choroby takie jak choroby układu krążenia, choroby serca, borelioza. Jako osoba morsująca od ponad 7 lat, mam jedną zasadę, aby korzystając z dobrodziejstw tego rodzaju aktywności zawsze słuchać swojego organizmu. Ponadto, zanim zaczniemy morsować, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie istotne, gdy cierpimy na choroby przewlekłe.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowie i miej swoje zdrowie pod kontrolą!

A czy istnieją przeciwskazania wiekowe?

Wiek nie ma znaczenia. Ja miałem na swoim kąpielisku osoby, począwszy od 4-5 latków, aż do osób w podeszłym wieku 60,a nawet 70 latków. Warto zauważyć, że osoby początkujące mogą odczuwać pewien dyskomfort, podczas swojej pierwszej kąpieli. Dlatego tak ważne jest wsparcie osób bardziej doświadczonych w tego rodzaju aktywności. Większość osób w naszej grupie, rozpoczyna morsowanie przy dźwiękach ulubionej muzyki. W ten sposób budujemy swego rodzaju społeczność i tym samym tworzymy wyjątkową atmosferę naszych spotkań. Dlatego ten pierwszy kontakt osób początkujących z zimną wodą jakkolwiek odczuwalny, jest mniej dla nich dotkliwy. Na koniec należy wspomnieć, że w Polsce powstaje coraz więcej zorganizowanych grup morsów. Jeśli chcemy rozpocząć naszą przygodę z morsowaniem, warto dołączyć do jednej ze społeczności. Wsparcie innych uczestników oraz atmosfera panująca na morsowisku wpływają bardzo pozytywnie na wszystkich uczestników spotkań.  Dodatkowo morsowanie w grupie jest bezpieczniejsze, kiedy mamy obok wsparcie doświadczonych kolegów i koleżanek.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *