Warto wiedzieć z Ann: Mąka – poznaj jej rodzaje i właściwości

Chleb z mąki orkiszowej? Ciasto kukurydziane? Naleśniki z mąki ryżowej? Poznaj różne rodzaje mąk i dowiedz się, jakie mają właściwości, a także jakie potrawy można z nich przyrządzić. Które mąki są najzdrowsze? O czym informują nas numery mąk? Jaki produkt wybrać, jeśli jesteśmy na diecie bezglutenowej? Dowiedz się w Ann!

Mąka pszenna

Mąkę pszenną – tak jak sama nazwa wskazuje – otrzymuje się z pszenicy zwyczajnej. Im produkt jest jaśniejszy i ma niższy numer, tym zawiera mniej składników odżywczych i błonnika pokarmowego. Mąkę pszenną oznacza się przez zawartość popiołu, czy substancji mineralnych. Jakie rodzaje mąki pszennej wyróżniamy?

  • Tortowa typ 450 – idealna do biszkoptów, ciast drożdżowych i tortów.
  • Typ 500 – wskazana do wyrabiania ciasta na pierogi, makaronów, kruchych ciast.
  • Luksusowa typ 550 – zalecana do przyrządzania ciast drożdżowych.
  • Typ 750 i 850 – doskonale sprawdzi się do wypieków chlebów i bułek.
  • Typ 1400, 1850 – stosowana do przygotowania pieczywa.

Mąka żytnia

W przeciwieństwo do mąki pszennej, mąka żytnia ma ciemniejszej barwą i więcej składników odżywczych. Ich zawartość w produkcie również jest związana z numeracją mąki. Im wyższy numer, tym lepsza jakość produktu. Mąka żytnia zawiera błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, a także wartościowe minerały takie jak cynk czy żelazo. Jeśli chodzi o numerację produktu, możemy wyróżnić między innymi:

  • Typ 580 – najjaśniejsza mąka, sprawdzi się do wypieku chleba.
  • Typ 1400 – zalecana do wypieku bułek.
  • Typ 1850 – inaczej mąka graham, najczęściej stosowana do wypieku chleba.
  • Typ 2000 – zawiera najwięcej składników odżywczych, również sprawdzi się w przypadku wypieku chleba.

fot. Shutterstock

Mąka orkiszowa

Mąkę pozyskuje się z orkiszu, który jest jednym z rodzajów pszenicy. W przeciwieństwie do mąki pszennej, mąka orkiszowa jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Produkt zawiera błonnik pokarmowy, wartościowe białko, a także cynk i miedź. Mąka orkiszowa jest także źródłem witamin A, E i D. Co więcej, mąka zawiera składniki zwane fitosterolami, które pomagają obniżyć poziom „złego cholesterolu” LDL i wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego.

Mąka orkiszowa ma szerokie zastosowanie w kuchni. Przyrządzimy z niej chleb, bułki, ciasta, pierogi, a także naleśniki.

Mąka owsiana

Mąka składa się ze zmielonych ziaren owsa. Produkt jest bogaty w wiele wartościowych składników mineralnych takich jak żelazo, magnez czy cynk. Ponadto pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu. Wyrób z owsa jest również bogaty w błonnik pokarmowy, dzięki czemu pozytywnie działa na perystaltykę jelit.

Produkt stosuje się głównie do wypieków ciast, ciastek, a także pieczywa. Z mąki owsianej możemy również przygotować naleśniki.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

fot. Shutterstock

Mimo że mąka owsiana nie zawiera pszenicy, to nie jest produktem bezglutenowym. Na rynku są jednak dostępne specjalne mąki owsiane bezglutenowe, które będą odpowiednie dla osób z celiakią. Należy zwrócić uwagę na etykietę produktu zawierającą informację o braku glutenu w mące.

Mąki bezglutenowe

Kukurydziana

Mąką naturalnie pozbawioną glutenu jest natomiast mąka kukurydziana. Produkt charakteryzuje się żółtą barwą i lekko słodkim smakiem. Mąka kukurydziana zawiera wartościowy błonnik pokarmowy, jak i spore ilości beta karotenu, który korzystnie wpływa na skórę. Kukurydziany wyrób jest również doskonałym źródłem żelaza oraz witamin z grupy B, A i E.

fot. Shutterstock

Zastosowanie mąki kukurydzianej w kuchni jest bardzo szerokie. Produkt jest wykorzystywany do wypieków ciast, ciastek, pieczywa i przygotowania naleśników.

Ryżowa

Produkt otrzymuje się ze zmielonych i oczyszczonych ziaren ryżu. Mąka charakteryzuje się białą barwą i delikatną konsystencją. Z tego względu warto łączyć ją z innymi rodzajami mąk.

Mąka ryżowa jest źródłem witamin z grupy B, magnezu, cynku i potasu. Warto wspomnieć, że produkt zawiera także wapń, który wzmacnia kości.

Produkt cieszy się największą popularnością w krajach azjatyckich. Mąkę wykorzystuje się do przygotowania sajgonek czy słodkich chlebów. W Polsce warto zastosować mąkę ryżową do przyrządzenia naleśników, pieczywa i pierogów.

fot. Shutterstock

Jaglana

Kolejnym produktem wartym uwagi jest mąka jaglana. Pozyskuje się ją z ziaren prosa, który jest zbożem niezawierającym glutenu. Produkt jest źródłem między innymi witamin z grupy B, żelaza, a także miedzi. Charakterystyczną cechą produktu jest wysoka zawartość krzemionki, która poprawia jakość włosów, skóry oraz paznokci. Mąka jaglana zawiera również witaminę E oraz lecytynę. Składniki działają korzystnie na układ nerwowy, wspomagają pamięć i koncentrację.

Mąkę jaglaną najczęściej wykorzystuje się do przygotowania słodkich dań. Stosuje się ją do wypieków ciast i ciastek. Z mąki można także przygotować placki czy naleśniki.

Gryczana

Mąka jest pozyskiwana z ziaren gryki i charakteryzuje się szarobrązową barwą oraz wyrazistym smakiem. Mąka gryczana zawiera wartościowe białko, przez co poleca się ją osobom na diecie bezmięsnej. Produkt jest również bogaty w witaminy z grupy B, błonnik oraz magnez. Co więcej, mąka gryczana ma niski indeks glikemiczny. Z tego względu jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z cukrzycą.

Co można przygotować z mąki gryczanej? Ze względu na charakterystyczny smak mąkę wykorzystuje się przede wszystkim do wypieku pieczywa.

Kokosowa

Mąkę otrzymuje się ze zmielonych i wysuszonych wiórków kokosowych jako produkt uboczny pozyskiwania mleka i oleju. Z uwagi na słodki posmak, mąkę wykorzystuje się głównie do przygotowania słodkich dań: ciast, ciastek, placków, naleśników.

fot. Shutterstock

Mąka kokosowa jest wartościowym źródłem błonnika pokarmowego. Produkt ma również niski indeks glikemiczny i pozwala na dłużej zachować sytość.

Należy wspomnieć, że wyrób ma dużą zdolność do pochłaniania wody. Z tego względu przygotowywanie dań z mąki kokosowej może na początku sprawiać trudność.

Warto spróbować różnych rodzajów mąk i wybrać taką, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Zarówno pod względem smaku, jak i zastosowań w kuchni.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *