Każdego dnia nasze włosy narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Częste farbowanie, nieodpowiednia dieta, codzienne suszenie włosów mają wpływ na osłabienie ich kondycji. Jak możemy ją poprawić? Czym wzmocnić włosy wypadające? Jakie są naturalne sposoby na włosy zniszczone? Przeczytaj w Ann!
Jak wzmocnić włosy dietą?
Bardzo duży wpływ na kondycję naszych włosów ma to, co jemy. Wzbogacenie diety o odpowiednie witaminy i składniki mineralne może skutecznie poprawić stan włosów. Szczególnie warto zadbać o wprowadzenie produktów zawierających witaminy A i E, witaminy z grupy B, selen, cynk, miedź, krzem. Gdzie je znajdziemy? Dobrym źródłem witaminy A są takie warzywa jak: marchew, jarmuż, szpinak, dynia, natomiast w witaminę E bogate są m.in. oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, orzechy laskowe, migdały. Witaminy z grupy B znajdziemy w wielu produktach, a należą do nich np. płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty rośliny strączkowe, orzechy, produkty mleczne.
W selen są bogate takie produkty jak: ryby, mięso i jego przetwory, owoce morza. Te ostatnie są również doskonałym źródłem cynku. Znajdziemy go również w orzechach, pestkach i nasionach, a także w kaszy gryczanej. Źródłem krzemu natomiast są m.in. banany, szpinak czy szparagi.
Zioła na wzmocnienie włosów
Bardzo dobrze na kondycję włosów wpływają również wywary z ziół. Jakie zioła na zniszczone włosy? Jedną z najbardziej skutecznych roślin jest skrzyp polny. Dzięki wysokiej zawartości krzemu skrzyp polny nie tylko wzmacnia włosy, ale także zapobiega ich przetłuszczaniu i wypadaniu. Pozytywny wpływ na włosy ma także łopian, często spotykany na polskich łąkach. Zioło wzmacnia włosy i chroni je przed nadmiernym wypadaniem. Dodatkowo wyrównuje poziom wydzielanego łoju i sebum, dzięki czemu zapobiega ich przetłuszczaniu.
Kolejnym wartościowym ziołem jest pokrzywa, z której można zrobić wcierki lub płukanki. Roślina wzmacnia włosy i nadaje im blasku. Co więcej, stosowanie pokrzywy to naturalny sposób na porost włosów. Dobroczynne właściwości rośliny stosuje się m.in. w leczeniu łysienia androgenowego.
– Dobre preparaty trychologiczne będą zawierały składniki o udokumentowanych właściwościach leczniczych. Możemy tutaj wymienić takie składniki jak np. olej z pestek dyni, ekstrakt ze śliwy afrykańskiej, kofeina, pokrzywa, zielona herbata, krzem, mięta zielona, korzeń lukrecji – mówi w rozmowie z Ann Marika Zdyb-Brant, dyplomowany trycholog diagnosta.
Olejowanie włosów

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się również olejowanie. Jak działa olejowanie włosów? Zabieg przywraca włosom blask, odżywia je, zapobiega uszkodzeniom i puszeniu się włosów. Co więcej, dzięki olejowaniu włosy stają się miękkie i łatwiej je rozczesać. Dodatkowo zabieg przyspiesza porost włosów. Można je olejować zarówno na sucho, jak i na mokro.
Czym olejować włosy? Produkt do olejowania powinno się wybierać w zależności od rodzaju porowatości włosów. W przypadku włosów niskoporowatych, czyli najczęściej zdrowych i błyszczących, stosuje się m.in. olej kokosowy czy masło shea. Włosy średnioporowate wyglądają zdrowo, ale brak im blasku, dlatego do ich olejowania stosuje się oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, rycynowy, sezamowy, a nawet rzepakowy. Natomiast jeśli nasze włosy są wyskokoporowate, czyli przesuszone i matowe, wtedy powinniśmy olejować je np. olejem lnianym, z pestek dyni czy z orzechów włoskich.
Jak wzmocnić włosy? Ważna jest codzienna pielęgnacja
O włosy należy dbać każdego dnia. Odpowiednia pielęgnacja zapobiega wypadaniu i poprawia ich kondycję. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób myjemy włosy, jakie środki na nie nakładamy, a nawet jak często chodzimy do fryzjera.
Zobacz też: Przepis na zdrowie Ann: Dlaczego włosy wypadają nadmiernie? [ROZMOWA WIDEO]
Przed umyciem włosów powinniśmy dokładnie je rozczesać. Mokre włosy są podatne na uszkodzenia, dlatego kolejne czesanie należy wykonać dopiero po wysuszeniu włosów. Do mycia warto wybierać kosmetyki z jak najkrótszym składem, pozbawione syntetycznych substancji. Po nałożeniu i spłukaniu szamponu, dobrze jest zastosować odpowiednią odżywkę. Warto także poświęcić trochę czasu na masowanie włosów. Delikatny masaż zwiększa przepływ krwi do mieszków włosowych i wzmacnia skórę głowy.

Należy zwrócić uwagę również na to, jaką wodą myjemy włosy. Gorący strumień działa niekorzystnie na stan włosów, dlatego lepiej myć włosy letnią wodą. Jeśli możemy, nie korzystajmy z suszarki do włosów, tylko pozwólmy im naturalnie wyschnąć.
Aby utrzymać włosy w dobrej kondycji, warto regularnie chodzić do fryzjera. Nawet jeśli naszym celem jest zapuszczenie włosów, to i tak powinniśmy podcinać ich końcówki. Dlaczego warto o to zadbać? Pozbycie się rozdwojonych, zniszczonych końcówek ma pozytywny wpływ na kondycję wszystkich włosów. Po podcięciu włos jest silniejszy.
Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: