Warto wiedzieć z Ann: Indoor cycling – świetny sposób na zrzucenie wagi

Redukcja masy ciała, wyrzeźbienie sylwetki, poprawa wytrzymałości fizycznej to jedne z wielu korzyści indoor cycling. Jazda na rowerze w zamkniętym pomieszczeniu to aktywność, która nie wymaga dużej siły ani koordynacji ruchowej. Co więcej – to, jak intensywny będzie trening, zależy tylko od Twoich preferencji. Dowiedz się więcej na temat indoor cycling w Ann!

Na czym polega indoor cycling?

Nazwa aktywności pochodzi z języka angielskiego. Indoor oznacza „odbywający się we wnętrzu”, a cycling to po prostu jazda na rowerze. Trening na rowerze stacjonarnym odbywa się najczęściej grupowo w klubach fitness. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy tego typu aktywność uprawiali także sami w domu. W warunkach domowych możemy korzystać zarówno z roweru stacjonarnego, jak i z trenażera, do którego można podłączyć własny rower.

Zaletą zajęć w grupie jest opieka wykwalifikowanego trenera, a także sprzyjająca treningowi atmosfera. Ćwicząc z innymi jesteśmy bardziej zmotywowani i nie rezygnujemy tak łatwo z treningu. Co więcej, grupowe treningi indoor cycling odbywają się przy dźwiękach energetycznej muzyki, która pobudza do działania i nadaje rytm jeździe na rowerze.

fot. Shutterstock

Trening indoor cycling

Zajęcia na rowerach stacjonarnych powinny trwać co najmniej pół godziny. Trening nie polega tylko na pedałowaniu, ale również na wykonywaniu różnych ruchów np. skoków czy jeździe w niskiej pozycji. Intensywność treningu jest zmienna – bywają momenty przyspieszenia, jak i regeneracji, czyli spokojnej jazdy, podczas której odpoczywamy. Ważnym elementem roweru stacjonarnego jest specjalne pokrętło odpowiadające za opór. Sami dostosowujemy wielkość oporu i jednocześnie trudność treningu do naszych możliwości. Warto dodać, że indoor cycling ma być odtworzeniem realnej jazdy w terenie zawierającej zarówno wymagające podjazdy, jak i spokojne zjazdy.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

Jak się przygotować do treningu?

Strój do aktywności powinien być przede wszystkim wygodny. Najlepszym wyborem będzie strój do kolarstwa, jednak na samym początku wystarczą wygodne i oddychające spodenki oraz koszulka. Ważnym elementem stroju są specjalne buty, które charakteryzują się sztywną i funkcjonalną podeszwą. Jeśli jednak dopiero zaczynamy naszą przygodę z indoor cycling, tak jak w przypadku ubrań, tak i z kupnem butów lepiej poczekać. Podczas treningu warto natomiast mieć rękawiczki rowerowe. Co jeszcze może się przydać w trakcie ćwiczeń? Z pewnością warto wziąć ze sobą ręcznik oraz butelkę wody.

Poprawa kondycji i wyrzeźbienie ciała

Trening na rowerze stacjonarnym może przynieść nam wiele korzyści. Indoor cycling działa pozytywnie na układ krążenia, dzięki czemu poprawia naszą wydolność, kondycję i wytrzymałość. Co więcej – powala utrzymać cholesterol na odpowiednim poziomie, a także obniża ciśnienie tętnicze. Dzięki aktywności fizycznej wzmacniamy również naszą odporność.

Zajęcia są także pomocne, jeżeli zależy nam na wyrzeźbieniu ciała, w szczególności mięśni łydek, pośladków oraz ud. Kolejną korzyścią, o której warto wspomnieć, jest poprawa jędrności skóry i związana z tym zmniejszona widoczność cellulitu. Indoor cycling wzmacnia i uelastycznia stawy, a także wpływa pozytywnie na stan i gęstość naszych kości. Z tego względu trening jest polecany m.in. osobom zmagającym się z osteoporozą.

Czytaj więcej: Poradnik Ann: Dieta w osteoporozie – jak wzmocnić swoje kości?

Indoor cycling a odchudzanie

Co najważniejsze – podczas indoor cycling spalamy ogromną ilość kalorii – od 400 do 600 w ciągu godziny. Dokładna liczba zależna jest od wagi, wzrostu i płci, intensywności treningu, ale z pewnością zadowoli każdego, komu zależy na zrzuceniu wagi. Indoor cycling to świetna propozycja dla osób z nadwagą, a nawet z otyłością, ponieważ – poza tym, że pozwala spalić dużo kalorii – nie obciąża stawów i kręgosłupa. Dzięki temu trening jest bezpieczny. Warto dodać, że aktywność fizyczna przyspiesza metabolizm, co również jest pomocne w redukcji masy ciała. Pozytywna atmosfera w grupie, energetyczna muzyka i opieka trenera działają motywująco i pobudzają do walki z własnymi słabościami.

Jeśli jednak zmagamy się z chorobami przewlekłymi lub mamy wątpliwości co do stanu naszego zdrowia, przed rozpoczęciem aktywności udajmy się do lekarza.

fot. Shutterstock

Kontrola zdrowia z aplikacją Ann

Przydatnym narzędziem wspomagającym odchudzanie i kontrolę takich parametrów jak: poziomu cukru we krwi, ciśnienie, waga będzie bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann Asystent Zdrowia bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza
  • narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów. Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *