Warto wiedzieć z Ann: Geriatra patrzy na pacjenta całościowo. Jak wygląda wizyta? [PODCAST]

Geriatria jest dziedziną medycyny, zajmującą się problemami zdrowotnymi osób 65+. Charakteryzuje się kompleksowym podejściem do pacjenta, uwzględniającym wszystkie choroby występujące w tej grupie wiekowej. O tym, kiedy warto skorzystać z konsultacji z geriatrą, jak przygotować się do wizyty oraz czego spodziewać się w gabinecie, opowiedziała lek. Judyta Samul-Jastrzębska, internista i geriatra.

Geriatria powstała w odpowiedzi na potrzeby seniorów

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Kim jest lekarz geriatra i z jakimi problemami można się do niego zgłosić?

lek. Judyta Samul-Jastrzębska, geriatra: Zacznę od kilku słów na temat samej dziedziny, jaką jest geriatria. Jest to dość nowa dziedzina medycyny, wprowadzona dopiero na początku XX wieku. Ja bardzo lubię posługiwać się taką analogią – tak jak pediatria istnieje, ponieważ młode organizmy dzieci potrzebują opieki zdrowotnej dostosowanej do ich potrzeb, tak geriatria istnieje, ponieważ nasze starzejące się ciała i umysły również odnoszą korzyści z nieco innego podejścia, niż to które sprawdza się, gdy jesteśmy w kwiecie wieku.

Czym zajmuje się geriatra?

Lekarz geriatra to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób wieku podeszłego. Najczęściej jest to specjalista, który ukończył co najmniej podstawowe szkolenie z chorób wewnętrznych, czasem także specjalizację z medycyny rodzinnej, a w swojej codziennej praktyce szczególną uwagę poświęca osobom starszym. Poza tym, geriatra często posiada dodatkową wiedzę i ukończone staże z zakresu psychogeriatrii, neurologii, a także rehabilitacji medycznej, co bywa bardzo pomocne w pracy z pacjentem starszym.

W Polsce z porady geriatry może skorzystać osoba, która ukończyła 65 rok życia. Aby skorzystać z porady w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wymagane jest skierowanie do poradni geriatrycznej od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku lecznictwa zamkniętego (szpital) wymagane jest skierowanie lekarskie do oddziału geriatrycznego. Może je wystawić oczywiście każdy lekarz. Porady geriatry można również zasięgnąć w prywatnych gabinetach lub placówkach medycznych.

Jako geriatrzy dużą uwagę przywiązujemy do zaburzeń pamięci, diagnozujemy choroby otępienne, a także zajmujemy się innymi problemami z zakresu psychogeriatrii, chociażby zaburzeniami depresyjnymi, które są bardzo częste w grupie seniorów.

Czytaj także: Warto wiedzieć z Ann: Odwodnienie u seniora. Z wiekiem przestajemy czuć pragnienie

geriatra, geriatra czym się zajmuje, geriatra co to za lekarz, geriatra w jakim wieku, geriatra lekarz od czego, lekarz geriatra co leczy, geriatra co robi
fot. Shutterstock

W aplikacji Ann Asystent Zdrowia znajdziesz wiele bezpłatnych treści na temat zdrowia seniorów i nie tylko!

Pacjent geriatryczny to osoba z wielochorobowością

Z czym pacjent lub jego rodzina może zgłosić się do lekarza geriatry? Do najczęstszych problemów zdrowotnych należą: zaburzenia pamięci, podejrzenie otępienia, zburzenia depresyjne, pogorszenie nastroju, a także dolegliwości bólowe. Konsultujemy też pacjentów z zaburzeniami równowagi, z wywiadem upadków. Częste w tej grupie wiekowej są również choroby internistyczne. Dlatego udzielamy porad pacjentom z chorobami układu krążenia, z zaburzeniami metabolicznymi (np. cukrzycą). Typowym pacjentem geriatrycznym jest osoba z wielochorobowością i wielolekowością.

W trakcie rozmowy specjalistka opowiedziała także:

  • jak przygotować się do wizyty u geriatry?
  • co zabrać ze sobą do gabinetu lekarza geriatry?
  • jakie badania może wykonać lekarz na wizycie?
  • jak zazwyczaj wygląda pierwsza wizyta u geriatry?

O ekspertce: lek. Judyta Samul-Jastrzębska – na co dzień pracuje jako internista, specjalista geriatrii. Szczególną uwagę w swojej codziennej praktyce poświęca osobom starszym. Szkolenie specjalizacyjne ukończyła w Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 2018-2021 współpracowała z Kliniką Geriatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie zdobytą wcześniej wiedzę przekazywała studentom.

Rozmawiała: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej artykułów, wideo i podcastów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *