Warto wiedzieć z Ann: Fitness bez skakania dla seniorów i nie tylko

Czy fitness bez skakania może być skuteczny? Oczywiście! Każda aktywność fizyczna jest dla naszego zdrowia i naszej kondycji korzystna. Ćwiczenia powinny być dopasowane indywidualnie do każdego. Warto pamiętać, że nie wszyscy będą mogli wykonywać pajacyki, pompki, czy chociażby treningów aerobowych. Fitness bez skakania jest zatem idealnym wyborem dla tych, których skakanie z jakiegoś powodu nie jest odpowiednie. Jak ćwiczenia wykonuje się bez skakania?

Fitness to zdrowie

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zdrowego życia. Dzięki niej zapobiegamy wielu chorobom, między innymi: nadciśnieniu, otyłości, cukrzycy II stopnia, czy problemów z żylakami. Regularne ćwiczenia zmniejszają też ryzyko nawrotów choroby oraz ryzyko śmiertelności. Co również jest istotne, wpływają na zmniejszanie objawów depresji oraz na poprawienie naszego samopoczucia.

Zgodnie z rekomendacjami WHO z 2020 r. osoby dorosłe powinny ćwiczyć przez 150-300 minut z umiarkowaną intensywnością lub 75-150 minut z dużą intensywnością. Trzeba tez pamiętać o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie (2 lub więcej razy w tygodniu). Aktywność fizyczna u dzieci i młodzieży o umiarkowanej lub dużej intensywności powinna być wykonywana przez 60 minut dziennie przez cały tydzień. Natomiast intensywne ćwiczenia wzmacniające mięśnie i kości minimum 3 razy w tygodniu. Jeśli chodzi o seniorów, to zalecenia WHO z 2020 r. mówią o wykonywaniu ćwiczeń co najmniej trzy razy w tygodniu. Jednak w tym przypadku koniecznie jest skonsultowanie się z lekarzem, który doradzi odpowiednią ilość ćwiczeń. Osoby starsze powinny się też skupiać na równowadze i wzmacnianiu mięśni. 

Podczas aktywności fizycznej wskazane jest łączenie treningu wytrzymałościowego z siłowym oraz gibkościowym. Cardio poprawia naszą kondycję fizyczną i pomaga spalić tłuszcz. Wysiłek siłowy składa się z ćwiczeń wykonywanych w seriach, nacelowanych na konkretne grupy mięśniowe. Wysiłek gibkościowy ma na celu utrzymanie prawidłowego zakresu ruchomości i mobilności.

Przeczytaj też: Edukacja Ann: Rodzino rusz się – czyli rodzinna aktywność fizyczna dla każdego

Fitness bez skakania
fot. Shutterstock

Fitness bez skakania

Może się wydawać, że fitness bez skakania nie będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy. Nic bardziej mylnego! Taki rodzaj ćwiczeń również pozwala trenować całe nasze ciało. Fitness bez skakania jest treningiem wzmacniającym oraz pozwalającym spalić tkankę tłuszczową. To idealny wybór dla początkujących i zaawansowanych miłośników sportu. Poza tym ze względu na swój charakter – bez skakania – nadaje się dla osób narażonych na kontuzje kolan i stawów skokowych, w tym dla osób z nadwagą. Fitness bez skakania, jak każdy inny rodzaj ćwiczeń, poprawia sprawność, kondycję, wygląd sylwetki, wzmacnia mięśnie oraz oczywiście spala kalorie. Taki trening jest również odpowiedni dla kobiet w ciąży.

Fitness bez skakania to idealna opcja dla tych, którzy mieszkają w blokach i nie chcą denerwować swoich sąsiadów, a pragną zadbać o aktywność fizyczną.

Przeczytaj też: Edukacja Ann: Fitness z piłką – 5 propozycji efektywnych ćwiczeń

Fitness bez skakania – rodzaje

Cardio, trening siłowy i statyka to główne formy fitnessu. Cardio wykonuje się w celu zwiększenia wytrzymałości i rozwoju układu sercowo – naczyniowego i oddechowego. Trening siłowy wzmacnia mięśnie i zwiększa ich siłę, a statyka zmusza do pracy mięśnie głębokie (w tym kręgosłupa).

Odmiany fitnessu:

  • aerobik,
  • callanetics
  • step aerobik,
  • pilates,
  • tae – bo,
  • tabata,
  • streetching,
  • cycling,
  • body balance,
  • crossfit.

Fitness bez skakania

Nie każdy rodzaj fitnessu będzie aktywnością fizyczną bez skakania. Pierwszą odmianą fitnessu bez skakania będzie callanetics, czyli powolna forma gimnastyki z obciążeniem. Takie ćwiczenia opierają się na asanach jogi oraz długotrwałych obciążeniach przeplatających się z rozciąganiem. Co najważniejsze, nie ma tu skoków i ćwiczeń siłowych dlatego ryzyko kontuzji jest niewielkie. Zatem idealnie się w niego wpisuje fitness bez skakania.

Fitness bez skakania
fot. Shutterstock

Kolejnym rodzajem fitnessu bez skakania będzie pilates, który uznawany jest za jeden najbezpieczniejszych sportów. Opiera się on głównie na rozciąganiu i wzmacnianiu. Głównym celem pilatesu jest wzmocnienie mięśni i zwiększenie elastyczności oraz poprawa postawy, czy łagodzenie bólów pleców. Warto tu zaznaczyć, że ten rodzaj fitnessu bez skakania nie daje efektu dużego spalania tłuszczu. Pilates pełni również swego rodzaju zajęcia terapeutyczne, ponieważ służą osobom ze skrzywieniem kręgosłupa.

Innym przykładem fitnessu bez skakania jest stretching, czyli ćwiczenia rozciągające mięśnie, więzadła oraz ścięgna. Ten rodzaj fitnessu zmniejsza ból i łagodzi zakwasy po intensywnych obciążeniach siłowych. Zaletami stretchingu jest również  korekcja postawy oraz utrata wagi.

Zobacz też: Fitness Ann: Stretching na całe ciało [WIDEO WORKOUT]

Ostatnim rodzajem fitnessu bez skakania jest body balance. To trening bez intensywnych ćwiczeń. Obejmuje jogę, tai chi i pilates, co sprawia, że ciało stanie się bardziej elastyczne, mięśnie zostaną wzmocnione oraz zwiększy się ruchomość stawów.

Fitness bez skakania
fot. Shutterstock

Ćwiczenia body balance poprawią naszą postawę, ruchomość kręgosłupa oraz złagodzą dolegliwości związane z kręgosłupem. Trening ten łączy ze sobą rozciąganie i wzmacnianie mięśni. To idealny wybór dla tych, którzy chcą spróbować fitnessu bez skakania.

Fitness bez skakania w aplikacji Ann!

Już teraz możesz ćwiczyć fitness wspólnie z trenerkami personalnymi w aplikacji Ann Asystent Zdrowia! Wystarczy pobrać na telefon naszą bezpłatną aplikację mobilną.

Treningi Jogi oraz Fitness dostępne są w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *