Warto wiedzieć z Ann: Dynia – jakie właściwości posiada królowa jesienni?

Dynia – to warzywo, które większości z nas kojarzy się z jesienią i Halloween. Odmian dyni jest bardzo dużo, ale każda ma wartości odżywcze. Dynia jest warzywem bogatym w witaminy i minerały, a także białko i błonnik pokarmowy. Jakie jeszcze korzyści płynną z dyni? Kto powinien włączyć ją do swojej diety?

Dynia jest jednym z warzyw, które stało się znane w Europie dzięki odkryciu Ameryki. Była ona podstawowym daniem w diecie Inków. W Polsce zaś początkowo była używana jako roślina lecznicza. Obecnie dynie uprawiane są przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

Dynia: co to za warzywo?

Dynia należy do roślin z rodziny dyniowatych, która nalicza około 130 rodzajów i aż 800 gatunków warzyw. Oprócz dyni do tej rodziny wchodzą również cukinia, kabaczek, ogórek, melon oraz arbuz. Co ciekawe, uważa się ją za warzywo, chociaż z botanicznego punktu widzenia jest ona owocem. Istnieje wiele odmian dyni. Nie wszystkie są pomarańczowe – istnieją odmiany białe, niebieskawe, a nawet czerwona europejska. Warto pamiętać, że nie wszystkie odmiany są jadalne. Część tego typu roślin to dynie dekoracyjne.

Dynia: wartości odżywcze

Dynia, a ściślej jej miąższ, to przede wszystkim duże źródło karotenoidów, będących silnymi antyoksydantami. Ponadto jej owoce zawierają witaminy B, E i C. Dynia jest jednym z niewielu naturalnych źródeł witaminy T(B11). W jej składzie znajduje się również znaczna ilość składników mineralnych, w tym potasu, wapnia, magnezu, żelaza.

Cały artykuł dostępny w aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie.

Dynia jest bogatym źródłem białka oraz błonnika pokarmowego, zawiera przy tym nieznaczne ilości węglowodanów i prawie jest wolna od tłuszczu. Jeśli zaś chodzi o aminokwasy białkowe, najważniejszymi z nich są kwasy asparaginowy i glutaminowy oraz arginina. Pestki z dyni są idealnym źródłem kwasów nienasyconych i związków pochodzących z grupy fitosteroli.

Warto też zaznaczyć, że ze względu na wysoką zawartość wody, roślina jest zaliczana do warzyw niskokalorycznych, dobrze sprawdzających się w diecie odchudzającej. W 100 g rośliny znajduje się średnio 28 kcal. Jednakże ze względu na wysoki indeks glikemiczny nie jest ona wskazana diabetykom oraz osobom chorującym na insulinooporność.

Sposób na zaparcia i pobudzenie procesów trawienia?

Dynia jest niezwykle cenionym warzywem ze względu na swoje właściwości. Beta-karoten, znajdujący się w dyni, wpływa korzystnie na funkcjonowanie narządu wzroku, jak również obniża poziom złego cholesterolu. Tym samym zapobiega miażdżycy, a nawet chorobom serca, takim jak zawał czy udar mózgu. Pestki dyni zwalczają wszelkie pasożyty a także oczyszczają organizm z toksyn. Spożycie dyni wpływa stymulująco na wydzielanie żółci oraz działa łagodząco i regenerująco na przewód pokarmowy oraz wątrobę. Dzięki obecności błonnika pokarmowego dynia zapobiega zaparciom.

Ze względu na zawartość witaminy T, dynia wpływa na usprawnienie procesu krzepnięcia krwi, jak również pomaga w profilaktyce niektórych rodzajów niedokrwistości.

Soki i przeciery z dyni działają moczopędnie dzięki czemu warzywo to znajduje zastosowanie przy leczeniu schorzeń nerek oraz układu krążenia. Jak już wspomniano dynia jest warzywem niskokalorycznym i lekkostrawnym, a więc to cenny składnik diet odchudzających. Co ciekawe, miąższ dyni działa przeciwwymiotnie. Pestki zaś pomagają zwalczyć chorobę lokomocyjną.

Z uwagi na zawartość witaminy E, witaminy C czy witaminy A, dynia wpływa też korzystnie na kondycję skóry.

Dynia jest wykorzystywana jako surowiec przy produkcji kosmetyków

Ze względu na atrakcyjność dyni pod względem żywieniowym, jest ona szeroko zastosowywana w kulinariach. Używa się ją do produkcji przecierów, dań oraz soków przecierowych dla dzieci i niemowląt. Z dyni możemy przyrządzić sałatki, surówki oraz wiele innych dań. Dojrzała pomarańczowa dynia może być cennym dodatkiem do ciast drożdżowych.

Dynia jest wykorzystywana także jako surowiec przy produkcji kosmetyków. Z warzywa można przyrządzić domowe maseczki, kremy, a nawet serum.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *