Warto wiedzieć z Ann: Drugie śniadanie w szkole poprawia nastrój i pamięć

Poprawa koncentracji i lepsze wyniki w nauce to jedne z wielu korzyści spożywania drugiego śniadania w szkole. Mimo to, coraz więcej dzieci rezygnuje z jedzenia śniadań albo wybiera niezdrowe przekąski, których spożywanie sprzyja nadwadze i otyłości. Jak zachęcić dziecko, aby jadło drugie śniadanie w szkole? Z jakich elementów powinien składać się posiłek? Przeczytaj w Ann!

Poprawa rozwoju intelektualnego i fizycznego

Przebywanie przez wiele godzin w szkole jest sporym wysiłkiem intelektualnym dla najmłodszych. Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami doprowadzają do znacznego spadku poziomu glukozy we krwi, co wpływa na zmniejszenie sprawności umysłowej.

Zbilansowane, zdrowe śniadanie może pomóc dzieciom zachować lepszą koncentrację, a także poprawić zdolność uczenia się i zapamiętywania. Przekłada się to na lepsze wyniki w nauce i rozwój intelektualny ucznia. Co więcej, jedzenie drugiego śniadania w szkole poprawia nastrój dziecka, wpływa na jego dobre zachowanie i relacje z rówieśnikami. Uczniowie, którzy nie spożywają śniadania w szkole, są rozdrażnieni i częściej wchodzą w konflikty z innymi dziećmi.

fot. Shutterstock

Jedzenie drugiego śniadania ma pozytywny wpływ nie tylko na rozwój intelektualny, ale także fizyczny. Dzieci wybierające posiłek w szkole są bardziej sprawne i mają więcej siły oraz energii do działania. Zmniejsza się u nich ochota na słodkie i słone przekąski, które sprzyjają problemom z wagą.

Warto również dodać, że dzięki spożywaniu śniadania, dziecko już od najmłodszych lat kształtuje zdrowe nawyki żywieniowe.

Drugie śniadanie w szkole to nie przekąska

Ilość posiłków w szkole, a także ich wielkość jest zależna od wieku dziecka, aktywności fizycznej i czasu spędzonego w placówce. Należy jednak pamiętać, że drugie śniadanie w szkole nie powinno być przekąską, ale pełnowartościowym posiłkiem, które ma dostarczyć dziecku odpowiednią ilość kalorii. Komponując posiłek warto wziąć pod uwagę dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dzieci w poszczególnych grupach wiekowych:

  • 1400 kalorii dla młodszych dzieci w wieku 4–6 lat;
  • 1800–2100 kalorii dla dzieci 7–9 lat;
  • 2050–2700 kalorii dla chłopców, 1800–2450 kalorii dla dziewczynek w wieku 10–12;
  • 2600–3450 kalorii dla chłopców, 2100–2800 kalorii dla dziewczynek w wieku 13–15 lat.

Czy jeden posiłek w szkole wystarczy? Zależy to od godzin spędzonych przez dziecko w szkole. Zaleca się, aby uczniowie przebywający w placówce do 6 godzin spożywali jeden posiłek. Natomiast dzieci, które spędzają w szkole więcej czasu, powinny zjeść dwa posiłki.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Z czego powinno się składać drugie śniadanie w szkole?

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

Podstawowym elementem posiłku w szkole powinny być węglowodany złożone, które dodają energii i wspomagają pracę mózgu. Do węglowodanów złożonych należy m.in. pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, naleśniki i gofry z mąki pełnoziarnistej, kasze gruboziarniste.

fot. Shutterstock

Kolejnym ważnym elementem śniadania jest białko, będące podstawowym budulcem tkanek i komórek. Należy zwrócić uwagę, aby w diecie dziecka nie zabrakło zarówno białka zwierzęcego, jak i roślinnego. Pasty rybne lub pasty z warzyw strączkowych, wędlina czy jajko mogą być doskonałym dodatkiem do pieczywa. Istotnym elementem śniadania są także produkty mleczne takie jak twarogi, sery czy jogurty bez dodatku cukru.

Komponując posiłek do szkoły nie należy również zapomnieć o zdrowotnej mocy warzyw i owoców. Dostarczają one błonnika, a także wiele witamin oraz potrzebnych dziecku składników mineralnych. Należy wybierać takie owoce i warzywa, które dziecko lubi. Dobrym pomysłem jest stworzenie kolorowego koktajlu z ulubionych warzyw i owoców dziecka. Warto także pamiętać o dodatku nasion i orzechów, które bardzo pozytywnie wpływają na pracę mózgu.

Czytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Orzechy i ich zdrowotna moc

Drugie śniadanie w szkole – przykłady

Aby zachęcić dziecko do jedzenia posiłków w szkole, warto je urozmaicać. Dobrym pomysłem jest przygotowanie posiłku razem z dzieckiem lub konsultacja co do preferencji kulinarnych ucznia. Ważne, aby śniadanie było zdrowe, a jednocześnie atrakcyjne dla dziecka. Jak może wyglądać drugie śniadanie w szkole?

  1. Płatki owsiane z jogurtem naturalnym, łyżeczką masła orzechowego i ulubionym owocem.
  2. Zielone naleśniki pełnoziarniste (z dodatkiem szpinaku w cieście) z twarożkiem, łososiem, rzodkiewką i pestkami słonecznika.
  3. Pieczywo z pastą warzywną i jajkiem, kilka orzechów i pomidorków koktajlowych.
  4. Pełnoziarniste tortille z pastą warzywną, ulubionymi warzywami, wędliną i pestkami dyni.
  5. Mini omlety z musem jabłkowym i twarożkiem, kilka orzechów.

fot. Shutterstock

Warto również pamiętać o zapewnieniu dziecku odpowiedniego nawodnienia w szkole. Najlepiej wybierać wodę, jednak dobrym i atrakcyjnym dla ucznia dodatkiem mogą być też świeżo wyciskane soki owocowe.

Śniadanie powinno być spakowane w szczelnie zamknięty pojemnik, najlepiej z przegródkami. Warto zastanowić się nad kupnem kolorowego pojemnika lub z motywem ulubionych bajkowych bohaterów dziecka. Atrakcyjne opakowanie z pewnością zachęci dziecko do sprawdzenia, co jest w środku i zjedzenia posiłku.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Źródło: Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *