Warto wiedzieć z Ann: Dlaczego śniadanie jest tak ważne?

O tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, słyszał zapewne każdy z nas. Mimo to szacuje się, że około 20-30 procent ludzi na świecie wciąż zaniedbuje poranny posiłek. Dlaczego śniadanie jest tak istotne? Jakie korzyści może przynieść spożywanie porannego posiłku, szczególnie w przypadku dzieci? Co jeść na śniadanie? Przeczytaj w Ann!

Śniadanie – jakie korzyści?

W nocy nasz metabolizm zwalnia, a poranny posiłek ma go przyspieszyć i dostarczyć nam energii. Ważne, aby pełnowartościowe śniadanie zjeść w ciągu maksymalnie dwóch godzin od przebudzenia. Pomijanie śniadań może mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. Brak śniadania sprzyja między innymi rozwojowi nadwagi, a także osłabia układ odpornościowy. Dlaczego warto jeść śniadanie?

  • Regularne spożywanie śniadania pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy, insuliny, a także cholesterolu.
  • Rozpoczynanie dnia wartościowym posiłek zapobiega przybieraniu na wadze. Dzięki posiłkowi jesteśmy bardziej nasyceni w ciągu dnia i rzadziej sięgamy po niezdrowe przekąski. Opuszczanie śniadania bardzo często sprawia, że w ciągu dnia spożywamy większe posiłki, a tym samym spożywamy więcej kalorii niż powinniśmy.
  • Spożywanie śniadania wpływa pozytywnie na układ nerwowy, wzmacnia pamięć, koncentrację, a także poprawia nastrój.
  • Jedzenie śniadania zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, zespołu metabolicznego i chorób sercowo-naczyniowych.
  • Spożywając śniadania dbamy o regularność wypróżniania jelit.

Śniadanie a funkcje poznawcze dzieci

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Spożywanie porannego posiłku jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, zwłaszcza tych w wieku szkolnym. Śniadanie dodaje energii i ma wpływ na funkcjonowanie dziecka w ciągu całego dnia. Spożywanie śniadań zwiększa koncentrację, ułatwia zapamiętywanie, a także poprawia funkcje poznawcze. Dzięki temu dziecko jest bardziej skupione i może osiągnąć lepsze wyniki w szkole. Pomijanie śniadania sprawia, że najmłodsi są bardziej rozdrażnieni i mają gorszy nastrój. Pierwszy posiłek w ciągu dnia ma również pozytywny wpływ na sprawność i siłę fizyczną.

Podobnie jak w przypadku dorosłych, tak i u dzieci pomijanie śniadań sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości. Brak śniadania sprawia, że z powodu deficytu kalorycznego dziecko chętniej sięga po niezdrowe przekąski, szczególnie słodycze.

Jak zachęcić dzieci do jedzenia śniadań? Dobrym pomysłem jest wspólne przygotowanie i celebrowanie posiłku, szczególnie w weekendy, kiedy rano mamy więcej czasu. Rodzinny posiłek jest także okazją do integracji i wspólnego spędzania czasu przy stole.

fot. Shutterstock

Pełnowartościowy posiłek bogaty w błonnik

Śniadanie jest pierwszym posiłkiem w ciągu dnia, dlatego powinno dodać nam energii i zapewnić potrzebne składniki odżywcze. Warto zwrócić uwagę, aby stanowiło ono 25-30 procent całodziennego bilansu kalorycznego. Dzięki pożywnemu, bogatemu w pełnoziarniste produkty, śniadaniu będziemy nasyceni na wiele godzin i zmaleje potrzeba sięgnięcia po przekąski.

Dlaczego produkty pełnoziarniste są tak ważne? Zawierają one błonnik, który daje poczucie sytości, a także zapewnia powolne trawienie wartościowych węglowodanów złożonych. Błonnik znajdziemy w takich produktach jak:

  • pełnoziarniste pieczywo;
  • płatki owsiane, żytnie czy jaglane;
  • otręby.

Dobrym pomysłem jest połączenie węglowodanów złożonych i białka. Mleko, jogurt czy twaróg będą świetnym dodatkiem do produktów zbożowych. Dzięki temu połączeniu białko zawarte w zbożach będzie lepiej wykorzystywane przez organizm.

Dodatki do śniadania

Niezbędnym elementem śniadanie są owoce i warzywa. Dostarczają one błonnika pokarmowego, witamin i niektórych składników mineralnych. Dobrym pomysłem jest spożywanie warzyw i owoców w formie soków czy koktajli. Jeśli brakuje nam rano czasu, napój warto przygotować dzień wcześniej.

Ważnym dodatkiem do śniadania są także orzechy, różnego typu pestki czy siemię lniane. Są one źródłem zdrowych tłuszczy, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy zwrócić uwagę, aby nasze śniadanie nie było ciężkostrawne.

Nie powinno ono także składać się z samych cukrów prostych. Śniadanie może być natomiast oparte o produkty białkowo-tłuszczowe. Należy jednak w ciągu dnia zadbać o dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości węglowodanów złożonych. Oto przykłady pełnowartościowych posiłków:

  • jogurt naturalny z płatkami owsianymi i ulubionymi owocami;
  • pełnoziarniste pieczywo z twarożkiem i warzywami;
  • jajecznica na szynce;
  • awokado zapiekane z jajkiem.

fot. Shutterstock

Korzyści z regularnego jedzenia śniadań jest wiele. Warto wygospodarować rano więcej czasu, aby cieszyć się zdrowiem i mieć więcej energii.

Kontrola stanu zdrowia z Ann

Przydatnym narzędziem wspomagającym kontrolę stanu zdrowia oraz monitorowanie m.in. zawartości cukru w organizmie oraz wagi, będzie bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.  

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza;
  • narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów; Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *