Aparat ortodontyczny pozwala na uzyskanie zdrowych i pięknych zębów. Trzeba wiedzieć, że na czas kuracji należy wprowadzić pewne zmiany w diecie, by odpowiednio zadbać o zęby i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia aparatu. Co można jeść przy aparacie ortodontycznym, zarówno w pierwszych dniach, jak i później? A czego należy unikać? Dowiedz się więcej z Ann!
Aparat ortodontyczny – kiedy nosić?
Wady zgryzu, mniejsza odporność zębów czy kompleksy spowodowane nierównym uzębieniem – to tylko niektóre z powodów skłaniających pacjentów do podjęcia decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego. Jak podkreślają specjaliści, na zadbanie o piękny uśmiech nigdy nie jest za późno. Obecnie istnieją na rynku rozwiązania, które są odpowiednio dobierane do wieku pacjenta. Na przykład u dzieci, gdy zgryz jeszcze się kształtuje, stosowane są aparaty ortodontyczne ruchome. Natomiast u dorosłych zalecany jest aparat ortodontyczny stały i należy go nosić nawet kilkanaście miesięcy.
Przed założeniem aparatu ortodontycznego warto zasięgnąć porady specjalisty, aby dowiedzieć się:
- jaki rodzaj aparatu zostanie zastosowany,
- przewidywany czas terapii,
- jakie będą rezultaty,
- czy mogą pojawić się komplikacje,
- niezbędne zabiegi higieniczne,
- na co zwrócić uwagę podczas codziennego użytkowania.
Dieta przy aparacie ortodontycznym: co możemy jeść?
Pierwsze dni po założeniu aparatu kojarzą się z bólem i ogromnym dyskomfortem. Musimy przyzwyczaić się do obcego ciała, które pojawiło się w jamie ustnej. Podobny problem pojawia się również po każdym naciągnięciu drucików w aparacie. Dlatego zalecana jest tzw. płynna dieta. Najlepiej wybierać dania i produkty, które nie wymagają odgryzania kęsów i intensywnego przeżuwania. Dobrze sprawdzą się takie potrawy jak jogurty, twarożki, zupy oraz puree warzywne.
– Po założeniu aparatu ortodontycznego przez kilka dni zalecam swoim pacjentom dietę półpłynną. Ponieważ pojawia się wtedy pewien dyskomfort, niewielki ból zębów. W początkowej fazie leczenia najlepiej jeść zmiksowane zupy, jogurty, miękkie warzywa i owoce. Można też spożywać koktajle na bazie mleka – mówi w rozmowie z Ann lekarz-stomatolog Katarzyna Kornatowska z Kliniki Dentistica.
Gdy minie już pierwszy dyskomfort, można już stopniowo wracać do wcześniejszej diety. Jednakże nie należy zapominać o kilku szczegółach ułatwiających użytkowanie stałego aparatu ortodontycznego.
– Pierwszą i podstawową rzeczą jest sposób jedzenia. Staramy się nie odgryzać kęsów pokarmu, aby w sposób mechaniczny nie uszkadzać zamków. Po uszkodzeniu mogą one odklejać się od powierzchni zębów. Błędnym jest stwierdzenie, że w trakcji leczenia nie możemy spożywać owoców. Jednakże należy pamiętać, by jabłko, gruszki i banany kroić na kawałki. Pozostałe owoce drobne staramy rozgryzać zębami trzonowymi – zaznacza specjalista.


Słodycze są zakazane?
Po założeniu aparatu ortodontycznego utrzymanie zębów w czystości staje się dość trudnym zadaniem. Nie możemy już w tak dokładny sposób, jak wcześniej umyć zębów. Z tego względu należy ograniczać słodycze. Cukier jest pożywką dla bakterii i może prowadzić do próchnicy. Podczas noszenia aparatu warto unikać produktów, które są zbyt twarde, włókniste, a także produkty oblepiające i ciągnące. Musimy również uważać na orzechy i nasiona oraz twarde pieczywo. Po zjedzeniu zaś kwaśnych produktów dobrze jest wypłukać usta wodą.
– W aparacie nie jemy żelków, lizaków. Nie żujemy również gumy do żucia, ani krówek i innych słodyczy, które mogą powodować oklejanie zamków i ich oderwanie – apeluje stomatolog Katarzyna Kornatowska.
Dieta przy aparacie ortodontycznym: jakie jedzenie powoduje przebarwienie ligatur?
Ligaturowe aparaty stałe wykorzystują małe gumki, którymi mocuje się druciki do zamków. Są one podatne na przebarwienie, a więc musimy uważać na niektóre pokarmy i napoje. Do najbardziej problematycznych zaliczają się :
- buraki,
- jagody,
- czarne porzeczki,
- wino czerwone,
- soki owocowe
- kawa.
– W klasycznym aparacie ortodontycznym, elementem utrzymującym łuk w zamkach są ligatury elastyczne. Mogą one być w różnych kolorach. Zazwyczaj te w kolorze białym, perłowym lub jasnych odcieniach pastelowych, ulegają przebarwieniom na skutek spożywanego pokarmu. Spożywając kurkumę, curry, zupę dyniową, a także pijąc czerwone wino, kawę czy herbatę, możemy spowodować przebarwienie tych elastycznych elementów. Nie martwmy się jednak zbyt mocno, gdyż są one zmieniane w trakcie każdej wizyty aktywacyjnej w aparacie – dodaje stomatolog Katarzyna Kornatowska.
Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia