Warto wiedzieć z Ann: Dieta przy aparacie ortodontycznym

Aparat ortodontyczny pozwala na uzyskanie zdrowych i pięknych zębów. Trzeba wiedzieć, że na czas kuracji należy wprowadzić pewne zmiany w diecie, by odpowiednio zadbać o zęby i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia aparatu. Co można jeść przy aparacie ortodontycznym, zarówno w pierwszych dniach, jak i później? A czego należy unikać? Dowiedz się więcej z Ann!

Aparat ortodontyczny – kiedy nosić?

Wady zgryzu, mniejsza odporność zębów czy kompleksy spowodowane nierównym uzębieniem – to tylko niektóre z powodów skłaniających pacjentów do podjęcia decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego. Jak podkreślają specjaliści, na zadbanie o piękny uśmiech nigdy nie jest za późno. Obecnie istnieją na rynku rozwiązania, które są odpowiednio dobierane do wieku pacjenta. Na przykład u dzieci, gdy zgryz jeszcze się kształtuje, stosowane są aparaty ortodontyczne ruchome. Natomiast u dorosłych zalecany jest aparat ortodontyczny stały i należy go nosić nawet kilkanaście miesięcy.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego warto zasięgnąć porady specjalisty, aby dowiedzieć się:

 • jaki rodzaj aparatu zostanie zastosowany,
 • przewidywany czas terapii,
 • jakie będą rezultaty,
 • czy mogą pojawić się komplikacje,
 • niezbędne zabiegi higieniczne,
 • na co zwrócić uwagę podczas codziennego użytkowania.

Dieta przy aparacie ortodontycznym: co możemy jeść?

Pierwsze dni po założeniu aparatu kojarzą się z bólem i ogromnym dyskomfortem. Musimy przyzwyczaić się do obcego ciała, które pojawiło się w jamie ustnej. Podobny problem pojawia się również po każdym naciągnięciu drucików w aparacie. Dlatego zalecana jest tzw. płynna dieta. Najlepiej wybierać dania i produkty, które nie wymagają odgryzania kęsów i intensywnego przeżuwania. Dobrze sprawdzą się takie potrawy jak jogurty, twarożki, zupy oraz puree warzywne.

Po założeniu aparatu ortodontycznego przez kilka dni zalecam swoim pacjentom dietę półpłynną. Ponieważ pojawia się wtedy pewien dyskomfort, niewielki ból zębów. W początkowej fazie leczenia najlepiej jeść zmiksowane zupy, jogurty, miękkie warzywa i owoce. Można też spożywać koktajle na bazie mleka – mówi w rozmowie z Ann lekarz-stomatolog Katarzyna Kornatowska z Kliniki Dentistica.

Cały artykuł dostępny w aplikacji oraz po zalogowaniu na stronę.

Gdy minie już pierwszy dyskomfort, można już stopniowo wracać do wcześniejszej diety. Jednakże nie należy zapominać o kilku szczegółach ułatwiających użytkowanie stałego aparatu ortodontycznego.

– Pierwszą i podstawową rzeczą jest sposób jedzenia. Staramy się nie odgryzać kęsów pokarmu, aby w sposób mechaniczny nie uszkadzać zamków. Po uszkodzeniu mogą one odklejać się od powierzchni zębów. Błędnym jest stwierdzenie, że w trakcji leczenia nie możemy spożywać owoców. Jednakże należy pamiętać, by jabłko, gruszki i banany kroić na kawałki. Pozostałe owoce drobne staramy rozgryzać zębami trzonowymi – zaznacza specjalista.

Słodycze są zakazane?

Po założeniu aparatu ortodontycznego utrzymanie zębów w czystości staje się dość trudnym zadaniem. Nie możemy już w tak dokładny sposób, jak wcześniej umyć zębów. Z tego względu należy ograniczać słodycze. Cukier jest pożywką dla bakterii i może prowadzić do próchnicy. Podczas noszenia aparatu warto unikać produktów, które są zbyt twarde, włókniste, a także produkty oblepiające i ciągnące. Musimy również uważać na orzechy i nasiona oraz twarde pieczywo. Po zjedzeniu zaś kwaśnych produktów dobrze jest wypłukać usta wodą.

W aparacie nie jemy żelków, lizaków. Nie żujemy również gumy do żucia, ani krówek i innych słodyczy, które mogą powodować oklejanie zamków i ich oderwanie – apeluje stomatolog Katarzyna Kornatowska.

Dieta przy aparacie ortodontycznym: jakie jedzenie powoduje przebarwienie ligatur?

Ligaturowe aparaty stałe wykorzystują małe gumki, którymi mocuje się druciki do zamków. Są one podatne na przebarwienie, a więc musimy uważać na niektóre pokarmy i napoje. Do najbardziej problematycznych zaliczają się :

 • buraki,
 • jagody,
 • czarne porzeczki,
 • wino czerwone,
 • soki owocowe
 • kawa.

W klasycznym aparacie ortodontycznym, elementem utrzymującym łuk w zamkach są ligatury elastyczne. Mogą one być w różnych kolorach. Zazwyczaj te w kolorze białym, perłowym lub jasnych odcieniach pastelowych, ulegają przebarwieniom na skutek spożywanego pokarmu. Spożywając kurkumę, curry, zupę dyniową, a także pijąc czerwone wino, kawę czy herbatę, możemy spowodować przebarwienie tych elastycznych elementów. Nie martwmy się jednak zbyt mocno, gdyż są one zmieniane w trakcie każdej wizyty aktywacyjnej w aparacie – dodaje stomatolog Katarzyna Kornatowska.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *