Warto wiedzieć z Ann: Deep work – połączenie intensywnego wysiłku i relaksu

Ziemia, drewno, ogień, metal oraz woda – oto pięć elementów, które są źródłem energii w ćwiczeniach deep work. To nie tylko trening funkcjonalny, ale również rodzaj ćwiczeń pozwalających na osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Na czym polega trening deep work? Jakie ćwiczenia wykonuje się podczas aktywności? Komu zalecane są ćwiczenia i jakie efekty można dzięki nim uzyskać? Przeczytaj w Ann!

Deep work – co to za ćwiczenia?

Deep work po polska oznacza „głęboką pracę”. Twórcą ćwiczeń jest Robert Steinbacher – trener, gimnastyk, a także choreograf. Stworzył on program, w którym znajdziemy ćwiczenia zarówno statyczne, jak i bardziej dynamiczne. Elementy treningu związane są ze źródłami energii, do których należą: ziemia, drewno, ogień, metal oraz woda. Ćwiczenia opierające się na poszczególnych filarach następują po sobie, dzięki czemu intensywność treningu jest różna. Podczas aktywności wykonuje się ćwiczenia wytrzymałościowe, koordynacyjne, przyspieszające, a nawet oddechowe.

Ze względu na przyspieszenia deep work można nazwać treningiem interwałowym. Warto wiedzieć, że trening wykonuje się na boso. Podczas ćwiczeń nie korzysta się z żadnych przyrządów, a jedynym ciężarem jest ciężar własnego ciała.

fot. Shutterstock

Trening deep work – korzyści

Dzięki elementom statycznym i ćwiczeniom oddechowym trening deep work bardzo pozytywnie wpływa na nasz stan psychiczny. Ćwiczenia uspokajają, redukują stres i pozwalają zapomnieć o bieżących problemach. Poza tym mają również korzystny wpływ na nasze ciało. Dzięki deep work pracujemy nad równowagą, wzmacniamy mięśnie i poprawiamy krążenie. Podczas treningu spalamy także bardzo dużą ilość kalorii, a tym samym redukujemy tkankę tłuszczową. Wykonując ćwiczenia, poprawiamy również kondycję i zwiększamy elastyczność naszego ciała. Efektem regularnych treningów będzie smuklejsza sylwetka.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Dla kogo ćwiczenia deep work?

Podczas treningu ćwiczenia wykonuje się we własnym rytmie i na miarę własnych możliwości. Z tego powodu aktywność mogą także uprawiać osoby ze słabszą kondycją. Trening może być dobrą okazją do przełamania słabości własnego ciała. Ze względu na aspekt duchowy, ćwiczenia polecane są osobom potrzebującym odprężenia, oczyszczenia umysłu i zredukowania stresu.

Trening deep work to też ciekawa propozycja dla osób, którym zależy na pozbyciu się zbędnych kilogramów. Podczas treningu spala się dużą ilość kalorii, ale dzięki ćwiczeniom statystycznym intensywność treningu nie jest aż tak odczuwalna.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Dynamiczna joga

Wiele ćwiczeń deep work opiera się na ruchach znanych z jogi. Z tego powodu bardzo często trening nazywany jest także dynamiczną jogą. Warto jednak wiedzieć, że power joga, czyli dynamiczna joga, jest osobną aktywnością. Podczas treningu wykonuje się wyłącznie pozycje jogi zwane asanami, jednak przejścia pomiędzy nimi są bardziej płynne.

Czytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Czy joga jest dla każdego? Fakty i mity [AUDIO]

Dynamiczna joga jest bardziej energiczna od tradycyjnego treningu, dzięki czemu pozwala spalać więcej kalorii i tym samym redukować tkankę tłuszczową. Pomimo szybszego tempa wykonanie poszczególnych asanów wymaga skupienia oraz precyzji. Tego typu ćwiczenia zalecane są osobom potrzebującym intensywnego treningu, który jednocześnie ich wyciszy.

fot. Shutterstock

Przeciwskazania

Niestety nie wszyscy będą mogli spróbować ćwiczeń deep work. Trening jest niewskazany dla kobiet w ciąży, a także dla kobiet, które niedawno urodziły dziecko. Osoby zmagające się ze schorzeniami stawów także będą musiały zrezygnować z ćwiczeń. Dotyczy to również osób, które niedawno przebyły urazy takie jak zwichnięcia, skręcenia lub złamania.

Przeciwskazaniem do treningu deep work są także niektóre dolegliwości układu sercowo-naczyniowego. Należą do nich m.in. nadciśnienie tętnicze i arytmie serca. Należy pamiętać, że w razie wątpliwości co do stanu naszego zdrowia, przed podjęciem aktywności powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *