Warto wiedzieć z Ann: Ćwiczenia z gumami oporowymi to dobre rozwiązanie?

Gumy do ćwiczeń coraz częściej spotykamy na siłowni, a nawet wśród profesjonalnych sportowców. Są one dobrą alternatywą dla tradycyjnej rozgrzewki przed ćwiczeniami siłowymi. Czym są gumy oporowe do ćwiczeń? Jakie rodzaje gum do ćwiczeń możemy wyróżnić? Jakie ćwiczenia z gumami oporowymi możemy wykonywać nawet w domu? Dowiedz się z Ann!

Gumy oporowe do ćwiczeń: kolor jest ważny?

Taśmy oporowe często są używane przed właściwymi treningami, jako rozgrzewka lub trening całościowy. Wyodrębniamy kilka rodzajów taśm – gumy oporowe, taśmy trx, expandery, a także power bandy i mini bandy. Między sobą różnią się wymiarami, oporem oraz przeznaczeniem.

Gumy do ćwiczeń to rodzaj elastycznych taśm, wykonanych zazwyczaj z materiałów syntetycznych takich jak lateks lub guma. Posiadają różne kolory, które nie są przypadkowe. Każdy z kolorów odpowiada innemu poziomowi rozciągliwości. Najczęściej pojawia się następujące znakowanie gum treningowych:

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia oraz po zalogowaniu na stronie.
  • opór lekki – kolor żółty, czasem pomarańczowy;
  • opór średni – kolor zielony lub niebieski;
  • opór twardy – kolor czarny albo ciemno granatowy.

Ponadto, przy wyborze gumy oporowej należy zwrócić szczególną uwagę na jej szerokość, a także grubość. Im grubsze i szersze gumy oporowe, tym większego oporu możemy się spodziewać. Ze względu na opór i szerokość taśm i wyróżnia się:

  • gumy do ćwiczeń o szerokości 22 mm, opór 10-15 kg;
  • gumy do ćwiczeń o szerokości 32 mm, opór 15-25 kg;
  • gumy do ćwiczeń o szerokości 44 mm, opór 25-35 kg;
  • gumy do ćwiczeń o szerokości 64 mm, opór 35-45 kg;
  • gumy do ćwiczeń o szerokości 83 mm, opór 45-55 kg.

Zalety ćwiczenia z gumami oporowymi

W trakcie treningu z gumą oporową zaangażowane zostają wszystkie partie mięśni. A dzięki dodatkowemu oporowi, możemy zmotywować nasze mięśnie do cięższej pracy. Co za tym idzie – w krótszym czasie będziemy mogli wysmuklić nasze ciało, zmniejszyć tkankę tłuszczową oraz stracić po kilka centymetrów w obwodach talii i ud. Odpowiednie wykorzystanie gum oporowych poprawi też tonus mięśniowy i mobilność stawów.

Gumy oporowe to idealne akcesorium rehabilitacyjne dla osób po urazach i kontuzjach. Ćwiczenia z gumami zaleca się po operacjach, urazach stawów, w przeciążeniach tkanek miękkich, jak również po długich unieruchomieniach. Często wykorzystywane są także do korekcji wad postawy. Z ich pomocą można sprawnie i  w miarę szybko wrócić do aktywności fizycznej sprzed urazu.

Dodatkową zaletą taśm do ćwiczeń jest ich ciężar i rozmiar, który umożliwia łatwe przechowywanie – ponieważ nie zajmują dużo miejsca i są lekkie.

Jakie ćwiczenia z gumami oporowymi?

Gumy oporowe są najczęściej wykorzystywane przez kobiety, chociaż istnieje też dużo ćwiczeń dla mężczyzn. Ćwiczenia z gumą świetnie sprawdzą się nawet w domu. Oprócz kawałka podłogi i gumy, trening w domu nie wymaga żadnych szczególnych warunków.

Ćwiczenia z gumami oporowymi mogą być bardzo różnorodne. Duży wybór ich form sprawia, że każdy z nas ma możliwość dopasowania treningu w pełni indywidualnie. Za pomocą taśmy oporowej można wykonywać ćwiczenia na plecy, barki, ramiona, mięśnie głębokie, klatkę piersiową, jak i na dolną partię ciała. Do najpopularniejszych ćwiczeń z taśmami należą przysiady z gumą oporową, pompki, wyciskanie na stojąco oraz wood choppery.

Kontrola stanu zdrowia z Ann

Najlepszą metodą kontroli ciśnienia tętniczego krwi są regularne pomiary. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann™ bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.  W KARCIE PACJENTA znaleźć można m.in. narzędzie monitorujące:

  • ciśnienie tętnicze krwi,
  • zawartość cukru w organizmie,
  • wagę,
  • tętno,
  • temperaturę ciała. 

Użytkownicy aplikacji Ann™  mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów. Dzięki takim rozwiązaniom, łatwo zaobserwujemy poprawę lub pogorszenie stanu zdrowia. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną. To funkcjonalne narzędzie, które ułatwi samokontrolę stanu zdrowia.  

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *