Warto wiedzieć z Ann: Bezpieczeństwo w górach. Jak przygotować się na górską wyprawę?

Chodzenie po górach relaksuje, wycisza, poprawia kondycję i dotlenia organizm. To również świetna forma aktywności dla całej rodziny. Góry bywają jednak niebezpieczne, dlatego aby w pełni cieszyć się wyprawą, należy się do niej odpowiednio przygotować. Co powinniśmy zabrać ze sobą w góry? Jak dbać o bezpieczeństwo w górach? Czy można wędrować samotnie? Co zrobić w przypadku nagłego załamania pogody? Przeczytaj w Ann!

Zaplanowanie trasy

Przygotowanie do wędrówki po górach należy zacząć od wybrania celu i dokładnego zaplanowania trasy. Jednocześnie warto dostosować poziom szlaku do naszych możliwości fizycznych, a także wziąć pod uwagę możliwości naszych towarzyszy, szczególnie dzieci.

Wybierając się w góry, powinniśmy wcześniej zaplanować wycieczkę, czyli powinniśmy wiedzieć, skąd chcemy wyjść, dokąd się udać, a także sprawdzić trudność szlaku. Te informacje możemy wyczytać z mapy. Trudność szlaku dobieramy w zależności od tego, czy idziemy sami czy z dziećmi. Pamiętajmy o tym, że kolor szlaku nie świadczy o jego trudności, w związku z czym czarny szlak wcale nie musi być najtrudniejszy. Czerwony szlak jest szlakiem głównym, a pozostałe są szlakami doprowadzającymi do głównego – wyjaśnia naczelnik Naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR Piotr Zamorski w rozmowie z Ann.

Czytaj też: Edukacja Ann: Rodzino rusz się – czyli rodzinna aktywność fizyczna dla każdego

Co ważne, w górach powinniśmy poruszać się wyłącznie po oznaczonych szlakach turystycznych, a także stosować się do tablic informacyjnych. Bez względu na to, czy wybieramy krótką i prostą trasę czy bardziej wymagającą, zawsze należy poznać drogę, która nas czeka.

Bezpieczeństwo w górach – odpowiednie wyposażenie

W górach istotny jest również odpowiednie ubiór. Ubrania powinny być wygodne, wykonane z oddychających materiałów. Pogoda w górach zmienia się dynamicznie, dlatego warto ubierać się „na cebulkę” i być gotowym na zmianę warunków atmosferycznych. Dodatkowo nasze odczuwanie temperatury jest różne w zależności od tego, czy idziemy pod górę czy w dół. Bardzo ważnym elementem ubioru jest także odpowiednie obuwie. Buty powinny być wygodne, nieobcierające, amortyzujące i stabilizujące kostkę. O czym należy pamiętać, pakując się w góry?

Do plecaka powinniśmy zabrać mapę danego terenu, gdzie będziemy się poruszać. Należy też zabrać apteczkę. Zabieramy rzeczy przeciwdeszczowe i ciepłą odzież, nawet jeśli jest ładna pogoda i wybieramy się w góry latem. Bez względu na porę roku, warto zabrać również czapkę i rękawiczki. Dobrze jest mieć ze sobą termos z gorącą herbatą, czekoladę, powerbank. Wychodząc z góry, pamiętajmy o tym, żeby mieć naładowany telefon. Do plecaka warto też zabrać latarkę, najlepiej czołową, żeby nie korzystać z latarki w telefonie – mówi specjalista.

fot. Shutterstock
Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann lub po zalogowaniu na stronie

Bezpieczeństwo w górach – pogoda

Jak jeszcze zachować bezpieczeństwo w górach? Przed wycieczką należy zapoznać się z prognozą pogody w konkretnym rejonie. Zimą warto również sprawdzić komunikaty lawinowe. Jeżeli w trakcie wędrówki zauważymy, że pogoda zaczyna się zmieniać, wtedy należy poszukać najbliższego miejsca schronienia.

W razie załamania pogody, należy udać się do najbliższego schroniska. Jeżeli nie ma schroniska, to schodzimy jak najszybciej w dół, do najbliższej miejscowości. Natomiast jeśli już napotka nas burza w górach, to staramy się nie gromadzić w jednej grupie, czyli rozpraszamy się. Najlepiej ukucnąć bądź usiąść na plecaku, nie pod drzewami – wyjaśnia Naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR.

fot. Shutterstock

W razie zgubienia szlaku przy złych warunków atmosferycznych, należy ustalić kierunek, z którego przyszliśmy, zorientować się, na jakiej formacji górskiej aktualnie się znajdujemy, a także przypomnieć sobie, kiedy i gdzie ostatni raz widzieliśmy znak turystyczny.

Chodząc po górach, powinniśmy również kontrolować czas, a przed wyjściem sprawdzić, ile godzin zajmie cała wyprawa, wliczając przerwy na postoje i nasze tempo chodu. Warto zarezerwować sobie więcej czasu na wyprawę. Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwalają, najlepiej wyjść w góry jak najwcześniej rano. Dzięki temu zdążymy wrócić przed zapadnięciem zmierzchu lub w przypadku załamania pogody.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Telefon alarmowy

Przed wyjściem w góry warto zostawić wiadomość w obiekcie, w którym nocujemy lub powiadomić bliską osobę o planowanej wycieczce. Należy wspomnieć o celu, planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu. Dzięki podaniu wymienionych informacji szybciej otrzymamy pomoc w razie wypadku.

Najlepiej chodzić z kimś, z pewnością jest łatwiej, natomiast wiele osób chodzi samych. Jeśli wybieramy się sami, na pewno powinniśmy mieć załadowany telefon. Zalecamy wgranie do telefonu darmowej aplikacji Ratunek, przy pomocy której można wezwać pomocy. Jako ratownicy możemy zlokalizować osobę potrzebującą pomocy nawet do 3 metrów. Aplikacja łączy się w górach z GOPR-em i TOPR-em, a nad wodą z WOPR-em – mówi specjalista w rozmowie z Ann.

Przygotowując się do wyprawy, warto również zapisać sobie w telefonie numery ratunkowe w górach: 985 lub 601 100 300. W razie wypadku można zadzwonić także pod numer 112, który jest dostępny również poza zasięgiem sieci.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *