Warto wiedzieć z Ann: Bataty mogą pomóc w leczeniu chorób?

Bataty, czyli słodkie ziemniaki, ostatnio zyskały w Polsce sporą popularność. Jest to jedno z najbardziej wartościowych i odżywczych warzyw. Jakie właściwości zdrowotne posiadają bataty? Czy warto je włączyć do naszej diety? Przeczytaj i dowiedz się więcej z Ann!

Historia batatów w Europie jest dość długa. Zostały sprowadzone z Ameryki Południowej przez Krzysztofa Kolumba w XV wieku. Obecnie największymi producentami batatów są Chiny oraz kraje Afryki i Ameryki Południowej.

Bataty: co to za warzywa?

Bataty powszechnie nazywane są słodkimi ziemniakami, chociaż tak na prawdę te gatunki nie są ze sobą spokrewnione. Jest to cenne źródło węglowodanów, witamin i minerałów. Istnieje około 400 odmian tych warzyw, które różnią się kolorem – mogą być fioletowe, czerwone, pomarańczowe, a nawet białe.

W zależności od odmiany, jak również sposobu przyrządzenia gotowane bataty mogą mieć indeks glikemiczny w granicach od 44 do 61. Mimo charakterystycznego, słodkiego smaku, ich wartość energetyczna jest zbliżona do wartości energetycznej ziemniaków – w 100 gramach ziemniaków znajduje się 77 kcal, batatów zaś – 88 kcal.

Cały artykuł dostępny w aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Zdrowotne właściwości batatów są szczególnie cenione przez przez diabetyków oraz osoby, które uprawiają sport i szukają efektywnych źródeł energii. Bataty są dobrym źródłem węglowodanów, a jednocześnie mają niską zawartość białka i tłuszczu. Głównym węglowodanem w słodkich ziemniakach jest skrobia. Stanowi ona nawet około 80 proc. suchej masy.

Właściwości zdrowotne słodkich ziemniaków

Bataty mają wiele cennych właściwości odżywczych. Przede wszystkim zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, takich jak beta-karoten, a także witaminy C i witamin z grupy B.  W słodkich ziemniakach znajdują się też wapń, mangan, potas, a także fosfor i żelazo.

Bataty mają również stosunkowo niski indeks glikemiczny, co powoduje, że bataty są bezpieczne dla diabetyków. Ponadto nie zawierają glutenu, więc mogą znaleźć się w diecie osób chorujących na celiakię.

Warto również zaznaczyć, że bataty odgrywają ważną rolę w walce z niedoborem witaminy A, który może powodować upośledzenie wzroku. W słodkim warzywie znajdziemy też sporo białka.

Bataty zawierają także dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, a więc są idealnym rozwiązaniem dla osób z miażdżycą, nadciśnieniem czy otyłością. Są one źródłem takich składników, jak kwas foliowy i polifenole.

Bataty zmniejszają ryzyko nowotworów?

Bataty odgrywają ważną rolę w żywieniu człowieka przede wszystkim ze względu na obecność przeciwutleniaczy. Ale nie tylko! Właściwości batatów mają też istotne znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia. Dzieje się to między innymi poprzez zapobieganie twardnieniu ścian naczyń krwionośnych.

Również występujące w batatach antocyjany mają istotne znaczenie przeciwzapalne. Działanie przeciwzapalne może być wykorzystywane w leczeniu chorób układu oddechowego. Ze względu na zawartość błonnika pokarmowego bataty dobrze sprawdzą się też u osób cierpiących na zaparcia.

Białko słodkiego ziemniaka ogranicza migrację i inwazję komórek rakowych, a dzięki zawartemu w nim beta-karotenu, stanowi prawdziwą antyrakową tarczę ochronną.

Warto jednak zaznaczyć, że zdrowa dieta nie jest jedynym gwarantem uniknięcia poważnych chorób i nie powinna stanowić głównego sposobu walki ze schorzeniami. Każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane ze specjalistą lub lekarzem prowadzącym.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *