Warto wiedzieć z Ann: Akcesoria do ćwiczeń w domu – jakie są rodzaje?

Niskie temperatury na zewnątrz sprawiają, że chętniej wybieramy trening w domu. Warto zadbać o odpowiednie akcesoria, dzięki którym nasza aktywność będzie ciekawsza i bardziej efektywna. Jakie są rodzaje przyrządów do ćwiczeń i czym się różnią? Które akcesoria przydadzą się do treningu siłowego, a jakie do łagodnych ćwiczeń wzmacniających? Przeczytaj w Ann!

Maty do ćwiczeń

Podstawowym elementem treningu w domu powinna być mata do ćwiczeń. Przyrząd zapewnia bezpieczeństwo podczas aktywności, ponieważ zapobiega ślizganiu się, a także ewentualnym kontuzjom. Dzięki macie wzrasta też komfort ćwiczeń. Do wyboru mamy różne rodzaje mat, które różnią się grubością, materiałem oraz przeznaczeniem. Dla osób trenujących siłowo istotna powinna być dobra amortyzacja i odpowiednia grubość maty. W przypadku łagodniejszych ćwiczeń, takich jak pilates czy joga, warto zwrócić uwagę na to, aby mata była lekka i cienka.

Jak ćwiczyć jogę w domu? Zachęcamy do wspólnych ćwiczeń z naszymi trenerkami, Kasią Kamińską i Anastazją Lytovką. To świetna propozycja szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą. Wszystkie odcinki dostępne są w zakładce Biblioteka&Kursy.

Akcesoria do ćwiczeń w domu -piłki

Przydatnym dodatkiem do treningu, zwłaszcza jeśli mamy sporo przestrzeni do ćwiczeń, może być piłka. To wszechstronny przyrząd, który wykorzystuje się w przypadku ćwiczeń wzmacniających, relaksujących, gimnastyki czy pilatesu. Trening z piłką odpręża, poprawia równowagę, a także działa pozytywnie na kręgosłup. Specjalistyczne przyrządy wykorzystuje się również w rehabilitacji.

fot. Shutterstock

Piłki najczęściej wykonuje się z gumy PCV, jednak dostępne są również akcesoria ze specjalnej pianki ABS. Zapewniają one bezpieczeństwo podczas treningu, dzięki większej wytrzymałości na przebicie. Warto również pamiętać, że do wyboru mamy różne wielkości piłek. Rozmiar przyrządu powinien być dostosowany przede wszystkim do naszego wzrostu.

Ciężarki, hantle, kettle – czym się różnią?

Zarówno ciężarki, hantle i kettle służą przede wszystkim do treningu siłowego. Ciężarkami najczęściej nazywamy hantle o niskiej wadze, które są szczególnie polecane osobom początkującym. Hantle o większej wadze najczęściej montuje się na gryfach, które różnią się długością. Na gryf zakłada się hantle o różnej wadze. Dzięki temu samodzielnie reguluje się potrzebną do ćwiczeń wagę przyrządu.

Cały artykuł dostępny w aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

Kettle natomiast występują w formie kuli z uchwytem, która może mieć wagę od 0,5 do nawet 100 kilogramów. Z przyrządem wykonuje się zarówno ćwiczenia siłowe, jak i aerobowe, podczas których spalamy tkankę tłuszczową. Jednocześnie obsługa kettli wymaga większej wprawy oraz równowagi. Warto jednak dodać, że zarówno kettle, jak i standardowe ciężarki, są wymagającymi przyrządami. Aby nie zrobić sobie krzywdy, dobrze skorzystać z porady trenera lub innej doświadczonej osoby, która nauczy nas obsługi ciężarów.

Akcesoria do ćwiczeń w domu – taśmy i gumy

Guma do ćwiczeń to niepozorny przyrząd, z pomocą którego możemy polepszyć jakość naszego treningu. Z gum korzystają zarówno osoby wykonujące trening siłowy, aerobowy czy wzmacniający. Zapraszamy do wspólnego treningu z Maciejem Ratajem, który pokazuje, jak korzystać z gumy oporowej, a także do obejrzenia innych treningów z naszym specjalistą.

Ze względu na opór oraz na rodzaj aktywności wyróżniamy następujące przyrządy:

  • taśmy pilatesowe – wykorzystuje się je do pilatesu, jogi czy ćwiczeń rozciągających;
  • gumy oporowe – mocniejsze i dłuższe od taśm pilatesowych, znajdują zastosowanie w intensywniejszych treningach;
  • mini bands – najmniejsze i najcieńsze taśmy, przy pomocy których najczęściej wykonuje się intensywne ćwiczenia na dolne parte ciała;
  • expander – guma do ćwiczeń wyposażona w uchwyty pomagające w ćwiczeniach klatki piersiowej i pleców.

fot. Shutterstock

Akcesoria do ćwiczeń w domu – skakanka

Skakanka to kolejny niepozorny przyrząd, który cieszy się coraz większą popularnością wśród osób trenujących. Ćwiczenia ze skakanką poprawiają koordynację ruchową, wytrzymałość i pozwalają na spalanie sporej ilości kalorii. Wybór skakanek jest duży – akcesoria różnią się przede wszystkim rozmiarem i materiałem, z jakiego są wykonane. Wyróżniamy miedzy innymi skakanki sznurkowe, gumowe, które są polecane początkującym, a także skórzane i metalowe. Długość skakanki powinna być dopasowana do naszego wzrostu. Warto także zwrócić uwagę na materiał, a jakiego wykonane są uchwyty skakanki. Bezpieczną i wygodną opcją są uchwyty antypoślizgowe.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i miej swoje zdrowie pod kontrolą

Rollery do ćwiczeń

Wałki i rollery cieszą się coraz większą popularnością wśród osób ćwiczących. Są one doskonałą propozycją pod koniec treningu. Rollery można wykorzystać w ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających mięśnie. Ćwiczenia z rollerem mogą być także formą relaksującego masażu. Wyróżniamy wiele rodzajów przyrządów, które różnią się długością, miękkością oraz posiadaniem wypustek. Osobom początkującym zaleca się miękkie rollery bez wypustek.

fot. Shutterstock

Należy pamiętać, że wybór sprzętu do ćwiczeń jest kwestią indywidualną. W przypadku problemów ze zdrowiem warto skonsultować zakup akcesoriów z lekarzem lub fizjoterapeutą. Każdy przyrząd wymaga uwagi, dlatego zawsze należy zapoznać się z instrukcją urządzenia. W razie wątpliwości dobrym pomysłem jest skorzystanie z porady trenera. Warto również sprawdzić przez zakupem, jak wyglądają ćwiczenia. Wymienione sprzęty najczęściej są dostępne w wielu siłowniach czy fitness klubach, gdzie na miejscu specjalista pokaże nam, jak je obsługiwać.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *