Wakacyjna miłość. Dlaczego zdradzamy? Jak i czy wybaczyć? [DYŻUR Z PSYCHOLOGIEM ANN]

Data i czas rozpoczęcia
Liczba miejsc 5

Wakacje to czas relaksu, przygód. Idealny czas na wakacyjną miłość, a nawet na małżeńską zdradę. – Zakochujemy się w chwili, w ułudzie, w kimś kogo znamy trzy dni i wydaje się nam idealny. Później okazuje się, że nie ma czasu, że siedzi przed telewizorem, że nie spełnia naszych oczekiwań. Zakochujemy się podczas wakacji szybciej, ale cierpimy później długo – mówi dr Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. – Zazwyczaj wakacyjna miłość kończy się wraz z turnusem – dodaje.

Wakacyjna miłość i zdrada. Jak z nią żyć?

Jak sprawić, by wakacyjna miłość jednak przetrwała? – Dbać o nią, jak o każdy inny związek. Spędzać ze sobą czas, rozmawiać, zadbać o seks – radzi psycholog Ann. Trudniej jest, gdy podczas wakacji lub wyjazdu służbowego dochodzi do zdrady np. małżeńskiej. – Zdradza każdy. Mężczyźni i kobiety. Zdrada nie bierze się znikąd. Najczęściej jest efektem problemów w związku, braku komunikacji, braku seksu. Ale trzeba pamiętać, że często wina leży po obu stronach. Należy wtedy zastanowić się, co ja mogłem lub mogłam zrobić takiego, że do zdrady w ogóle doszło. Może moją winą jest wybór złego partnera? Może zdradzał już poprzednie partnerki? Można się wtedy spodziewać, że np. jeśli nasza realacja także zaczęła się od zdrady, to kolejne skoki w bok raczej na pewno się powtórzą – tłumaczy psycholożka z DSW we Wrocławiu.

Piotr Kaszuwara, Ann-Zdrowie.pl: Czyli to okazja czyni złodzieja?

dr Beata Rajba, psycholożka Ann: Badania pokazują, że najczęściej zdradzają osoby w wieku 25 do 35 lat. Czyli tacy wcześni dorośli, którzy jeszcze tak naprawdę nie wiedzą, czy chcą być w związku, którzy mają dużo opcji, dużo relacji i też dużą niepewność czy w ogóle chcą wyjść za mąż. Zresztą w Polsce przeżywamy w tej chwili kryzys małżeństwa. Większość młodych nie chce wychodzić za mąż czy się żenić. Są też udane małżeństwa, które przeżywają kryzysy. Trzeci rok małżeństwa, siódmy rok małżeństwa, jedenasty rok małżeństwa, pojawienie się kolejnych dzieci, to są często momenty szczególnej frustracji małżonków. Istnieje wtedy ryzyko, że będą oni realizować swoje potrzeby gdzie indziej. 

Mężczyźni gorzej znoszą zdradę?

Mężczyźni czy kobiety gorzej reagują na zdradę?

Każdy reaguje inaczej. Niewątpliwie jednak więcej jest przypadków samobójstw ze strony mężczyzn. W obu przypadkach uderza to nie niesamowicie w samo ocenę. Tyle tylko, że ta ocena u kobiety jest raczej związana z wyglądem, seksualnością. Nie Jestem dość dobra, nie jestem dość ładna. Natomiast u mężczyzn zwykle to jest na zasadzie: Jej tyle dałem, a ona odeszła. A ona mnie zdradziła, jak ona mogła? Więc jest znacznie więcej złości. Zresztą w ogóle w naszej kulturze jest większe pozwolenie na złość dla mężczyzn niż dla kobiet. Samobójstwo to też przejaw złości: odbiorę sobie życie i pożałujesz, zobaczysz co straciłaś.

Znajdź więcej wideo w Klubie Dyskusyjnym Ann:

Całej rozmowy wysłuchasz wraz z wideo wyłącznie w aplikacji Ann Asystent Zdrowia.
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *