Uzależnienie od słodyczy – czy to już nałóg? [WIDEO]

Data i czas rozpoczęcia
Liczba miejsc 5

Co czujesz po ich zjedzeniu ciasta czy cukierka – satysfakcję, wyrzuty sumienia, wstyd, a może Twoja samoocena błyskawicznie spada? Jeśli zmagasz się z takimi emocjami, a dodatkowo masz nadprogramowe kilogramy, być może jesteś uzależniony od słodyczy.  – Częstym i zaskakującym zachowaniem u takich osób jest jedzenie po kryjomu, wieczorem, gdy inni domownicy pójdą spać – w Klubie Dyskusyjnym Ann mówił psychodietetyk Mikołaj Choroszyński.

Kiedy zaczyna się uzależnienie?

Kostka czekolady z pozoru jest niewinna, ale jeśli się od niej uzależnimy, może stać się naszym wrogiem. O tym, w którym momencie zaczyna się uzależnienie, od lat dyskutują naukowcy z Uniwersytetu w Yale. Stworzyli nawet uniwersalną skalę YFAS, czyli kwestionariusz składający się z 25 pytań. Według tej skali o uzależnieniu mogą świadczyć m.in. nieudane próby rzucenia nałogu i przyjmowanie przez dłuższy czas większej ilości słodyczy niż potrzebujemy.

Uzależnienie od słodyczy – jak z nim walczyć?

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, ANN-zdrowie.pl: Już w dzieciństwie otrzymujemy przekaz, że cukierek jest nagrodą. Jako osoby dorosłe również nagradzamy się ciastkiem czy czekoladą, zwłaszcza w momentach stresowych albo wtedy, gdy sytuacja stresowa mija.

Mikołaj Choroszyński: Kiedy stres puszcza, pojawia się element gratyfikacji. Wtedy często sięgamy po słodycze. Ale jeżeli nauczymy się siebie obserwować i wyłapiemy pewien schemat, który się za tym kryje, będziemy w stanie podjąć pewne działania, czyli np. wciąć prysznic.

Prysznic jest metodą niezwykle skuteczną, szybką i tanią. Ale trzeba pamiętać, aby zmoczyć głowę. Po ciepłym prysznicu jesteśmy rozluźnieni, napięcie puszcza i przerywamy impuls, który miał nas zaprowadzić po czekoladę czy batoniki.

Jak pokonać uzależnienie?

Dlaczego jemy pod wpływem emocji? Jak zapanować nad chęcią sięgnięcia po coś słodkiego? Czy nadmierny apetyt na słodycze może być objawem choroby lub obecności pasożytów w organizmie? M.in. na te pytania odpowiedział nasz gość.

Cały materiał dostępny jest w aplikacji Ann.

Jak rozpoznać, czy to już uzależnienie od słodyczy? Obejrzyj całą rozmowę wideo w bezpłatnej aplikacji Ann.

Więcej o zdrowym odżywianiu w ANN:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *