Trening w pigułce? Przełomowe odkrycie naukowców 

Systematyczny trening niesie ogromne korzyści dla naszego organizmu. Wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale także umysł. Jednak nie każdy może pozwolić na intensywny wysiłek fizyczny. Przyszłością dla osób starszych i schorowanych może być.. pigułka. Badacze z Baylor College of Medicine przekonują, że w przyszłości będzie to możliwe. 

Trening nie dla każdego. Pigułka dla starszych i schorowanych

Wyniki badań Naukowców z Baylor College of Medicine, Stanford School of Medicine opublikowano w dzienniku Nature. Odkrycie pomaga lepiej zrozumieć procesy fizjologiczne, które pokazuje związek pomiędzy ćwiczeniami a odczuwaniem głodu.  

Dowiedziono, że systematyczne ćwiczenia pomagają w utracie zbędnych kilogramów, regulują apetyt, a także poprawiają profil metaboliczny, zwłaszcza u osób z nadwagą i otyłych – wyjaśnił dr Yong Xu, profesor dietetyki pediatrycznej oraz biologii molekularnej i komórkowej w Baylor. – Jeśli zrozumiemy mechanizm, będziemy bliżej odkrycia, w jaki sposób możemy mieć wpływ na zdrowie wielu ludzi.  

Dr Jonathan Long, adiunkt na Wydziale Patologii na Stanford Medicine i Institute Scholar of Stanford ChEM-H podkreśla, że tabletka może być świetnym rozwiązaniem dla osób starszych i chorych, które z przyczyn medycznych nie mogą ćwiczyć. Pigułka spowolni osteoporozę, choroby serca lub inne dolegliwości. 

Aminokwas Lac-Phe nadzieją na przyszłość

Xu, Long wraz z innymi badaczami przeprowadzili analizę osocza krwi u myszy po intensywnym biegu w kołowrotku. Najbardziej widoczne zmiany zauważono w cząsteczce zmodyfikowanego aminokwasu Lac-Phe. Otrzymuje się go z syntezy mleczanu (produkt uboczny wytwarzany podczas intensywnego wysiłku, odpowiada za uczucie pieczenia w mięśniach) i fenyloalaniny (aminokwas będący budulcem białka).  

U otyłych myszy, którym podawano wysoka dawka aminokwasu Lac-Phe zmniejszyła spożycie pokarmów aż o 50%! Po 10 dniach okazało się, że aminokwas przyczynił się także do utraty wagi i poprawy tolerancji glukozy.  

Istotną rolę odgrywa też enzym CNDP2. Bierze on udział w produkcji Lac-Phe. Myszy, którym go brakowało, nie mogły schudnąć nawet, kiedy wykonywały systematyczne ćwiczenia.  

Jakie odniesienie ma to do ludzi? Intensywny trening w postaci szybkiego biegu wyzwolił najwięcej osocza Lac-Phe. Naukowcy chcą zbadać, w jaki sposób Lac-Phe oddziaływa także na mózg, aby w przyszłości zastosować wiedzę z praktyce.  

Opracowała: Karolina Bielawska na podstawie sciencedaily.com 

Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:

trening
Fot. Roman Samborskyi / Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *